Posselt: Po Trumpově vítězství potřebujeme Spojené státy evropské

Člen předsednictva bavorské CSU a mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt v rozhovoru pro INFO.CZ popisuje příčiny rozpadu německé vlády a jeho možné řešení. Zároveň reaguje i na zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem a důsledky této volby pro Německo i celou EU.

Čekal jste, že německá, takzvaná semaforová koalice sociálních demokratů, Zelených a liberálů z FDP nevydrží celé volební období?

Jako člen exekutivy strany CSU jsem už měsíce pozoroval, jak se blíží pád vlády. Má to tři důvody: ty tři strany se k sobě od začátku nehodily. Zároveň je kancléř Olaf Scholz extrémně slabý vůdce; a ekonomická situace v Německu se zdá stále dramatičtější.

Po rozpadu vlády se čekají nové volby, zároveň přichází ale teoreticky v úvahu i vytvoření velké kolice sociálních demokratů a CDU/CSU i bez voleb. K jaké možnosti se přikláníte?

Ze všech sil nyní pracujeme na tom, aby se co nejdříve konaly nové volby. Ty proběhnou v prvním čtvrtletí příštího roku.

Případná koalice se sociálními demokraty zatím tedy nepřichází v úvahu?

CDU a CSU nepůjdou do předvolební kampaně s koaličním prohlášením, ale budou se snažit ještě posílit. Nyní totiž mají totiž obě tyto unijní strany v průzkumech větší podporu než všechny tři strany dosavadní semaforové vládní koalice dohromady.

A případný povolební koaliční potenciál? Diskutuje se o něm už nyní v CSU?

Po volbách se pragmaticky podíváme na to, jaké koalice jsou možné. V úvahu připadají všechny demokratické strany, nikoli však fašistická AfD a levicová a nacionalistická BSW (Aliance Sahry Wagenknechtové-pozn.red), které jsou obě rovněž agenty válečného zločince Vladimira Putina v Německu.

Katastrofa se blíží: Německou agonii nevyřeší pád vlády Olafa Scholze, ani předčasné volby

V USA zvítězil v prezidentských volbách Donald Trump. Bude to podle vás znamenat, jak předpovídají někteří politici, že se Evropa, včetně Německa, bude muset víc starat sama o sebe?

To není jen důsledkem vítězství Donalda Trumpa. Posledním skutečně přesvědčeným Evropanem v Bílém domě, který budoval silné vztahy s Evropou, byl Ronald Reagan, kterého jsem osobně znal. Od té doby se USA, bez ohledu na to, kdo tam vládne, postupně odvracejí od Evropy směrem k Pacifiku.

Ani vítězství Kamaly Harrisové by tedy podle vás tento postupný odklon Spojených států od úzkého spojenectví s Evropou nezastavilo?

S Kamalou Harrisovou by to bylo pomalejší, ale stejně by se to stalo. S Donaldem Trumpem se to stane jen rychleji a brutálněji.

Co s tím? Jak by měla Evropa, respektive Evropská unie reagovat? Přece jsou obě mocnosti spojeny úzce i přes Severoatlantickou alianci...

Franz Josef Strauss, nejvýznamnější strategický myslitel Spolkové republiky Německo od 50. do konce 80. let a určující osobnost mé strany (CSU) vždy říkal, že NATO má budoucnost pouze tehdy, budou-li existovat dva rovnocenné pilíře: Spojené státy americké a Spojené státy evropské. Musíme to konečně vybudovat, což lze provést pouze krok za krokem, ale je to naléhavě nutné.

Co se podle vás stane, pokud EU více nefederalizuje po vzoru USA?

V takovém případě hrozí, že nás Evropany spolkne Putinova Eurasie. Proto v EU potřebujeme evropskou obrannou unii, společnou zahraniční politiku, v níž žádný stát nemůže blokovat všechny ostatní prostřednictvím veta, a evropskou armádu pod velením EU. Jedině tak lze v Evropě dlouhodobě zajistit mír a svobodu.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Jádro, dluhy a pár facek: O co jde při rozpadu německé vlády

Helmut Kohl: Velký Evropan a kancléř znovusjednotitel, na něhož Němci (tak trochu) zapomněli

Jak reaguje EU na zvolení Trumpa: Budapešťská deklarace je symptom evropské zoufalosti

sinfin.digital