ANALÝZA STANISLAVA VÍTKA | Na nedávném veřejném slyšení šéfů trojice německých tajných služeb ve Spolkovém sněmu všichni tři shodně varovali: Ruská špionáž je stále agresivnější a výrazně přibylo i sabotáží.
Šéf civilní rozvědky BND Bruno Kahl německé poslance varoval, že Rusko vydává na armádu výrazně více než Severoatlantická aliance a že do konce této dekády budou jeho ozbrojené síly pravděpodobně personálně i materiálně schopny území NATO napadnout.
„Sledujeme agresivní chování ruských zpravodajských služeb,“ řekl poslancům výboru pro kontrolu tajných služeb šéf Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV) Thomas Haldenwang. Podle něj problém ruské špionáže i sabotáží narůstá „a to jak kvantitativně, tak i kvalitativně“.
Šéfka třetí německé tajné služby, vojenské MAD, Martina Rosenbergová varovala, že i německá armáda je stále častěji terčem pokusů o špionáž ze strany zahraničních aktérů: „Ať už jde o snahu zjistit informace o německých dodávkách zbraní Ukrajině, plány na výcvik, zbrojních projekty nebo o snahu vyvolat sabotážními akcemi pocit nejistoty.“
Mezitím nad kritickou infrastrukturou v nejsevernější německé spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko létají ruské vojenské drony. Podle informací německého deníku Bild se jedná o ruské drony Orlan-10. Ty od srpna přelétávají nad průmyslovým areálem ve městě Brunsbüttel, kde se nachází jaderná elektrárna, terminál na zkapalněný plyn nebo chemické závody. Rusové drony pravděpodobně vypouštějí z civilních lodí ze Severního moře.
Na jedné z nejcitlivějších vojenských základen NATO v Geilenkirchenu v severozápadním Německu, kde sídlí flotila vzdušného průzkumu NATO s letouny typy AWACS, byl opakovaně vyhlášen stav zvýšené pohotovosti kvůli varování před možnou sabotáží.
Kromě toho byla opakovaně vyhlášena pohotovost na jiné nedaleké vojenské základně v Kolíně nad Rýnem-Wahnu, naposledy poté, co bylo zjištěno, že narušitel přestřihl oplocení ve zjevné snaze dostat se k vodovodní jednotce základny.
Výbor pro kontrolu zpravodajských služeb zasedá běžně za zavřenými dveřmi. Jen jednou za rok je slyšení šéfů BfV, BND a MAD veřejné. To, co na něm minulý týden zaznělo, rozhodně nebylo žádným překvapením. Stejně jako to, že Němci neberou své zpravodajce dostatečně vážně, podobně jako naši dva předchozí prezidenti ty naše.