Je tu někdo, kdo proti Fialově vládě neprotestuje? Po soudech hlásí stávku lékaři. Kam to povede?

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Jako by to nebralo konce. Proti vládě Petra Fialy postupem času vystupují snad všechny zájmové a sociální skupiny, které tvořily jádro jejího úspěchu ve volbách v roce 2021. Minulý týden se stávkovalo na soudech, teď se o slovo hlásí praktičtí lékaři. A nejen oni.

V pondělí zkrachovalo jednání o finální podobě zákona o odměňování lékařů. „To, že budou nějaké protesty, je jisté,“ glosovala ihned po jednání situaci před novináři předsedkyně odborů ve zdravotnictví a sociální péči Dagmar Žitníková.

Prezident lékařské komory (ČLK) Milan Kubek pak potvrdil, že jednání s ministerstvem zdravotnictví skončila. V mezičase začaly unikát zprávy, že se chystá stávka praktických lékařů: 29. a 30. října budou mít zavřené své ordinace.

A aby toho nebylo málo, přidají se k nim také ambulantní specialisté. I jim se totiž nelíbí navrhovaná podoba úhradové vyhlášky. Podle aktuálního vyjádření Žitníkové nelze vyloučit, že se k nim začátkem příštího roku nepřidají také nemocnice.

Přitom neuplynul ani týden od třídenní stávky na soudech, vzápětí následovala stávka státních zastupitelství. Svým způsobem by se dalo říct, že tady už mnoho zájmových skupin, které se nějakým způsobem nevymezily vůči vládě Petra Fialy, nezbývá.

Stávka v justici: Vláda naštvala nejen úředníky, ale i soudce a státní zástupce

Rok před volbami je to pro ni mimořádně nešťastná a složitá výchozí pozice, čemuž odpovídají také aktuální průzkumy volebních preferencí. Podle posledního šetření agentury Median by koaliční strany v součtu v danou chvíli volilo pouhých devětadvacet procent voličů. Což by byl naprostý debakl.

Tady je možná dobré připomenout, které skupiny voličů tvořily jádro úspěchu koaličních stran. Podle povolební analýzy PAQ Research získala ve sněmovních volbách koalice SPOLU okolo třetiny hlasů od lidí mezi 35 až 54 lety.

„Uspěla i u vysokoškoláků, mladých mužů, OSVČ se ziskem a pracovně s příjmem nad medián. Ve všech těchto kategoriích získala okolo pětatřiceti až čtyřiceti procent hlasů. Všechny tyto kategorie měly nadprůměrnou volební účast, která byla vyšší než v minulosti,“ upřesnili analytici PAQ Research.

Vláda jde proti svým voličům

Koalice Pirátů a Starostů, která se však ihned po volbách rozklížila, v posledních parlamentních volbách vyhrála ve věkové kategorii od 18 do 34 let a u studentů. „Největší výrazný úspěch však koalice zaznamenala u žen ve věku 18–34, u kterých získala zhruba 35 %. Účast mladých žen je ale menší než u mladých mužů.“

Nebylo by tedy zase tak složité zaměřit svou politiku aspoň částečně na voliče, které vládní strany v politice zastupují a jejichž zájmy by měly prosazovat. Vláda Petra Fialy ale zjevně na něco podobného rezignovala, občas to dokonce působí dojmem, že jde vyloženě proti nim.

Pokud ji většinově volili vysokoškoláci, není složité odhadnout, že to byla například velká část lidí pracujících ve školství nebo zdravotnictví. Zrovna tak je takřka jisté, že pravicové subjekty vyhrály u živnostníků a podnikatelů. Je tudíž skoro nepochopitelné, jakým způsobem se k těmto společenským segmentům vláda chová.

Tvrdá kritika zevnitř ODS: Jsme odtrženi od lidí, vláda je slyšet nejdál do Líbeznic, říká Radim Ivan

Logické je naopak zklamání a znechucení těchto voličů. Jen pro připomenutí: minulý rok v listopadu se uskutečnila celodenní výstražná stávka základních, středních i mateřských škol. Letos na jaře se ozvali také vyučující na vysokých školách, kteří v rámci iniciativy Hodina pravdy upozorňovali na podfinancování univerzit.

Ve zdravotnictví to vřelo už loni, když se část lékařů bouřila proti zažité praxi týkající se přesčasů. Proti vládě se postavili také zemědělci, i když jejich protest vyzněl rozporuplně, neboť se ho pokusili zmocnit lidé napojení na dezinformační scénu. I tak šlo pro vládu o další – přinejmenším reputační – problém.

A možná není od věci ještě připomenout, že si od příštího roku připlatí živnostníci a další OSVČ s nízkými příjmy, neboť dojde k výraznému navýšení minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění – oproti letošnímu roku narostou o necelé dva tisíce korun. Navíc se zvýší měsíční paušální daň v nejoblíbenějším prvním pásmu ze 7498 na 8716 korun.

Těžko říct, zda v takové konstelaci vůbec existuje byť jen minimální šance na to, aby vládní strany do voleb nalákaly aspoň své původní voliče. V každém případě platí, že každá další stávka, protest nebo demonstrace proti její politice tuto vyhlídku znemožňuje.

Mnoho času už nezbývá. Pokud se však Petru Fialovi a spol. nepodaří trend zvrátit, příští vládu bude sestavovat Andrej Babiš.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Restart vlády? Fiala teď zjistí, že je těžší bojovat sám se sebou než s Babišem

Kalouskova nová strana odstartuje postupný pád Fialy a rozpad koalice SPOLU

sinfin.digital