První „narušitel“ ze hry: Trumpův favorit se utopil ve washingtonské bažině

KOMENTÁŘ PAVLA HLAVÁČKA | Od první chvíle, kdy v roce 2016 vstoupil do vrcholné politiky, aby usiloval o post prezidenta USA, prezentoval se Donald Trump jako kandidát anti-establishmentu; jako ten, který není finančně závislý na žádných korporacích či lobbistických skupinách a se kterým by do Washingtonu přišly nové „pořádky“ v podobě omezování přebujelé byrokracie a kariérních politiků.

Ve Spojených státech se pro tento přístup vžilo heslo „vysoušet bažinu“ (drain the swamp). Ten termín není nový. Čas od času se objevoval ve slovníku demokratů (Nanci Pelosi) i republikánů (Ronald Reagan, Pat Buchanan). Ovšem teprve Donald Trump se s tímto heslem doslova identifikoval; vytvořil si vlastní hashtag a ten pak úspěšně šířil před volbami.

Když se dnes podíváme, jaké osobnosti zvolený prezident nominoval na čelní místa své budoucí administrativy, nelze než konstatovat, že zůstal své pověsti „vysoušeče“ věrný. „Je to o tom obklopit mého otce lidmi, kteří jsou schopní a zcela loajální,“ tvrdil Donald Trump mladší pro televizi Fox News, když komentoval jména možných uchazečů do americké vlády. A pak dodal: „Nejsou to lidé, kteří si myslí, že jako nevolení úředníci vědí všechno lépe.“

Mezi jmény, které upoutaly nejvíce negativní pozornosti, figurují tři postavy z tábora republikánů: Matt Gaetz, navržený na pozici ministra spravedlnosti, Pete Hegseth, bývalý moderátor Fox News a Trumpův kandidát na ministra obrany a Robert F. Kennedy Jr., který se uchází o post ministra zdravotnictví.

Způsobuje očkování u dětí autismus? Trumpův kandidát na ministra zdravotnictví tvrdí, že ano

Republikán Mike Johnson, předseda dolní komory amerického Kongresu, o nich hovořil jako o „narušitelích“ (disruptors) zavedených pořádků. Nominacím Donalda Trumpa pak podle očekávání vyjádřil jednoznačnou podporu. V úterý 19. 11. vyzval americké senátory, aby s potvrzením navržených uchazečů neotáleli, protože prezident „potřebuje agresivní kabinet“. 

Krátce předtím se Johnson setkal se zvoleným-prezidentem Donaldem Trumpem a zvoleným-viceprezidentem J. D. Vancem v Trumpově letovisku na Floridě, aby následně v pořadu CNN „State of the Union“ prohlásil, že navržení kandidáti jsou „lidé, kteří otřesou současným stavem.“ A aby nikdo nebyl na pochybách, jak vážně mají být jeho slova míněna, Johnson dodal: „Myslím, že je to záměr.“

Zůstaňme u Matta Gaetze, neboť u něj už je v tuto chvíli jasné, že „bažiny vysoušet“ nebude, protože svou kandidaturu stáhl. Po schůzce se senátory zveřejnil (21. 11.) na svém účtu na sociální síti X následující zprávu: „Je zřejmé, že mé potvrzení nespravedlivě odpoutávalo pozornost od kritické práce Trumpa a Vance. Není času nazbyt na zbytečně zdlouhavé washingtonské tahanice, a proto své jméno z úvah o funkci generálního prokurátora stahuji.“

Když Donald Trump oznámil úmysl jmenovat Matta Gaetze ministrem spravedlnosti, strhla se mela.

Matt Gaetz (* 1982) v minulosti působil jako poslanec floridské Sněmovny reprezentantů (2010-2017) a následně federální Sněmovny reprezentantů (2017-2024). Svůj mandát v listopadových volbách tohoto roku obhájil, ale bezprostředně poté, co byl Trumpem nominován na pozici ministra spravedlnosti, rezignoval.

Co přesně přimělo Gaetze k takovému kroku, není zcela jisté, neboť on sám se k tomu explicitně nevyjádřil. Příčinu ale můžeme s vysokou pravděpodobností odhadnout – Donald Trump si ověřil, že není schopen mezi senátory zajistit Gaetzovi podporu. (Senát musí nominaci na ministra spravedlnosti prezidentovi schválit, pozn. red.)

Gaetz totiž čelí sérii vážných obvinění, včetně sexuálního poměru s nezletilou dívkou, které za to zaplatil. Podle některých republikánů je možné Gaetzovu rezignaci chápat jako pokus vyhnout se zveřejnění zprávy Etického výboru Sněmovny reprezentantů, který kromě obvinění ze sexuálního zneužívání také konstatoval, že Gaetz užíval nelegální drogy, přijímal „nevhodné dary“ a rozdával zvláštní „výhody“. 

Nutno dodat, že floridský republikán tato obvinění důrazně odmítá a doposud z žádného trestného činu obviněn nebyl.

Zlámalová vysvětluje: Proč Trump ekonomicky přejede Evropu

Jaká je budoucnost Gaetze, nevíme, nicméně ve svém rezignačním dopise měl údajně konstatovat, že se do federální Sněmovny znovu vracet nehodlá. To ostatně nepřímo potvrdila i jeho žena Ginger, která na svém účtu X v reakci na manželovu rezignaci symbolicky napsala: „Konec jedné éry“.

Mezitím byla na post ministra spravedlnosti navržena Pam Bondiová (* 1965), která pracovala bezmála 20 let na témže rezortu ve státě Florida. O její volbě se spekulovalo téměř okamžitě po rezignaci Gaetze, Donald Trump ji má údajně v oblibě. 

To, proč si vybral právě Bondiovou, bylo podle stanice CNN dáno také tím, že zná více lidí v jejím okolí, včetně nastupující personální šéfky Bílého domu Susie Wilesové (o které jsme psali ZDE) a jeho právního poradce Borise Epshteyna.

Bondiová se v minulosti nevyhnula podezření z neetického jednání, ale žádná obvinění proti ní vznesena nebyla. Z prvních reakcí se proto zdá, že její nominace by mohla v Senátu projít.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Donald Trump je jeden z mála Američanů, který ví, kde leží Česko. To je výhoda, říká Kovář

Trumpův masakr motorovou naftou. Amerika poletí jako fosilní raketa, zato EU hrozí pád do bídy

Koalice temné síly. Trumpův návrat do Bílého domu bude zkouškou příčetnosti

sinfin.digital