KOMENTÁŘ MARKA KERLESE | Piráti odešli z budějovické radniční koalice. Údajně kvůli sporům s ODS o jeden developerský projekt. Ve skutečnosti jde o faktický pokus restartovat celou Českou pirátskou stranu po vládním debaklu.
V Českých Budějovicích včera ráno rezignovala na svůj post pirátská radní pro kulturu Zuzana Kudláčková a s ní opustila radniční koalici celá Pirátská strana. Skončila tak dosavadní koalice Pirátů, ODS, hnutí Společně pro Budějovice a Jihočechů 2012, která zároveň ztratila většinu v zastupitelstvu. Rada zatím neví, zda zůstane menšinovou, nebo se pokusí získat jiného partnera z opozice.
Oficiálním důvodem odchodu Pirátů je spor o změnu územního plánu kvůli developerskému projektu na kraji evropsky významné přírodní lokality Vrbenské rybníky. Podle informací INFO.CZ má ale odchod České pirátské strany mnohem širší souvislosti.
Svým odchodem z koalice se budějovičtí Piráti snaží získat zpět renomé, které po minulých komunálních volbách ztratili právě vstupem do rady a spoluprací s ODS. Jihočeský hejtman Martin Kuba, který má zásadní vliv na budějovickou radnici, totiž obratně využil pirátské ochoty dostat se alespoň trochu ke kormidlu.
I když tak Piráti měli původně v programu třeba omezení automobilové dopravy na budějovickém náměstí, po vstupu do koalice se nechali uchlácholit tezemi o dalších nutných dopravních studiích, které mohou trvat roky. A podobně „zkrotli“ i při projednávání dalších důležitých témat, vůči kterým se původně ostře vymezovali.
Zkrocení pirátů
Martin Kuba téhle pirátské ochoty prodat program za posty také náležitě využil v době, kdy ho Piráti obvinili, že byl spolutvůrcem tlaku na jejich odchod z vlády. Tuhle spekulaci hejtman nejen ostře odmítl, ale v ČT 24 nepřímo označil Piráty za pokrytce a prospěcháře.
„Ale tohle vy děláte úplně normálně. Vy s námi sedíte v kraji, v krajském městě v koalici, kam jsem vás vzal, když ODS měla úspěch 30 %, vy jste měli sotva 5 %, tak jsme vás vzali do koalice, aby v ní nebylo ANO. A vy během kampaně do krajských voleb přijdete s videem, kde si na nás svítíte a tvrdíte, že jsme kmotři. A pak se vaše radní nestydí přijít druhý den ráno na radu a pogratuluje mi, že jsme měli 47 % a vy jste měli 2,3 %,“ řekl Kuba pirátské poslankyni Olze Richterové v pořadu Události komentáře na ČT 25. září.
Hejtman následně popsal svůj pohled na pirátskou politiku, který se objevil v titulcích mnoha českých médií. „Přestaňte mít pocit, že se v politice můžete chovat jako malé děti, každého poplivat, každého pomluvit, a pak se tvářit jako že se nic nestalo,“ prohlásil Kuba.
A dalo by se říci, že potupa byla dokonána. Nelze se pouštět do pirátského napadání cizích lodí, když se piráti na palubě domluví s kapitánem, že budou za úplatu natírat palubu. Budějovická pirátská anabáze se stala symbolem úpadku strany i v celostátní politice. Z proklamované pirátské revolty zbyly jen Bartošovy dredy.
Růst zájmu o členství
Jenže se stalo něco, co zřejmě ani vedení Pirátů nečekalo. Místo toho, aby ze strany v úpadku začali vystupovat členové, stal se pravý opak. Poté, co strana v čele s Ivanem Bartošem opustila vládní koalici, se najednou se zájmem o členství roztrhl pytel. Jen v jižních Čechách se k Pirátům podle informací INFO.CZ přihlásilo zhruba deset lidí, podobné je to v celé republice.
„Za poslední měsíc máme 91 zájemců o status registrovaných příznivců a 57 žádostí o členství,“ napsala na dotaz INFO.CZ mluvčí České pirátské strany Lucie Švehlíková. Oproti stejnému období loňského roku se podle ní jedná o nárůst 264 % (v případě zájmu o registrovaného příznivce) a 120 % u žadatelů o členství.
Začíná se zase od začátku a pro mě je lepší se na tom podílet a oživit původní pirátské myšlenky než vstupovat do nějaké nové strany.
programátor
Jak je možné, že se do služby na potápějící se pirátské lodi hlásí více lidí, než když byla strana u vlády? „Nikdy jsem v politice nebyl, ale teď mám pocit, že existuje šance, jak pirátský program zase vrátit na koleje,“ řekl INFO.CZ jeden z čekatelů na členství v Pirátské straně, budějovický programátor Radek Vicek.
Tvrdí, že není ani zdaleka sám, kdo byl zpočátku sympatizantem Pirátů, ale vůbec se mu nelíbilo, kam se strana na celostátní i komunální úrovni nakonec posunula. „Teď se začíná zase od začátku a pro mě je lepší se na tom podílet a oživit původní pirátské myšlenky než vstupovat do nějaké nové strany,“ říká Vicek. Podle něj mohou být Piráti pro mnoho lidí stále inteligentní alternativou ke zkostnatělým politickým postupům.
Snaha vymanit se z pozice užitečných sluhů některých protřelých politiků byla také podle informací INFO.CZ základním faktorem proto, aby Piráti opustili budějovickou radniční koalici. A zbavili se pověsti těch, kteří v politice sice hodně křičí, ale pak se nechají velmi snadno zkrotit. A chovají se (jak říká Martin Kuba) jako malé děti.
Pokud by i po těchto výrocích s Kubovou ODS i nadále spolupracovala, zjevně by si vykopala vlastní hrob. A to i na celostátní úrovni.
Pokus o restart
Otázkou samozřejmě zůstává, jak tenhle „ pirátský výstřel z Aurory“ v Českých Budějovicích ovlivní vedení České pirátské strany, které na rozdíl od členské základny zůstává zatím beze změny.
Martin Kuba v reakci na odchod Pirátů z vládní koalice upozornil na jejich nespolehlivost, protože ve třech po sobě jdoucích volbách jejich lídr nevydržel v zastupitelstvu ani čtyři roky. „Každý si o tom může udělat obrázek sám,“ píše jihočeský hejtman.
Otázka budoucnosti České pirátské strany ale zjevně leží někde jinde. Nespolehlivost bývá pirátům (těm pravým) často odpuštěna. A určitě nebyla ani tím hlavním důvodem, proč si pirátské preference začaly propadat.
Tím hlavním důvodem bylo, že čeští Piráti příliš brzo a příliš okatě přestoupli z pirátské na běžnou obchodní loď. Až nyní se ukáže, zda se (byť s obměněnou posádkou) mohou ještě vrátit ke skutečnému pirátství. To jim totiž z podstaty věci sluší mnohem víc než posluhování těm, které chtěli původně napadat.