Bývalý dlouholetý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v obsáhlém rozhovoru pro INFO.CZ popisuje příčiny nízkých preferencí jeho strany a nastiňuje, co by měla dělat jinak. A také vcelku jasně naznačuje, koho by měli delegáti víkendového sjezdu lidovců v Olomouci zvolit za předsedu.
KDU-ČSL má nejsilnější poslanecký klub po roce 1989. Má – řekl bych – vzhledem ke svému ideovému profilu skoro ideální ministerstva: zemědělství, sociální věci, životní prostředí. Přesto se její preference pohybují někde mezi dvěma a třemi procenty. Čím to je?
Já jsem přesvědčený, že nestačí jenom pracovat. Myslím, že naši ministři pracují, ale že je potřeba k tomu dodat i tu politickou složku. A tím nemyslím nějaký bezduchý marketing.
Jde o něco jiného: musíme ve voličích vyvolat emoci, která odpoví na jejich požadavek. A ten požadavek je, aby nám rozuměli, aby se dokázali ztotožnit s naší stranou, aby věděli, že je zastupuje, že prosazuje jejich zájmy, aby měli pocit, nebo aby věděli, proč tam ta strana je.
Když někoho volím, nepotřebuju provozního ředitele na ministerstvech, nepotřebuju někoho, kdo dělá úředníka. Volím někoho proto, aby mě tam zastupoval tak, abych měl pocit, že dělá něco pro mě. A já si myslím, že právě toto nám trochu chybí.
A chybí vám to jako straně, nebo to chybí vašemu předsedovi Marianu Jurečkovi?
Tak ono to nejde oddělit. Byl jsem nejdéle sloužícím předsedou strany po roce 1989. Takže moc dobře vím, že je předseda, pak dlouho nikdo, pak možná ministři a pak teprve ten zbytek. A neříkám to kvůli sobě. Říkám to, protože to tak prostě je.
A bylo to tak vždycky. V 90. letech lidi volili Miloše Zemana, Václava Klause, Josefa Luxe. Teď volí Andreje Babiše. Oni nevědí, a vlastně je to ani nezajímá, kdo kandiduje v jejich obvodech. Volili Babiše, Fialu nebo Bartoše.
Anebo jiný příklad: lidé volili Topolánka nebo Paroubka. A taky proti Paroubkovi. Stejně jako dneska volí proti Babišovi nebo proti Fialovi. Tak to prostě je. Personifikace politiky je navíc v posledních letech mnohem silnější, než bývala dříve.
Takže role předsedy, pokud jde o vnímání a rozhodování voličů, je silná, rozhodující a klíčová. Náš volič musí mít dojem, že předseda lidovců je ten, kvůli komu stranu volí. A to bez ohledu na to, kdo za nás kandiduje v Karlových Varech nebo v Olomouci.
Na sjezdu se bude o post předsedy ucházet stávající šéf strany Marian Jurečka, kterého vyzve Marek Výborný. I on předsedou KDU-ČSL byl. Vidíte v nich, ve vztahu k tomu, co jste právě řekl, nějaký podstatný rozdíl?
Podstatný rozdíl asi ne. Vždyť i Marian Jurečka kandiduje, protože nevidí nikoho, kdo by přinesl razantní změnu. Vlastně říká: „Proč bych odcházel, když není razantní změna.“ A máte pravdu, Marek Výborný už předsedou byl, není to nová neokoukaná tvář. Navíc je to ministr.