Portugalsko se chce stát daňovým rájem mladých lidí

Portugalská vláda připravuje ekonomický experiment, který má udržet mladé Portugalce v zemi a přilákat jejich vrstevníky ze zahraničí. Pokud vládní návrh projde, stane se Portugalsko zemí, kde mladí budou platit výrazně menší daně než starší.

Států, které se prezentují jako daňový ráj pro firmy a bohaté, je v Evropě i na světě celá řada. V Portugalsku ale právě nyní prochází schvalovacím řízením koncept zcela odlišného daňového zvýhodnění, týkající se místo bohatých firem mladých lidí.

Mladý člověk, který nastoupí po studiích do práce (a má maximální měsíční příjem v přepočtu 60 000 korun), by podle tohoto konceptu v prvních dvou letech neplatil vůbec žádnou daň z příjmů.

Od druhého do čtvrtého roku v zaměstnání by mladí lidé s tímto maximálním příjmem platili jen čtvrtinu, v pátém až sedmém roce polovinu a v letech osm až deset tři čtvrtiny obvyklé daně z příjmu. A to až do maximálně 35 let věku.

Portugalská menšinová vláda pod vedením premiéra Luíse Montenegra představila tento plán radikálního daňového zvýhodnění mladých minulý týden v rámci uveřejnění rozpočtu na rok 2025. Kabinet chce pomocí tohoto opatření „zabít hned několik much jednou ranou“.

V první řadě jde údajně o zastavení exodu mladých vzdělaných lidí do zahraničí. A to kvůli tomu, že v Portugalsku jsou na jedné straně v evropském kontextu velmi nízké mzdy, ale zato poměrně velké daně a (podobně jako v Česku) vysoké ceny nemovitostí.

Zlámalová vysvětluje: Proč Evropa zaostává za USA?

Chudí dotují bohaté

Ministr financí Joaquim Miranda Sarmento proto řekl, že daňové úlevy pro mladé jsou „základním nástrojem k dosažení cíle udržet mladé lidi v Portugalsku a ještě přilákat do země jejich vrstevníky ze zahraničí“. Pokud návrh projde, stalo by se Portugalsko skutečně daňovým rájem mladých. Sarmento odhaduje, že daňové úlevy by prospěly 350 000 až 400 000 mladých lidí.

Portugalsko trpí údajně tím, že má na jednu stranu velmi kvalitní školství, ti, kdo portugalské školy s úspěchem absolvují, ale kvůli nízkým platům a vysokým cenám bydlení raději odcházejí do ciziny. „Portugalsko investovalo do vzdělání, ale tyto investice prospívají zemím jako Francie a Německo,“ uvedl Gonçalo Saraiva Matias, předseda nadace Francisca Manuela dos Santose, zabývající se řešením ekonomických a sociálních problémů Portugalska.

Podle Matiase nedává smysl, aby chudá země jako Portugalsko, která hodně těžila z evropských fondů a evropské solidarity, přišla o tyto investice ve prospěch bohatších zemí. A proto souhlasí s odpuštěním a snížením daní mladým lidem. Ti by tak údajně mohli lépe najít práci a zajistit si startovací bydlení. Návrh na daňové zvýhodnění se ale týká všech mladých, včetně přistěhovalců, kteří budou v Portugalsku pracovat.

Protože je portugalská vláda menšinová, bude záležet i na opozici, zda kabinet svůj koncept prosadí. Pokud se tak stane, jednalo by se podle odborníků o světově unikátní experiment, srovnatelný například se snahou zavést v ekonomice minimální nepodmíněný příjem.

Evropa v bodu zlomu. Úpadek je nezastavitelný, politici popírají realitu

Občanské dědictví

Už dnes jsou ale některé organizace k návrhu skeptické. Například Mezinárodní měnový fond (MMF) varoval, že dopad daňových výhod pro mladé na jejich ochotu zůstat v zemi je nejistý.

Na druhou stranu portugalská vláda vyvolala v celé Evropě nové kolo diskuse nad tím, jak tedy jinak pomoci mladým lidem v době startu jejich pracovního života. Zatímco část mladých může počítat s dědictvím po rodičích, včetně bytů a domů, jiná část se musí smířit s tím, že vlastní bydlení je pro ně při současných cenách nedostupné.

I v zemích jako Rakousko, Německo, Velká Británie proto například přibývá návrhů na občanské dědictví, tedy jakousi startovací prémii, kterou by od státu „do začátku“ dostával každý mladý člověk. Mezi zastánce této podpory pro mladé patřil i někdejší britský ministr pro vědu a univerzity, konzervativec David Willetts.

Portugalský návrh na daňové zvýhodnění mladých naproti tomu pracuje s myšlenkou, že když stát mladým lidem daňovým zvýhodněním umožní lépe se ukotvit v ekonomice, nakonec se mu to vyplatí i při celkovém výběru daní.

Komu nezůstalo dost po rodičích, má smůlu. Nebo ne? Přibývá nápadů, aby stát vyplácel „občanské dědictví“

Zachrání evropský sociální stát dědická daň? Vážně se o tom uvažuje

sinfin.digital