Audioverze
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek nemíní ustupovat z návrhu vlády na úpravu platu soudců a státních zástupců, který jejich platy na příští rok opět „zamrazí“. Vláda tak vědomě jde proti nálezu Ústavního soudu (ÚS) z května letošního roku. „Je to spor mezi mocí zákonodárnou, zástupci lidu, která říká, že platy budou takovéto a mocí soudní, která říká klidně, kromě soudců. A my chceme, aby Ústavní soud šel více ve stopách soudce Wintra,“ říká k tomu v novém dílu podcastu Dimun ministr Blažek.
„Pokud se soudcům nepřidá, tak to je jediný způsob, jakým budu mít na platy justiční administrativy. To je realita,“ vysvětluje své důvody v podcastu Blažek. „Veškeré žaloby soudců, pokud se odehrají, že chtějí těch čtrnáct procent, půjdou na úkor těch zaměstnanců. Je na těch soudcích, jestli do toho půjdou, oni to rozhodnou. Mají možnost respektovat to, že konečně tímto způsobem máme na administrativu,“ dodal k tomu Blažek.
Podle Blažka není možné „selským zdravým rozumem“ odůvodnit, že musí být skupina obyvatelstva, které se vždy za všech okolností zvedá plat a ostatním ne.
„Dneska už se nedá vysvětlit, proč si poslanci díky tomu, že jsou voleni, nemůžou ty platy upravovat a soudci si je mohou vysoudit. Tak jednoduše to zní. Kdyby byli soudci voleni, nikdy nic nevysoudí, protože by se báli toho, že je odvolají. To je ten základní rozdíl,“ dodává v podcastu Blažek.
„Teď ať každému soudci vysvětlují, že u nich to má být jinak. Já to vysvětlovat nebudu, já to vysvětlení neznám,“ odmítl Blažek roli toho, kdo by měl hájit ve sporu o platy justici.
- Proč si ministr spravedlnosti Blažek myslí, že na českých soudech vládnou platové poměry jako v carském Rusku?
- Proč ale zároveň říká, že to vláda s platy dělá „blbě“?
- A proč podle něho digitalizaci justice nehrozí stejný osud jako s digitalizací stavebního řízení?
Poslechněte si první část rozhovoru s ministrem Blažkem nazvanou „Válka mocí“.