Ve velkém bilančním rozhovoru se dlouholetý předseda Pirátů Ivan Bartoš ohlíží nejen za tím, jak z jeho pohledu probíhala digitalizace stavebního řízení, ale také za celkovým pobytem ve vládě Petra Fialy nebo v politice obecně. Jak ho politika změnila, v čem se ponaučil a co by dneska dělal jinak? I o tom je náš rozhovor.
Zpětně, nebyla přece jen chyba jít po volbách v roce 2021, v dost oslabené pozici, do vlády, která vás jako Piráty k většině nepotřebovala?
Naše účast ve vládě Petra Fialy byla především možností prosazovat náš program. Věci, které jsme v rámci koalice vyjednali a dostali do programového prohlášení vlády. Ano, samozřejmě že to nebylo jednoduché: naše pozice se čtyřmi poslanci byla složitá, navíc v koalici pěti stran se muselo hledat mnoho kompromisů.
Pokud se na to ale podívám, je tady skutečně hodně našich priorit, které se podařilo prosadit. Ať už jde třeba o protikorupční legislativu, rodičovský příspěvek a lepší podporu rodin, osekání byrokracie skrz antibyrokratické balíčky nebo výstavbu dostupného bydlení či možnosti stavět domácí fotovoltaiky. Hodně jsme toho odpracovali na komunitní energetice.
A doufám, že se ve Sněmovně stihne schválit také můj zákon o podpoře bydlení, může totiž pomoct až dvěma milionům lidí, kteří mohou být ohroženi ztrátou bydlení – například dětem, seniorům, samoživitelům, lidem s handicapem, ale i úplně běžným lidem, kterým se u nás říká střední třída.
Podařilo se nám také zastavit řadu návrhů, které by negativně ovlivnily životy občanů, a to nejen v konsolidačním balíčku ministra financí. Jako třeba zavedení školného, zdražení studentských kolejí a internátů. Takřka do poslední minuty jsme také museli bojovat za zlepšení insolvencí a dluhových pastí, nakonec se nám to podařilo dotáhnout.
Ale hlavně k té vládě: ono se sice v politice moc dodržování slibů nenosí, ale já se je držet snažím vždy. A my jsme před volbami slíbili, že pokud budeme moct zamezit vzniku vlády Andreje Babiše, třeba s SPD nebo komunisty, do vlády se SPOLU prostě vstoupíme. 850 tisíc lidí volilo koalici Pirátů se Starosty, byť mnoho z nich kroužkovalo, tak dvě třetiny z nich jsme v té vládě zastupovali my.
A stále si myslím, že jsme se snažili, že jsme dělali maximum už před volbami v roce 2021, když jsme byli v opozici. Stejně tak i později, ve vládě. Před námi je ještě řada priorit, které chceme dodělat do voleb v roce 2025. Týká se to i mne – neskončil jsem v politice, Piráti sice odešli z vlády, ale jsme v Poslanecké sněmovně a teď tam dorazí mnoho zákonů, které jsme připravovali nebo se na jejich přípravě podíleli.
Řešit se bude právě například zmíněné dostupné bydlení, zákon o lobbingu, dětské skupiny a další věci. A my, pokud jsme řekli, že budeme jiná, konstruktivní opozice, chceme dohlédnout na to, aby se v klíčových pirátských oblastech pokračovalo směrem, o který jsme se ve vládě zasadili.
Tady se to prostě dost často výrazně vychyluje ve prospěch velkého byznysu. A taky je historický fakt, že ODS má k tomu byznysu blízko.
Na druhou stranu se ale v evropských a krajských volbách ukázalo, že účast ve vládě vaši stranu poznamenala negativně…
To je složité. Konkrétně evropské volby bych nutně s vládou nespojoval. Obecně to je ale pochopitelně tak, že ne všechno se vám podaří v podobě, jakou byste si přál prosadit. Navíc v pětikoalici. Což má zpětně dopad na každou politickou stranu.
A třeba já jsem posledních devět měsíců řešil primárně spuštění digitalizace stavebního řízení. Byli jsme v obřím časovém presu kvůli řadě komplikací při vývoji. Odložit to ale nešlo, protože by se tím ohrozily miliardy z evropských peněz. Národní plán obnovy má totiž dané milníky, které je třeba v určitý čas plnit.
Mrzí mě veškeré obtíže, které spuštění provázely, a omlouvám se za ně. Nakonec jsme dodali systémy, díky kterým mohou ti, co staví, podávat své projekty a žádosti přes portál stavebníka, obíhá stavební dokumentace digitálně, což i IT experti SPOLU označili za zásadní posun.
Ale cíle byly o dost ambicióznější, o přání hladšího startu ani nemluvě. Určitě se to dotklo i Pirátské strany jako celku. Vlastně celé politické léto bylo v médiích jenom o digitalizaci stavebního řízení, někdy objektivně, někdy méně, a to se propsat musí.
A ano, ve volbách jsme neuspěli, proto také rezignovalo celé předsednictvo – strana potřebuje nový impuls.