GLOSA VOJTĚCHA KRISTENA | Buď nás čekají vyšší televizní poplatky, nebo budeme mít méně veřejnoprávních kanálů. Tak minulý týden vydestiloval současný stav věcí ředitel ČT Jan Souček a... strhla se mela.
Hned po zveřejnění našeho rozhovoru s ředitelem ČT Janem Součkem se začalo mluvit o tom, kdo za současný fuck-up kolem České televize může. Mocný prst veřejnosti na sociálních sítích ukazoval všemi směry – od nového managementu Jana Součka přes mytický „mediálně-oligarchický komplex“ až po blíže neupřesněné „slouhy komerčního balastu“, jak nás, komerční média, pojmenoval (sic!) jeden můj kolega.
Skutečnost je mnohem jednodušší – zmršené poplatky jdou na hlavu ministra kultury Martina Baxy.
Je přitom úplně jedno, zda si myslíte, že je třeba televizní poplatky zvýšit, nebo zachovat. Že je třeba redukovat počet stanic, vysílat StarDance, anebo pokrývat vrcholné sportovní události.
Hlavním problémem v pozadí toho všeho je mizerná politická práce ministra kultury, který nedokáže prosadit nejdůležitější zákon svého (překvapivě) čtyřletého mandátu. Až člověku přijde, že Baxa svou novelu sabotuje úmyslně.
Posuďte sami: V únoru 2022 si pětikoalice do programového prohlášení píše „zajištění udržitelnosti financování veřejnoprávních médií“, což de facto znamená navýšení poplatků a zakotvení jejich valorizace. Logicky, poplatky nerostly přes 15 let a ceny všeho – od zaměstnanců přes energie až po kontraktory – jsou úplně jinde.
Baxa však záhy poprvé otáčí – ohodlání k „zajišťování udržitelnosti“ mu vydrží necelého půl roku, už v červnu natvrdo říká, že „televizní poplatky nezvýšíme“.
O rok později je zase všechno jinak. Ministr loni v září prezentuje „velkou mediální novelu“, jejímž ústředním pilířem je zvýšení rozhlasových a televizních poplatků. Proti návrhu se však okamžitě zvedá vlna nevole v zásadě všech mediálních organizací, co jich jen Česko má. Ukazuje se totiž, že Baxovo ministerstvo návrh s nikým nekonzultovalo a privátní média se po právu obávají toho, jak na ně miliarda navíc pro Českou televizi dopadne.
Baxa ustupuje, v průběhu loňského roku vytváří pracovní skupiny, kde si soukromá a veřejnoprávní média nastavují „pravidla hry“ a tlumí vzájemné rozpory. To se do velké míry daří v takzvaném Memorandu – závazném fahrplanu, co a jak bude ČT v příštích pěti letech vysílat.
Jenže je tu najednou další problém: Ministr Baxa si totiž nedokázal pro svůj nejdůležitější zákon dojednat podporu ani ve Sněmovně, ani ve vlastní straně. A tak před dvěma týdny šéf poslanců ODS Marek Benda do veřejného prostoru jakoby mimochodem propálí, že poplatky se pravděpodobně zvýší až od poloviny příštího roku.
A i to je termín s otazníkem, protože jde o dobu krátce před sněmovními volbami a politici si jistě pamatují na lekci „poplatků u lékaře“, která před 15 lety vedla k „oranžovému tsunami“.
Ne, opravdu za zmršení situace kolem televizních poplatků nemůže ani Jan Souček, ani Pavel Tykač, ale ministr Martin Baxa. To, co totiž proponent ODS předvádí s nejdůležitějším zákonem svého mandátu, by v řadě privátních firem stačilo na hodinovou výpověď. Občanští demokraté si jej však na posledním sjezdu paradoxně znovu zvolili do svého předsednictva.
Když jsem se tehdy v kuloárech ptal, co Baxa v nejužším vedení ODS vlastně dělá, odpovědí mi bylo především krčení ramen prokládané nadějí, že jeho jméno straně pomůže k úspěchu v krajských volbách v „jeho“ Plzeňském kraji.
Jenže ani to úplně nevyšlo – byť Baxa kandidoval „až“ ze čtvrtého místa, občanští demokraté v tomto kraji razantně ztratili a vítězné ANO utvořilo koalici se STANem a koalicí Pro náš kraj.
🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.