Vysušíme tu bažinu! Musk se chystá naordinovat Americe léčbu šokem

Zatímco vášně a oslavy nad drtivým vítězstvím republikánů v prezidentských a kongresových volbách ještě neutichly, tým Donalda Trumpa začal zveřejňovat jména, se kterými počítá do své administrativy. Pojďme si stručně zrekapitulovat životní kariéry a názory prvních „vlaštovek“ budoucí republikánské administrativy, které po inauguraci Donalda Trumpa převezmou „otěže“ svých úřadů.

Do čela ministerstva obrany chce Trump dosadit moderátora stanice Fox News a veterána Peta Hegsetha, který sloužil na zahraničních misích v Afghánistánu, Iráku a na základně Guantánamo. Podle amerických médií jde o překvapivý krok, protože Hegseth nebyl původně na užším seznamu a nemá ani nějakou zářnou kvalifikaci, s Trumpem ho ale pojí dlouholeté přátelství. 

„Pete je tvrdý, chytrý a skutečně zastává názor, že Amerika je na prvním místě. S Petem v čele se nepřátelé Ameriky budou mít na pozoru – naše armáda bude opět skvělá a Amerika nikdy neustoupí,“ odůvodnil Trump své rozhodnutí. 

Pete Hegseth – nový americký ministr obrany

Funkci v nové Trumpově administrativě dostane i miliardář Elon Musk, který Trumpa mohutně podporoval v prezidentské kampani. Spolu s neúspěšným uchazečem o republikánskou kandidaturu Vivikem Ramaswamym má stanout v čele nově vytvořeného ministerstva pro efektivitu vlády (DOGE).

Nepůjde o ministerstvo v pravém slova smyslu, ale o jakýsi poradní orgán, který bude pomáhat Bílému domu s „odstraněním vládní byrokracie, snížením nadbytečných regulací, omezením nehospodárných výdajů a restrukturalizací federálních agentur“. Muskova a Ramaswamyho role tak bude neformální, nebude vyžadovat schválení Senátem a jak poukazuje agentura Reuters, Musk bude moct zůstat v čele svých společností – Tesla, SpaceX a sociální síť X. 

„Způsobí to šok v celém systému a u všech, kteří se podílejí na vládním plýtvání, což je spousta lidí,“ uvedl Musk v tiskovém prohlášení. Trump nové ministerstvo přirovnal svým významem k projektu Manhattan, utajenému americkému vývoji atomové bomby za druhé světové války, kterým se naplní dlouholeté sny republikánů. 

Musk a Ramaswamy mají skoncovat s masivním plýtváním a podvody napříč vládními výdaji, které ročně dosahují výše 6,5 bilionu dolarů. Jejich práce se završí 4. července 2026 na 250. výročí vyhlášení nezávislosti. Menší a efektivnější vláda bude podle Trumpa „perfektním dárkem“ pro všechny Američany.

Vůbec prvním zveřejněným jménem byla Susan Wilesová (*1957), která bude první ženou na pozici personálního ředitele Bílého domu. Nemálo Američanů si ji vybaví pod jejím rodným jménem Summerallová jako úspěšnou sportovní komentátorku Národní fotbalové ligy. Od 80. let minulého století pracovala pro několik známých jmen republikánské strany, včetně například Ronalda Reagana, Mitta Romneyho, Ricka Scotta nebo Rona de Santise (se kterým se nerozešla v dobrém).

Většinu své profesní kariéry Wilesová strávila na Floridě. Právě tam si ji „vyhlédl“ i Donald Trump v roce 2016, aby si ji záhy oblíbil jako loajální a disciplinovanou profesionálku. Wilesová příliš nevystupuje před kamerami a existuje jen několik záběrů, na kterých ji slyšíme mluvit na veřejnosti. Ve Washingtonu bude tak trochu cizincem. Nicméně její výsledky ji předchází: díky ní dokázal Donald Trump zvítězit na Floridě proti Hillary Clintonové (2016), Joe Bidenovi (2020) i Kamale Harrisové (2024). Donald Trump měl o Wilesové prohlásit, že je „tvrdá, chytrá, inovativní a všeobecně obdivovaná a respektovaná.“

Pro úplnost dodejme, že pod Wilesovou bude na pozici zástupce personálního ředitele pro politiku podle všeho pracovat Stephen Miller (*1985). V minulosti působil mimo jiné jako „speechwriter“, tedy autor projevů prezidenta Trumpa a jeho hlavní poradce (senior advisor). Mediálně se patrně nejvíce „proslavil“ jako stoupenec masové deportace nelegálních přistěhovalců.

