Město se zhruba devíti tisíci obyvateli, ležící asi osmnáct kilometrů severovýchodně od Havlíčkova Brodu, vstupní brána do Chráněné krajinné oblasti Železných hor a řeky Doubravy. Chotěboř…
Právě Doubrava místní při nedávných povodních potrápila, vystoupala až na třetí povodňový stupeň. Lidé jsou tady ale na vodní živel zvyklí, někdy se Doubrava Chotěboří prožene i dvakrát do roka.
„Všichni jsme byli připraveni, věděli jsme to dopředu. Oproti roku 1997 byl rozdíl dramatický. Předpovědi jsou daleko lepší, meteorologie udělala díky technologiím obrovský krok kupředu, udělala se spousta protipovodňových opatření, i když rezervy někde jsou,“ popisuje starosta Ondřej Kozub (ODS), jak Chotěboř ustála letošní povodně. S trochou nadsázky říká, že na Vysočině a v Chotěboři nejsou lidé z cukru, aby se rozpustili.
Rozpočet je základ
Absolvent pražské lesnické fakulty pracoval v oblasti PR a médií, poté v bankovnictví, dnes starostuje. Zejména bankovní průprava mu v pozici starosty, kdy pracuje s rozpočty a snaží se pro město získávat dotace, pomáhá.
„Máme samozřejmě velmi šikovný tým lidí, který získává dotace. Nicméně průprava z finančního sektoru je pro mě důležitá, pomáhá mi pracovat s rozpočtem a pochopit ho. A rozpočet je pro každého starostu základ,“ říká s tím, že ten chotěbořský je nějakých 340 milionů ročně.
Město se právě pustilo do historicky asi největší investice – přestavby staré pošty na muzeum. To zde vždy bylo, obhospodařují tady asi dvaatřicet tisíc položek, město však přišlo o původní prostory a hledalo nové.
Pracovat a bavit se
„Nová budova přímo na náměstí se nám jevila jako optimální. Pohybujeme se v asi 130 milionové investici, ale získáme muzeum, které bude výrazně přesahovat některá krajská muzea. Bude interaktivní, moderní, bude výjimečné,“ dodává starosta.
Poukazuje také na to, že město nezapomíná ani na sport, protože i do něj se investuje. Od vojáků se podařilo získat vlečku, letos začne výstavba cyklostezky a dostavěn bude i letní sportovní areál. Chotěboř bude mít in-line dráhu, nové menší fotbalové hřiště a další lákadla.
Že se město rozhodlo zainvestovat do nového muzea, asi nikoho nepřekvapí. Chotěboř jako by totiž šla tak trochu proti proudu, protože zatímco někteří žehrají, že v Česku jde do kultury málo peněz, Chotěboři naopak na historii a kultuře velmi záleží. Ostatně Ondřej Kozub je sice starosta, v žilách mu však proudí herecká krev.
„Chotěboř je vcelku kulturním městem, je tam spousta spolků, některé i po staletí. Snažíme se do kultury hodně investovat, protože člověk by měl být kulturním tvorem, měl by nejen pracovat, ale také se bavit. Posouváme to do pozice, kdy město nabídne možnosti všem věkovým a žánrovým kategoriím, máme koncerty, divadlo, zavedli jsme abonentní cyklus. To mi dělá radost,“ říká starosta.
Ve městě byla tradičním kulturním stánkem vždy místní sokolovna, dnes lidé chodí do divadla a na koncerty do kina. Před zhruba třemi lety tady dokonce přistavěli pro herecký soubor zázemí a jeviště i sál přizpůsobili tomu, aby se nemusely jen promítat filmy.
Do kukuřice ne, raději do brambor
Ondřej Kozub působí velmi klidně, vyrovnaně. Přitom se ve volném čase věnuje skutečně adrenalinovému sportu. Je pilot, létá na ultralightech, zejména však na kluzácích. V terénu, třeba do pole, zatím naštěstí nikdy přistávat nemusel, vždy se mu povedlo doletět na letiště. „Trénujeme samozřejmě i přistání do omezeného prostoru, abychom byli připraveni,“ říká a dodává, že třeba do kukuřice není dobré přistávat. Lepší jsou brambory.
Které významné osobnosti pocházejí z Chotěboře a okolí? Co je létání na svahu? Cítí se Ondřej Kozub jako reprezentant ODS, nebo koalice SPOLU? A jaké to je mít za městem chráněnou krajinnou oblast a přírodní rezervaci?
Článek byl připraven ve spolupráci s podcastem KRNDA & LŮZR Adriany Krnáčové a Petra Stuchlíka a mediálním projektem Datarun.