Richard Vereš: S ODS jsme schopni mluvit. V celostátní politice se věcnost vytrácí

Ve znaku má v modrém štítě na zeleném trojvrší stříbrného kozla ve skoku. Na jejím území je jedna z nejvýznamnějších ornitologických lokalit v Česku. A také krachující Liberty Ostrava. Slezská Ostrava zabírá pětinu města a dodnes tady bojují zejména s obrovskými následky těžby.

Když Richard Vereš (ANO) usedal do čela radnice, byl ve věku, kdy se ostatní začínají v životě teprve rozkoukávat. Bylo mu třiadvacet let, čtyři roky už zasedal v obecním zastupitelstvu. V tu dobu tak byl bezkonkurenčně nejmladším starostou v Česku. Teď už vede radnici šest let.

Začátky v politice pro něj vzhledem k věku nebyly snadné. Třeba tehdejší ministr životního prostředí Pavel Drobil Vereše počastoval kritikou. „Jen bych si položil otázku, zda by majitel ANO, pan Babiš, svěřil některou ze svých firem do rukou 18letého člověka, objektivně bez politických, ale hlavně životních zkušeností. Buď si dělá z Ostraváků blázny, nebo jimi pohrdá,“ komentoval tehdy Drobil pro média fakt, že Richard Vereš se v pouhých osmnácti letech stal předsedou městské organizace hnutí ANO v Ostravě. Babiš Drobilovi odvětil, že jeho by nikdy nezaměstnal, a že v politice chce více mladých a méně Drobilů.

„Byl to takový předvolební štěk. Pavel Drobil je občanem Slezské Ostravy a za šest let, co jsem starostou, jsem od něho nezaznamenal žádnou věcnou připomínku,“ říká Richard Vereš s tím, že „jeho“ hnutí ANO je v koalici s ODS nejen ve Slezské Ostravě, ale i na ostravské radnici a na kraji. „V celostátní politice nám to kazí osobní animozity, v kraji jsme s kolegy z ODS schopni bavit se věcně a oni s námi. V Praze se věcnost vytratila,“ míní.

Sociální politika státu nás likviduje a ničí, říká Yveta Tomková, starostka Neštěmic v Ústeckém kraji

Ostravské Beverly Hills

Proč ale osmnáctiletý kluk zatouží po politice? „Angažoval jsem se v participativních věcech, byl jsem předseda studentského senátu, vstoupil jsem do hnutí ANO, když mělo ani ne 2 % v průzkumech, nosil jsem koblihy v kampani. A pak už jsem kandidoval do zastupitelstva a strávil čtyři roky v opozici. Byly to roky velmi prospěšné, každý by si to měl zkusit,“ domnívá se.

Ty, kteří touží po mladé krvi v politice, odkazuje na velké zavedené strany. Myslí si totiž, že mladé, kteří by se politického dění rádi účastnili, mezi sebe, respektive na čelní místa, jednoduše nepustí. A jak si on sám poradil s tím, že šel starostovat jako velmi mladý? Spoléhal na starší a zkušené místostarosty.

Nadosmrti však být starostou nehodlá, šest let má za sebou, dva roky v rámci volebního období před sebou. Co bude dál? „Určitě nechci být starostou nadosmrti, asi bych se unudil. Třeba přijde nějaká jiná nabídka.“

Mladý starosta se před lety postavil do čela složité části Ostravy. Obývá ji různorodé obyvatelstvo a skládá se z různorodých částí. Venkovské zemědělské čtvrti a předměstí tady sousedí s panelákovými sídlišti a s nadsázkou něčím jako Beverly Hills – čtvrtí, kde žije vyšší střední třída, dokonce se dá říct, že jde o jednu z nejlepších adres ve městě.

V Jeseníku je život těžší. Za den skončili tři zubaři, říká starostka Zdeňka Blišťanová

Odval versus rezervace

Jak už bylo řečeno, tuhle část Ostravy velmi ovlivnila těžba. Za minulého režimu měla Slezská Ostrava navíc sloužit jako obslužná část města, je tady krematorium, skládka komunálního odpadu a další provozy, které pro město sice jsou potřebné, ale nejsou úplně atraktivní. Část bytové zástavby navíc byla zbořena, proto je teď velkou výzvou ji obnovit a nalákat do téhle části nové obyvatele. Aby to ale bylo spravedlivé, sídlí tady i krásná zoologická zahrada!

Samostatnou kapitolou, která místním politikům dělá těžkou hlavu, je momentálně tolik diskutovaná krachující Liberty Ostrava, i ta totiž sídlí ve Slezské Ostravě. Richarda Vereše děsí, že na území „jeho“ části města zůstane další brownfield, v rozpočtu městského obvodu také chybí 39 milionů korun za daň z nemovitosti. Liberty nezaplatila… 

Hrozící zvýšení nezaměstnanosti by naopak až takový problém být nemusel, trh práce je totiž po zaměstnancích hladový. Ideálním řešením by bylo, kdyby prostor po Liberty zabral lehký průmysl. Slezská Ostrava by z toho těžila – zlepšilo by se ovzduší, platila by se daň z nemovitosti a byla by práce.

Obvod plný kontrastů

O něco příznivější je situace ohledně vyloučených lokalit, povedlo se jejich počet snížit z šesti na tři. Naopak ekologická zátěž je ohromnou komplikací. Třicet let po ukončení těžby je ve městě několik prohořívajících odvalů. Odval je zjednodušeně řečeno kopec vytvořený z odpadu z dolů a koksoven, vozily se sem kaly a uhelná složka s hlušinou z černouhelných dolů. A aby toho nebylo málo, vedle Heřmanického odvalu někdo před dvaceti lety povolil zakonzervovat skládku chemického odpadu z koksoven a odval prohořívá přímo k ní.

Zároveň se ale Slezská Ostrava může pochlubit celou řadou krásných a unikátních míst. Kromě zmíněné zoologické je to zejména přírodní památka a evropsky významná lokalita v rámci soustavy chráněných území Natura 2000. Jde o Heřmanický rybník, jednu z nejvýznamnějších ornitologických lokalit v Česku, kde žije více než 250 druhů ptáků, někteří jsou dokonce zvlášť chráněni. „Jsme prostě obvod plný kontrastů,“ říká Richard Vereš.

Odkud pochází jeho předci? Proč se místní hrad propadl o šestnáct metrů? Funguje na mladého starostu takzvaný babičkovský efekt? A co Baník?

Článek byl připraven ve spolupráci s podcastem KRNDA & LŮZR Adriany Krnáčové a Petra Stuchlíka a mediálním projektem Datarun.

Jan Paparega: Ústecko živilo republiku, teď by mu to měla vrátit zpátky

Martin Bednář: Ve fotbale i politice jsou něčí zájmy, někdo chce něco urvat a prosadit

Jiří Zajac: Kdo začne podnikat na Černém mostě, může se stát miliardářem

Noční bar je skvělá příprava pro radnici, říká starosta Lovosic Vojtěch Krejčí

Stavíme jako o život, máme dvě letiště a ledoborec, říká primátorka Budějovic Dagmar Škodová Parmová

sinfin.digital