Řečičky jsou nanic. Prohráváme válku s Ruskem – ne tu hybridní, ale reálnou

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Českou kotlinou se šíří morální panika z dezinformací. Vláda, prezident, tajné služby média, neziskovky... všichni bijí na poplach, že „musíme“ začít něco dělat, nebo prohrajeme „hybridní válku“ s Ruskem. Ve skutečnosti by nás mělo děsit něco jiného. Západu, jehož je Česko součástí, akutně hrozí, že ho Putin porazí ve skutečném boji. A pokud na Ukrajině opravdu zvítězí, bude to mít pro nás nedozírné důsledky.

Války nakonec nikdy nevyhrávají slova, ale činy. Ruský diktátor zákeřně a svévolně přepadl sousední zemi. Není v právu a v jakékoli otevřené diskusi jeho fanoušci prohrávají s těmi, kdo stojí za Ukrajinou. Ale to není rozhodující. Relativně chudá zaostávající země s hrubým domácím produktem dvacetkrát nižším než země NATO, dokázala do boje vrhnout mnohem víc energie, sil a materiálu, než my poskytujeme Kyjevu. Proto agresor vyhrává.

Zatímco sami Ukrajinci čím dál otevřeněji přiznávají, že směřují k porážce v poli, my se zabýváme tím, jak zvítězit v rétorickém souboji. Přičemž řešení mnozí vidí v posílení veřejné moci. Dlouho to říká koordinátor pro dezinformace plukovník Otakar Foltýn. A náčelník generálního štábu generál Karel Řehka tlačí na poslance kvůli kyberbezpečnosti: „Bude zajímavé sledovat, kdo jak hlasoval, kdo jak chtěl zákon měnit a kdo za koho mluvil.“

I podle prezidenta, armádního generála ve výslužbě Petra Pavla „ochrana demokratických principů vyžaduje silné instituce, silný vládní sektor“. Řekl to na letošním 28. Fóru 2000, jehož hlavním tématem je „odolnost demokracie“. Podobně se vyjadřuje ředitel BIS, generál Michal Koudelka. Podle neziskovek Centrum pro informovanou společnost a slovenského Institutu pro nové bezpečnostní hrozby se Česko i Slovensko „nedostatečně brání proti hybridním hrozbám“.

Superschmarcz: Jak se Babiš stal členem klubu ruských kremrolí

Varování před tím, co strašného se stane, když vláda „podcení“ ruskou hybridní válku, jsou i plná média. Musíme prý zkrátka přitvrdit a potřebujeme k tomu velký stát, který si „došlápne“ na dezinformátory. Zatím si generálové Řehka a Koudelka aspoň dovolují peskovat ústavní činitele. 

Což v zemi se zastupitelskou demokracií, jíž nevládne vojenská junta, působí poněkud nepřípadně. Ptejme se: Skutečně nám pomůže, když se prostě vzdáme kusu vlastní svobody, ve jménu války s dezinformacemi? Není řešení jinde?

Putin dobře ví, že jen řečmi válku nevyhraje. Proto nechal vyhodit do vzduchu muniční sklady ve Vrběticích.

V projevu na Fóru 2000 prezident Pavel rovněž řekl, že živnou půdou hybridních hrozeb je frustrace lidí, které sužuje nejistota, zvyšující se životní náklady či negativní dopady migrace. Přesná analýza.

Bohužel z ní sám nevyvodil správné závěry. Rusko zneužívá našich vlastních chyb, jimiž se oslabujeme a sami zaséváme do společnosti nejistotu, nedůvěru a nenávist. Platí to i pro Green Deal a nelegální migraci.

Když budeme řešit reálné problémy, ztratí virtuální nepřátelská propaganda půdu pod nohama. Ostatně Putin dobře ví, že jen řečmi válku nevyhraje. Proto nechal vyhodit do vzduchu muniční sklady ve Vrběticích. 

Následné vyhoštění ruských agentů z ambasády je doteď naším zdaleka největším úspěchem v souboji s agresivním autoritativním režimem. Mimochodem dosáhli ho premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček.

Rusko už zase straší jadernými zbraněmi. O náladě v Kremlu to vypovídá víc, než by bylo Putinovi milé

Skutečně rozhodují činy. Zmíněné politiky bychom asi na rozdíl od jiných neoznačili za přední bojovníky v hybridní válce. Ale když na to přišlo, udělali, co bylo třeba. 

Připomínáme si desáté výročí onoho teroristického činu, za nímž stáli ruští rozvědčíci. Mysleme tedy na to, že bezpečí nám nezajistí „lovci dezinformátorů“ na internetu, ale jedině kvalitní práce zpravodajců a speciálních sil, která zabrání Rusku v dalších násilných zločinech.

sinfin.digital