Na soutocích hned čtyř řek leží Ostrava. Historické materiály dokládají, že trvale osídleno bylo území, na němž se dnes moravskoslezská metropole rozkládá, už před pětadvaceti tisíci lety! Největším městským obvodem je potom Ostrava-Jih, v jehož čele už deset let stojí Martin Bednář (ANO 2011). Proč se rozhodl postoupit v politice dál a kandiduje do Senátu? Jakou formou uzavřel koaliční smlouvu? A z jakého důvodu zastává názor, že je čas zamyslet se, zda by mandát obecních zastupitelstev neměl být prodloužen minimálně na pět, klidně i šest let?
Ze Zélandu do Ostravy
Martin Bednář procestoval kus světa, nějaký čas strávil na Novém Zélandu a tamní život ho uchvátil. A vytyčil si cíl: něco novozélandského přenést do Ostravy. „Nasátí atmosféry, systému, který tam funguje, jiný vztah a důvěra k lidem, to jsem chtěl přenést do české politiky,“ popisuje Martin Bednář s tím, že několikrát se mu to povedlo. Třeba tím, že poslední koaliční smlouva vůbec není na papíře. Stvrzena byla ústně a jediným dokladem jsou fotografie zobrazující podání si ruky.
Teď ale Martin Bednář usoudil, že je čas udělat v politice krok kupředu, kandiduje proto v podzimních senátních volbách. „Myslel jsem si, že mě starostování tak baví, že v komunální politice zůstanu. Ale čím dál častěji jsem musel lidem odpovídat: Nemůžu, nemám pravomoci,“ vysvětluje, proč se nakonec rozhodl názor změnit a možná vyzkoušet „dělat politiku v Praze.“
Stavíme jako o život, máme dvě letiště a ledoborec, říká primátorka Budějovic Dagmar Škodová Parmová
Tohle Ostravu-Jih bolí…
Jak už bylo řečeno, Martin Bednář „šéfuje“ největšímu ostravskému obvodu. Pro představu Ostrava-Jih má 99 tisíc obyvatel, druhý největší městský obvod je Poruba, kde žije 60 tisíc lidí. Nová ves, nejmenší obvod, má obyvatel asi 600…
I přesto, že jde o lidnatý obvod, trápí Ostravu-Jih vylidňování. Část lidí město opouští kvůli zániku velkých podniků, může za to však i to, že lidé chtějí žít jinak. Někteří odcházejí bydlet mimo město, ale zároveň jemu na dohled s cílem využívat všechna jeho pozitiva. A potenciálně nově příchozí jsou „vytlačováni“ i z toho důvodu, že zatímco dříve žilo v jednom bytě více generací, dnes tomu tak není. O stejný počet bytů v majetku města má tak zájem výrazně více rodin.
A další bolesti Ostravy-Jihu? „Máme poměrně málo peněz na údržbu majetku, který nám je svěřen. Ostrava-Jih je třeba specifická v tom, že má největší počet podchodů. Nezdá se to, ale každý takový podchod rovná se minimálně 40 až 60 milionů Kč v případě rekonstrukce,“ vypočítává Martin Bednář s tím, že dalším velmi závažným problémem je takzvaný obchod s chudobou.
V okolí je totiž hned několik ubytoven, ne všechny jsou problematické, minimálně čtyři však ano. Postupně ale byly zrušeny všechny možnosti, kterými mohla města ovlivnit podnikatelské aktivity vydělávající na předraženém bydlení.
Rozhodčí, trenér i funkcionář
Martin Bednář mohl v politice uplatnit i své zkušenost z fotbalu. Prošel snad všemi fázemi – hrál za TJ Unie Hlubina, působil jako rozhodčí, trénoval mládež a potom přišly i nabídky na posty ve fotbalových výborech a svazech. Fotbal a politika mají podle něho leccos společného – je to práce s lidmi, v obojím jsou něčí zájmy, někdo chce něco urvat, prosadit.
„Mám jednu zásadu, proto jsem skončil ve velkém fotbale. Když prosazujete pět věcí, alespoň tři vám musejí vyjít. Já jsem měl velký cíl posunout chování rozhodčích k lepšímu, a to mi ve výkonném výboru neprošlo,“ vysvětluje.
Co to vůbec je městský obvod? Jaký vztah má Martin Bednář k fotbalu? Bude mít Ostrava-Jih akvapark? Jaká místa by návštěvníci Ostravy rozhodně neměli vynechat? A měli by se starostové volit přímo?
Článek byl připraven ve spolupráci s podcastem KRNDA & LŮZR Adriany Krnáčové a Petra Stuchlíka a mediálním projektem Datarun.