KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Sotva skončily krajské volby, které vcelku jasně ukázaly kondici jednotlivých politických stran, začalo se to ve veřejném prostoru hemžit výroky a pohyby, které zrcadlí přeskupování sil a hledání optimální strategie pro volby sněmovní.
Jisté je rok před řádným termínem příštích sněmovních voleb toto: hnutí ANO je v luxusním a naprosto dominantním postavení, což si také jeho zástupci náležitě užívají. A patrná je jejich souhra, respektive schopnost všech přizpůsobit se pozici, kterou v danou chvíli zaujme jeho majitel a předseda Andrej Babiš.
Ten na začátku týdne poskytl rozhovor deníku Právo, ve kterém odmítl případnou koalici s komunisty a ODS. „ODS je pro nás v současné době neakceptovatelnou stranou. Nedovedu si představit, že by se přizpůsobili našemu programu. Zvyšují daně, dělají tady nový socialismus,“ zopakoval následně Karel Havlíček pro CNN Prima News.
Ambice hegemona české politiky ve vztahu ke vzniku příští vlády je evidentní: hnutí ANO bude chtít získat tolik hlasů, aby mohlo vládnout samostatně – ideálně bude chtít sestavit většinový jednobarevný kabinet, případně menšinový s podporou některého z malých politických subjektů.
A scénář to není v žádném případě nerealistický. Vždyť třeba podle aktuálního volebního modelu agentury NMS Market Research by hnutí ANO volilo více než dvaatřicet procent voličů, druhá ODS a třetí STAN by obdržely jen okolo dvanácti procent hlasů. Otázka tedy pouze je, kdo by dodal ve sněmovně Babišově formaci hlasy k potřebné většině v případě, že ji nezíská ona sama.
Hlavním vyzyvatelem Babiše bude opět premiér Petr Fiala. Vše ostatní je zatím ale spíše v mlze. Nevíme, kolik do voleb vznikne politických stran, jaký bude jejich ideový profil a kdo budou jejich lídři. Těžko říct, co se bude dít na levici, která je už nějaký čas v troskách, hemžení nás nejspíš čeká také v národoveckém koutě české politiky, velkou neznámou je budoucnost Pirátů.
Tento víkend se uskuteční sjezd lidovců, kteří jsou, stejně jako TOP 09, s ohledem na slabou podporu voličů odsouzeni setrvat v rámci koalice SPOLU. A dokud bude předsedou ODS Petr Fiala, je její existence zaručena. Zajímavé nicméně bude skládání kandidátek před sněmovními volbami, neboť je skoro jisté, že na nich tratí obě menší strany.
„Neměli jsme žádného středopravicového premiéra, který by dovládl a který by měl dvě funkční období, což je v zahraničí docela běžné. Já bych chtěl tento trend zvrátit. Chci dotáhnout změny, chtěl bych mít ještě druhé období. A o to budu žádat voliče,“ odhaluje své ambice a plány premiér Fiala v aktuálním rozhovoru pro server Seznam zprávy.
Za další: už víc jak rok se mluví o tom, že existuje poptávka po nové politické straně, která by mohla odčerpávat hlasy nespokojených voličů současných vládních stran. A je prakticky jisté, že taková strana vznikne.
O slovo se nejspíš ještě jednou přihlásí Miroslav Kalousek s konceptem pravicového subjektu, který bude klást důraz na rozpočtovou kázeň. Kalousek si v tomto ohledu připravuje systematicky a dlouhodobě půdu – je principiálním kritikem Fialovy vlády zprava.
Prostor pro vznik nové strany může vzniknout ale také kvůli postupnému pádu Pirátů. Liberálně ukotvený, případně vyloženě progresivní segment voličů bude hledat novou alternativu. A právě tyto lidi chce oslovit nová iniciativa Progresivní Česko.
„Máme snahu vytvořit novou politickou sílu, a protože nepochybně žádná politická síla nevznikne sama od sebe, tak je třeba vyvinout dlouhodobější snahu, propojení a pochopení lidí navzájem. Musí to být nějaký ideový proud ve společnosti, který je schopný komunikovat nové myšlenky,“ říká k tomu jeden ze členů iniciativy Mikuláš Peksa, který je ale ještě pořád členem Pirátů.
Její součástí jsou i bývalé výrazné osobnosti sociální demokracie, kterým se nezamlouvá nástup Jany Maláčové do jejího čela. Třeba exministr zahraničních věcí Tomáš Petříček ze strany vystoupil, neboť odmítá strategii, kterou Maláčová na nedávném sjezdu strany představila. Ta spočívá ve vzniku široké levicové koalice po vzoru francouzské aliance Nová lidová fronta.
Kritici Maláčové vyčítají, že se chce spojit s komunisty. Ona sama na to už na sjezdu reagovala slibem, že sociální demokraté nebudou o hlasy voličů usilovat na kandidátkách KSČM. Přesto je obrat strany k tradičním nebo konzervativním levicovým voličům evidentní. A zrovna tak je jisté, že zástupci menších stran budou hledat způsob, jak předejít tomu, co se stalo minule – tedy že propadl milion hlasů.
🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.