KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Sice s nepatrným zakolísáním, nakonec ale přece jen s přehledem a pohodlnou většinou koalice v dolní komoře schválila důchodovou reformu. Podle premiéra Petra Fialy jde o nejdůležitější zákon v celém volebním období. Jenomže úspěch to je nejspíš pouze dočasný.
Bída české politiky se projevuje i v tom, že se zde dlouhodobě politické reprezentaci napříč koalicí a opozicí nedaří najít shodu na strategických a zásadních reformách. Co jedna vláda schválí, ta příští zruší. Stalo se to už několikrát a stane se to pravděpodobně zase.
„Po jedenácté jste znásilnili jednací řád. Vězte, že tato reforma dlouho platit nebude, my toto zvěrstvo zrušíme.“ To prohlásila Alena Schillerová několik sekund poté, co koalice ve sněmovně většinou 103 hlasů protlačila důchodovou reformu. Na tiskové konferenci pak upřesnila, že pokud reformu ANO nezruší celou, tak její velkou část.
Zatímco podle vlády reforma zaručí udržitelnost a snížení schodku penzijního systému, opozici vadí, že postupně navyšuje věk odchodu až na 67 let. Spor vznikl také o to, kdo všechno bude mít nárok na předčasný nekrácený důchod – původní návrh totiž počítal s tím, že se to bude týkat asi 150 tisíc lidí.
Nakonec jejich počet ale vláda osekala asi na patnáct tisíc, což se nelíbilo nejen opozici, ale i Pirátům a některým lidovcům – půjde pouze o lidi ve čtvrté rizikové skupině. Patří mezi ně ti, kteří vykonávají nejnáročnější povolání, typicky jde třeba o hutníky, slévače nebo svářeče.
Další věc je procedurální: vláda opět prosadila pevné hlasování, což je krajně problematický manévr, který lze ale také interpretovat jako obranu před obstrukcemi. V čase, kdy se zákon a jeho pozměňovací návrhy začaly hlasovat, bylo do rozpravy přihlášeno víc jak padesát zákonodárců. Ke slovu se už nedostali. Proto skončí celá věc u Ústavního soudu.
Vše ostatní byl vlastně už klasický kolorit naprosto mimoběžné debaty mezi vládou a opozicí – mnohdy s vyloženě cirkusovými prvky. A jen v náznacích bylo možná identifikovat záblesky toho, jak budou oba tábory své pozice hájit pře svými voliči. Opozice má v tomto mnohem jednodušší, protože takřka výhradně destruktivní přístup.
„Ne, není to důchodová reforma. A spolehněte se, že to lidem vysvětlíme. Spolehněte se, že to do voleb pochopí úplně každý. Kdybychom měli objet všechna náměstí, kulturní domy nebo hospody. Není to reforma, protože do systému nepřináší ani korunu navíc,“ pravila před poslanci během rozpravy Schillerová.
A dodala: „Není to reforma, protože nikoho nemotivuje k dobrovolnému spoření. Není to reforma, protože nikomu a ničemu nepomáhá. Má neznámé rozpočtové dopady, přináší neznámé změny na trh práce a podlamuje důvěru lidí ve stát a jeho záruky. Není to reforma, protože nemá žádnou budoucnost.“
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka si ale za svou reformou stojí: „Je mi to líto, ale paní předsedkyně Schillerová sem přišla a vědomě lhala.“ Protože pokud podle něj někdo řekne, že zákon nepřináší lidem nic pozitivního, tak podle něj prostě jenom lže. „Reforma se týká,“ dodal, „všech lidí, kteří poctivě pracovali aspoň 35 let.“
Když bylo hnutí ANO u vlády, na žádnou důchodovou reformu si netrouflo.
poslanec ODS
Jan Skopeček z ODS pak Schillerové připomněl, že se penzijní systém propadá do stále většího deficitu.
„V loňském roce minus 67,5 miliardy, v roce 2022 17,1 miliardy. Demografický trend je jasný. V roce 2000 jsme měli čtyři ekonomicky aktivní lidi na seniora, v roce 2020 už je to 3,5, v roce 2050 to budou dva ekonomicky aktivní lidé na jednoho seniora.“ A vyčetl jí, že když bylo hnutí ANO u vlády, na jakoukoli důchodovou reformu si netrouflo.
Což je přesně ten argument, který budeme od vládních politiků směrem k ANO slýchat často. A připraveni jsou i na kritiku zprava v tom smyslu, že jde o reformu málo odvážnou: „I já bych si rád představil mnohem systémovější transformaci průběžného systému,“ prohlásil Skopeček.
Bez ohledu na to, kdo je blíže pravdě, kdo se chová odpovědněji a kdo má více odvahy dělat i nepopulární opatření, je problém prostě v tom, že to nakonec skoro jistě dopadne tak jako vždycky předtím.
Je to důsledek neschopnosti politiků dohodnout se na věcech, jejichž povaha přesahuje jeden volební cyklus. A odpovědnost za to nese kompletní politická reprezentace.
🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.