KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Těsně vyhrál souboj o pozici předsedy strany, vzápětí ale dost tvrdě narazil. Delegáti mu totiž na pozici prvního místopředsedy nezvolili Petra Hladíka. A to neměl protikandidáta. Marek Výborný tak na sjezdu lidovců doplatil na svou neochotu hledat dohodu s táborem Mariana Jurečky.
Zároveň se potvrdilo, že Petr Hladík je i uvnitř své strany vnímán jako krajně kontroverzní postava. Ještě jednou: ač neměl ve volbě prvního místopředsedy strany protikandidáta, zvolen nebyl v prvním ani v druhém kole. To je – skoro by se dalo říct – hodně ponižující výsledek.
Pokud tedy Výborný ve svém kandidátském projevu volal po tom, aby strana působila navenek jednotně, zkraje svého mandátu čelil přesně opačné situaci. Podle našich informací si za to ale může sám: chtěl porazit Jurečku bez toho, aby s ním usiloval o nějaký typ dohody. A ten mu to vzápětí vrátil.
Ostatně Výborný, který stranu vedl už před pěti lety, nezískal zrovna silný mandát. Svůj hlas mu při volbě předsedy strany dalo pouhých 159 delegátů. Navíc až ve druhém kole. Dosavadní předseda strany, Marian Jurečka, který s ním z toho prvního postoupil, obdržel 107 hlasů.
Svůj hlas odevzdalo 288 delegátů, Výborný tedy obdržel jen o čtrnáct hlasů víc, než kolik potřeboval – bylo jich pětapadesát procent. To je málo. Výsledek: lidovci jsou zjevně rozdělenou stranou a už teď je skoro jisté, že na tom ani jejich nové vedení mnoho nezmění.
Pokud existuje někdo, kdo by mohl mít potenciál stranu sjednotit, je to nejspíš jihomoravský hejtman Jan Grolich. Ten to ale zatím odmítá s tím, že chce dokončit svou práci tam, kde nedávno drtivě vyhrál krajské volby.
Nakonec tedy bude Výbornému krýt záda z pozice prvního místopředsedy bývalý šéf strany Pavel Bělobrádek, který původně chtěl usilovat pouze o post řadového místopředsedy. „Nemám z toho radost,“ řekl Bělobrádek s tím, že je ale připraven pomoct.
Podle něj je nejvyšší čas začít dělat něco pro to, aby strana byla voličům srozumitelná. Bělobrádek získal při volbě prvního místopředsedy 198 hlasů, což je o devětatřicet víc, než kolik bral Výborný ve volbě předsedy. I to je svým způsobem pozoruhodná zpráva.
„Lidé nás nevolili proto, abychom jim říkali, jak mají žít: od toho mají kněze nebo psychoterapeuty.“
předseda KDU-ČSL
Obecně lze nakonec říct, že volba Výborného je reakcí na volání po tom, aby lidovci byli uvnitř koalice SPOLU viditelnější. Možná i konfliktnější. V každém případě to ale nebude znamenat nějakou výraznou změnu. Půjde spíš o akcenty.
Výborný ve svém projevu vypichoval vše, co od lidovců slýcháme už roky. Lidé podle něj nemají koho volit. „Což je věta, se kterou se musíme utkat,“ zdůraznil například s tím, že odmítá tvrzení, podle kterého voliči opustili jejich stranu. „Je to obráceně, to my jsme naše voliče ztratili ze zřetele,“ nepochybuje Výborný.
Několikrát varoval před poraženectvím. Rázně odmítl, že si jdou lidovci v příštích volbách pro porážku. Klíčem k tomu, aby se to nestalo, je podle něj značka a silný lídr. Ani v tom neřekl nic nového. „Lidé nás nevolili proto, abychom jim říkali, jak mají žít: od toho mají kněze nebo psychoterapeuty.“
Pokud jim dali svůj hlas, bylo to podle jeho mínění kvůli tomu, aby jim strana pomáhala řešit jejich každodenní problémy. „Lidé mají našeho moralizování plné zuby.“ Jasno má také v tom, že se lidé napříště musí bavit namísto toho, co lidovečtí politici říkají, o tom, co dělají, co dělají dobře a co prosadili.
V neposlední řadě rázně odmítl populismus a laciný marketing. Podle Výborného se strana musí zaměřit na tři základní priority: dostupné bydlení, kvalitní vzdělávání a rozvoj venkova. Delegátům také slíbil, že hned po sjezdu začnou lidovci s permanentní kontaktní kampaní, kterou povedou až do sněmovních voleb.
🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.