Audioverze
České soudcovské platy jsou naprostý evropský standard a politici nemají odvahu do některých věcí „nevrtat“. Podle předsedy Nejvyššího správního soudu Karla Šimky se spor o platy soudců buď vyřeší bez větších problémů v parlamentu, anebo si s tím poradí justiční praxe tak, aby i bez schváleného platového zákona dostávali soudci v novém roce za svoji práci zaplaceno. „Až ta situace nastane, tak ji vyřešíme. Určitě bychom tu judikaturu Ústavního soudu při řešení té situace brali v úvahu,“ říká Šimka v novém díku podcastu Petra Dimuna.
Další díl podcastu Dimun o právu a justici jsme s Karlem Šimou natáčeli minulý týden ve čtvrtek (7. listopadu) poté, co jsme několik hodin strávili na Ústavně-právním výboru Poslanecké sněmovny sledováním debaty o platech v justici.
Mimořádně se toho účastnil i ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který představil svůj „prométheovský návrh“: z návrhu rozpočtu se vezme 700 milionů korun určených na platy soudců, které se dají na navýšení platu justiční administrativy a dalších občanských zaměstnanců.
„Nám ta játra dorostou,“ komentoval Blažkův návrh lakonicky jeden z přítomných soudců.
Jinak řečeno – počítá se všeobecně s tím, že by Ústavní soud případné zmražení platu soudců – jak s tím opětovně přichází vláda Petra Fialy – zrušil. Problém by se tím však přesunul na vládu vzešlou již z voleb na podzim příštího roku: Ta by musela řešit, kde chybějící peníze na platy opatřit. Proto se proti postavili poslanci ANO a SPD.
Podle Karla Šimky se ale jedná o standardní „boj o zdroje“. A platy soudců a justiční administrativy se s tím tentokrát svezly. Primární problém vidí Šimka v tom, že se do platů ústavních činitelů v minulosti opakovaně sahalo a „zamražovaly se“.
„My se nějak nemůžeme smířit s tím, že platy ústavních činitelů by měly mít nějaký dlouhodobý rámec, do kterého nebudeme vrtat. A mě to štve, protože to jsou úplně zbytečné hádky. Politika nemá odvahu některé věci neřešit a držet tu úpravu, kterou před mnoha lety schválila. České soudcovské platy jsou naprostý evropský standard,“ komentuje to v podcastu Karel Šimka. Zároveň připouští, že postup, kterým vláda do platu soudců zasahuje, není ideální.
Mimochodem, až po natáčení podcastu rozeslal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka pozvánku pro předsedy nejvyšších, vrchních a krajských soudů na jednání o platech, které má proběhnout tento týden – v úterý 12. listopadu. A vyčlenil na debatu se špičkami justice celou jednu hodinu…
„Věci se v tom zahlcení řeší až tehdy, když už začíná být nezbytné je řešit. Za mne by bylo ideální, kdyby vláda po té květnové sérií nálezů Ústavního soudu reagovala velmi drobnou, minimalistickou novelou platového zákona v intencích nálezu Ústavního soudu. Přes léto by se to prohnalo parlamentem a bylo by vyřešeno. Nemuseli bychom to řešit teď, v časovém presu, během rozpočtového boje o každou korunu,“ shrnuje svůj pohled Šimka.
Vedle sporu mezi vládou a justicí o platy soudců probíráme v podcastu i to, zda nemáme příliš mnoho soudů a soudců: „Máme, protože máme příliš mnoho malých okresních soudů, kde nastává problém, když ubyde jeden, dva soudci. A pak máme příliš mnoho funkcionářů, protože tomu soudu někdo předsedá,“ říká k tomu Karel Šimka.
- Jak hodnotí jako politolog zvolení Donalda Trumpa?
- Proč má německý soudce nízký plat?
- A jaká je podle Šimky česká správní justice?
Pusťte si nejnovější díl podcastu Dimun.