V Jeseníku je život těžší. Za den skončili tři zubaři, říká starostka Zdeňka Blišťanová

Město v srdci přírody. Ale také místo, kam je to odevšud daleko. Ročně do Jeseníku přijede asi čtyřicet tisíc lidí, někde by jich rádi přivítali i víc, jinde už začíná být přeplněno. Jaký vztah mají město a legendární lázně? A bylo pro starostku Zdeňku Blišťanovou snazší uřídit základní školu, nebo celé město?

Neuvěřitelná příroda, okouzlující krajina, prameny léčivé vody, proslulé lázně. To všechno má Jeseník. A že je tam odevšud daleko? 

„My jsme zvyklí všude dojíždět, je to pro nás přirozené. Proto jsme vždy překvapeni, jak všichni říkají, že je to k nám daleko,“ poznamenává starostka Zdeňka Blišťanová, která ale připouští, že život tady – desítky kilometrů od Olomouce na soutoku Bělé a Staříče, není vždy snadný.

Stavíme jako o život, máme dvě letiště a ledoborec, říká primátorka Budějovic Dagmar Škodová Parmová

Práce je, ale špatně zaplacená

„Je tady krásně, ale na život je to těžší. Teď nám skončili v jednom dni tři zubaři, a to už to tak byl problém. Město se mění, snažíme se vše zlepšovat,“ doplňuje starostka a do třetice ke složité dopravní dostupnosti a zdravotní péči přidává pracovní příležitosti. Protože i když v Jeseníku práce je, je špatně placená…

Zdeňka Blišťanová je starostkou od roku 2018, čtyři předešlé roky působila coby místostarostka, a ještě předtím řídila místní základní školu. Do politiky se dostala tak jednoduše, až ji to samotnou překvapilo.

„Kandidovala jsem proto, že jsem se zajímala o to, co se ve městě děje. Když mě oslovili s otázkou, zda do toho půjdu, řekla jsem ano. Ale nepočítala jsem s tím, že se něco změní. Jenže kandidát přede mnou odstoupil a já byla na řadě,“ vzpomíná na začátky v komunální politice s tím, že nejvíc překvapeno bylo touhle novinkou její okolí.

„Nepřijímalo to snadno. Maminka nechápala, proč se pouštím do politiky, když řediteluji skvělou základku a jdu do neznámého prostředí,“ doplňuje. Teď si je ale jistá, že by neměnila, i když tehdy v podstatě netušila, co ji čeká.

Noční bar je skvělá příprava pro radnici, říká starosta Lovosic Vojtěch Krejčí

Škola, nebo město?

Nabízí se samozřejmě otázka: co je jednodušší řídit? Školu plnou dětí? Anebo celé město? „Ve škole má člověk větší vliv, snadněji se věci uskutečňují. A děcka jsou potěšení, po kontaktu s nimi, bezelstném a usměvavém, po tom se mi stýská,“ vyznává se. 

Coby kantorka a nyní starostka má ale jedinečnou šanci provázet „své“ děti i po letech mimořádnými životními okamžiky. „Dřív jsem je učila, teď některé oddávám, některým vítám děti coby občánky, potkávám je jako rodiče při vítání prvňáčků.“

Turisty chceme celý rok

Když se řekne Jeseník, napadnou mnohé jako první tamní lázně. Lázně Jeseník a město Jeseník jsou však na sobě nezávislé. Jeseník je horské město, Lázně Jeseník soukromá společnost, která dodnes staví na činech svého zakladatele, kterým byl vodní doktor – Vinzenz Priessnitz.

Zdeňka Blišťanová připouští, že lázně jsou pro Jeseník důležité, možná by jen uvítala, kdyby si jejich hosté častěji našli cestu do samotného města. „Lázně jako takové mají dobré jméno a bez nich by město nemělo svůj věhlas,“ připouští.

Cestovní ruch je pro města, jako je Jeseník, velmi důležitý. „Do Jeseníku přijíždí ročně kolem čtyřiceti tisíc turistů, a to ještě nejsme na předcovidových číslech, teprve teď se k nim dostáváme. Na některých místech a v některých dobách bychom stáli i o víc turistů. Ale jinde už i u nás začíná být přeplněno,“ vysvětluje. 

Metál by pak zjevně zasloužil ten, kdo vymyslí, jak do malých českých měst, která jsou pro turisty v sezóně atraktivní, dostat návštěvníky v průběhu celého roku…

S penězi opatrně…

Zdeňka Blišťanová má v hlavě různé nápady, jak Jeseník vylepšit. Město ale musí nakládat opatrně s penězi. Teď je totiž minimálně zadluženo, a to nikdo měnit nechce. A co se samotného rozvoje týče, i radnice bojuje s dlouhými termíny a vyjádřeními ke stavbám. Veřejnosti se však složitě vysvětluje, že samospráva je ve stejném postavení jako kterýkoliv stavebník a také musí získat všechna potřebná povolení.

Co by chtěla starostka Jeseníku stihnout do konce volebního období? Jaké investice má město rozjeté? Jaké hodiny jsou na náměstí? A která známá osobnost pochází z Jeseníku?

Článek byl připraven ve spolupráci s podcastem KRNDA & LŮZR Adriany Krnáčové a Petra Stuchlíka a mediálním projektem Datarun.

Martin Bednář: Ve fotbale i politice jsou něčí zájmy, někdo chce něco urvat a prosadit

Jan Paparega: Ústecko živilo republiku, teď by mu to měla vrátit zpátky

Jiří Zajac: Kdo začne podnikat na Černém mostě, může se stát miliardářem

sinfin.digital