Lucie Baránková Vilamová: Poruba je skvělá adresa a lidé jsou na ni hrdí

Složité týdny má za sebou Poruba, jeden z nejlidnatějších ostravských městských obvodů. V září i tady bojovali s povodněmi. Místní, obyčejně mírný, potok Porubka se během chvíle proměnil ve veletok… Během šesti let, kdy Lucie Baránková Vilamová vede tento městský obvod, prošla tolika krizemi, že ji snad už nic nemůže překvapit.

„Mám v sobě autopilota, přepnu na krizové řízení a říkám, že se zhroutím až doma. Když je to potřeba, jedu jako robot, rozděluji úkoly, je to až polovojenský stav,“ popisuje starostka Poruby.

Střelba, mina a covid

Výše zmiňovanými krizovými situacemi myslí například střelbu ve fakultní nemocnici, která přišla krátce po jejím zvolení starostkou, poté následovala covidová pandemie, kdy se všichni báli a nikdo moc nevěděl, co dělat. Složité chvíle zažila i po nálezu miny z druhé světové války, kdy museli pyrotechnici vyklidit určitý perimetr. Ten však v Porubě čítal tisíce lidí!

A teď přišly povodně… Lucie Baránková Vilamová oceňuje práci hydrometeorologů. Už ve čtvrtek, než velká voda dorazila, se tady díky předpovědím začali chystat, stavět protipovodňové hráze z pytlů, a když v sobotu nad ránem velká voda dorazila a Porubka se vylila z břehů, byl už krizový štáb připraven.

Na Vysočině a v Chotěboři nejsme z cukru, abychom se rozpustili, říká starosta Ondřej Kozub

My nemáme čas

„Teď už je to o poznání lepší, to nejhorší máme za sebou. Voda naštěstí opadla velice rychle. Ale došlo i zajímavým situacím. Odpoledne vysvitlo slunce a naše radnice vypadala jako zámek Červená Lhota. Byla na vodě, doslova se v ní zrcadlila,“ popisuje povodňové následky s tím, že určitě je prostor na změny.

„Musí se udělat nějaké úpravy toku, ale je těžké říct kde, bojíme se, aby se to nevylilo o kousek dál,“ vysvětluje starostka a doplňuje, že škody pouze na městském majetku celé Ostravy jsou zhruba 1,3 miliardy. 

„Město je pojištěno do výše 250 milionů, nebyly však zatím vypsány žádné programy, ze kterých by Ostrava mohla čerpat. Mám pocit, jako by měla vláda čas. My ho ale nemáme.“

Poruba je velký městský obvod, má kolem 66 tisíc obyvatel, fakultní nemocnici, vysokou školu báňskou. „Poruba je skvělá adresa, lidé jsou na ni hrdí, pyšní, říkají, že jde o nejlepší část Ostravy. Máme dokonce zajímavý fenomén, kdy Porubani neříkají, že jedou do centra města, říkají, že jedou do Ostravy. Ostatně byty v Porubě jsou podobně drahé jako v centru města. 

Dokonce se v minulosti ozývaly hlasy, že se má Poruba od Ostravy odtrhnout. Toho však já zastáncem nejsem, už jen proto, že pod městem je řada služeb, které bychom si museli zajištovat sami, což si málokdo uvědomuje. Společně jsme silnější a lepší,“ je přesvědčená Lucie Baránková Vilamová.

Těsně před tím, než nastoupila do funkce starostky, vznikl v Porubě strategický plán. Vymezoval cíle, kterých má obvod za určité období dosáhnout. Nové vedení ho přepracovalo do akčních plánů a ty pravidelně vyhodnocuje. 

V plánu byly různé investice: třeba dům s pečovatelskou službou, komunitní centrum pro rodiny a handicapované, ale i Oblouk, symbol Ostravy, který prošel rekonstrukcí.

„Není lepší chvíle pro starostu než to, když si na konci období plán vezme, jede po projektech a odškrtává si je. V tu chvíli víte, že jste odvedli obrovské množství práce. Teď děláme nový strategický plán na dalších pět let s přesahem na patnáct let.“

Nový stadion pro Baník?

Lucie Baránková Vilamová kromě toho, že vede Porubu, také ovlivňuje chod celé Ostravy, je totiž zároveň ostravskou radní pro strategický rozvoj a kulturu. Co se týče Ostravy jako celku, prochází poslední dobou stagnací ohledně poštu obyvatel. Už však neubývají, tak jako před časem. 

Problém je, že se ve městě málo staví, přitom pozemky a nevyužité brownfieldy k dispozici jsou. „Projektů v chodu je spousta, mohou vzniknout nové tisícové čtvrti,“ říká starostka Poruby.

Ostrava má co nabídnout, nebojí se tady investovat do kultury a sportu. Začala třeba druhá fáze výstavby místní vlajkové lodi – koncertního sálu, zrekonstruována byla i kulturní památka Grossmannova vila. 

„Teď se město začíná vrhat do sportovní infrastruktury. Nemáme dobrý stadion pro Baník, v podstatě se hraje na atletickém stadionu. Otevřela se možnost nového stadionu pro tisíce lidí na Bazalech. Udělat je něco třeba i se zimním stadionem, který už nesplňuje moderní parametry. 

Měli jsme tam mistrovství světa v hokeji, teď už ho tam nedostaneme, pokud s halou něco neprovedeme. Přitom mistrovství znamenalo PR a finanční přínosy. Je na výborném místě – Slováci i Poláci to k nám mají kousek,“ poznamenává Lucie Baránková Vilamová.

Jak se po povodních mohla Poruba spolehnout na vládní představitele? Co Ostrava plánuje a jaké má stavební předpisy? Funguje lépe než Praha? A jak se starostce v koalici v Porubě spolupracuje se SPOLU a Piráty?

Článek byl připraven ve spolupráci s podcastem KRNDA & LŮZR Adriany Krnáčové a Petra Stuchlíka a mediálním projektem Datarun.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Martin Bednář: Ve fotbale i politice jsou něčí zájmy, někdo chce něco urvat a prosadit

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků a obchod s chudobou je obrovský problém, říká starosta Aše Vítězslav Kokoř

Když se zlepší výběr místních poplatků, budeme se mít ve Špindlu jak v Dubaji, říká starosta Jandura

sinfin.digital