Trump na Evropu ekonomický jaderný kufřík nehodí, ale woke aktivisti chcípnou hlady, říká Michal Půr

Další ženou v americké administrativě – na pozici americké ambasadorky v OSN – by se měla stát Elise Stefaniková (*1984), nicméně tuto pozici bude muset potvrdit Senát. O původu Stefanikové panují drobné nejasnosti. Podle ní samotné byl její otec Stanley S. Stefanik etnický Čech (a matka Italka), nicméně americké úřady jej označují jako potomka polských přistěhovalců (stejně jako všechny čtyři jeho prarodiče).

Stefaniková vystudovala na Harvardské univerzitě a nedlouho poté vstoupila do politiky, když pracovala mimo jiné jako poradkyně pro domácí politiku v Bílém domě za prezidenta George W. Bushe.

Ve Sněmovně reprezentantů – do které byla zvolena jako vůbec nejmladší žena ve svých 30 letech – působila ve Výboru pro ozbrojené služby a ve Stálém výboru pro zpravodajské služby. Zahraničně-politické zkušenosti postrádá. Je nicméně známá jako sžíravá kritička neefektivního fungování OSN (a jejích institucí) a zastánce státu Izrael. Když došlo k útoku Hamásu na Izrael (7. října 2023), upoutala na sebe Stefaniková doslova celosvětovou pozornost, když během slyšení ve Sněmovně usvědčila tři rektorky prestižních amerických univerzit z neschopnosti reagovat na vzestup antisemitismu na akademické půdě.

Nová americká velvyslankyně při OSN je tvrdá ranařka.

Zpočátku své politické kariéry sama o sobě Stefaniková tvrdila, že je „tradiční konzervativec“, ostatně ještě v roce 2009 zakládala blog „American Maggie“, pojmenovaný na počest britské premiérky Thatcherové, který měl vyjadřovat názory „konzervativních a republikánských žen“. Nicméně se vstupem Donalda Trumpa do politiky se stala horlivým stoupencem hnutí MAGA. „Elise je neuvěřitelně silná, houževnatá a chytrá bojovnice za Ameriku především,“ uvedl Donald Trump na její adresu v prohlášení pro CBS News.

Mimochodem, s těmito postoji si Stefaniková bude zcela jistě rozumět s Mikem Huckabeem, bývalým guvernérem Arkansasu, kterého Donald Trump jmenoval na post velvyslance USA v Izraeli. Huckabee se neúspěšně pokoušel prosadit v republikánských primárkách na prezidenta USA v roce 2008. Když se mu totéž nepodařilo v roce 2016, patřil mezi první, kdo podpořili kandidaturu Donalda Trumpa.

Trumpův masakr motorovou naftou. Amerika poletí jako fosilní raketa, zato EU hrozí pád do bídy

Další klíčovou postavou budoucího týmu Donalda Trumpa je Tom Homan (*1962), bývalý newyorský policista, úředník na imigračním oddělení a politický komentátor. V americké administrativě zastával pozici ředitele Imigračního a celního úřadu USA, kterou média s oblibou označují jako „pohraniční car“. Jeho hlavním úkolem bude naplnit to, co Donald Trump označoval za jeden ze svých hlavních bodů své předvolební kampaně: zajistit bezpečnost a zabránit nelegální imigraci do USA (primárně skrz jižní hranici).

Na Imigračním a celním úřadu působil Homan už za Baracka Obamy (2013) a za své služby byl oceněn nejvyšším oceněním ve státní službě (Presidential Rank Award). Prezident Trump se jej snažil nominovat na pozici ředitele této instituce, nicméně Senát tuto nominaci zamítl. Homan později pracoval jako spolupracovník Fox News a konzervativního think-tanku The Heritage Foundation. Podílel se rovněž na kontroverzním Projektu 2025, od kterého se formálně distancoval Donald Trump.

Jak konkrétně bude Homan postupovat, naznačil v říjnovém rozhovoru pro stanici CBS News, ve kterém tvrdil, že by se zaměřil na přistěhovalce, kteří v USA žijí nelegálně a ukončil by tak dosavadní politiku, která v USA umožňuje přistěhovalcům bez dokladů existovat, pokud nespáchali trestný čin: „Nebude to masové vymetání čtvrtí. Nebude to budování koncentračních táborů… To je směšné… bude to cílené zatýkání.“

„Je to o ekonomice, hlupáku!“ Trumpa vyneslo do Bílého domu zdražování posledních let

Michael Waltz (*1974), republikán z Floridy, se stane Trumpovým poradcem pro národní bezpečnost. Jeho nominace nepotřebuje schválení americkým Senátem. „Mike byl silným zastáncem mého programu zahraniční politiky Amerika na prvním místě a bude obrovským zastáncem naší snahy o mír prostřednictvím síly,“ uvedl Trump ve svém prohlášení o jmenování Waltze.

Waltz má za sebou bohatou zahraničně-politickou zkušenost. Sloužil v řadách tzv. zelených baretů, se kterými aktivně působil v zahraničních misích v Afghánistánu, na Blízkém východě nebo Africe. Později pracoval mimo jiné jako ředitel obranné politiky na ministerstvu obrany (za Donalda Rumsfelda a Roberta Gatese). Do Sněmovny reprezentantů byl zvolen (za Floridu) v roce 2018 a poté působil mimo jiné ve Výboru pro zahraniční věci nebo Stálém výboru pro zpravodajské služby.

Nominace Michaela Waltze není dobrou zprávou ani pro Kyjev, ani pro Peking.

Jmenování Waltze není nejlepší zprávou pro Ukrajinu, i když ze všech zvažovaných alternativ jej nelze označit jako neštěstí. Když válka na Ukrajině vypukla (2022), Waltz žádal prezidenta Bidena, aby USA poskytly potřebné zbraně. Později ale názor změnil. V zásadě se dá říci, že Waltz si nepřeje vítězství Ruska, ale je přesvědčen, že konflikt na Ukrajině musí vyřešit sami Evropané. Z pohledu Waltze je nutné, aby se Spojené státy soustředily na oblast Pacifiku, nikoli Evropy. Nevolá a priori po zrušení NATO, pouze Evropa musí být schopna se o sebe sama postarat.

Waltz je znám jako ostrý kritik Číny, ba přímo „jestřáb“ americké zahraniční politiky vůči Číně. Jen pro ilustraci čtenáře; Waltz vyzval USA k bojkotu zimních olympijských her v Pekingu (2022), protože vinil vládu v Pekingu z neschopnosti poskytnout informace o covidu-19 a také nelidského zacházení s muslimskými Ujgury.

Zda nakonec všichni budou pracovat na místech, pro které si je Donald Trump vybral, ještě nelze říct s úplnou jistotou, protože u některých z nich nominaci Bílého domu musí formálně potvrdit i americký Senát. Nicméně s ohledem na fakt, že republikáni drží nadpoloviční většinu míst v horní komoře amerického Kongresu (a nikdo z nich není znám jako republikán-odpůrce Donalda Trumpa), neočekávají se žádné komplikace.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Jak se změní Amerika? Už dávno se změnila, Trumpovo vítězství to jen potvrzuje, říká Martin Kovář

Trumpova Amerika oplocená celními bariérami bude lákat ještě víc evropských firem

Trump je zpět: Co z toho plyne pro Rusko?

sinfin.digital