Vojáci KLDR jsou „kanónenfutr“. Putin rozjel nebezpečnou hru, která se může Rusku vymstít

KOMENTÁŘ KARLA SVOBODY | Podle jihokorejské a ukrajinské rozvědky vyslal Pchjongjang několik tisíc severokorejských vojáků do Ruska na výcvik, který je má připravit do bojů na Ukrajině. Pokud se tyto informace potvrdí, půjde o novou úroveň zapojení KLDR do rusko-ukrajinského konfliktu. Až doposud severokorejský režim vypomáhal „jen“ zbraněmi, jako jsou dělostřelecké granáty nebo rakety.

Otázkou pochopitelně je, proč Kreml vyslání severokorejských vojáků žádá. Zde se ze všeho nejvíc nabízí zdůvodnění povahou konfliktu. Rusko rámuje válku proti Ukrajině jako „speciální vojenskou operaci“, kterou provádí jeho profesionální armáda a dobrovolníci. 

Problém je, že těchto dobrovolníků se už nedostává, a to ani přes rekordní výplaty za účast ve válce. Mobilizaci Kreml už jednou provedl a nesetkala se zrovna s příznivou odezvou. I proto se jí snaží vyhýbat, jak to jen jde, a místo toho verbuje zahraniční žoldáky.

Vedle této politické logiky ale existují i čistě ekonomické ohledy. Válka stojí Kreml obrovské prostředky. A v tomto ohledu bude účast severokorejské armády bezpochyby levnější. Navíc placená nikoli penězi, ale protislužbami.

Šibík: Severokorejské pohraničníky vyděsili Moraváci s demižonem slivovice. Proto jsem mohl ve vlaku fotit

Na základě smlouvy o všeobjímajícím přátelství mezi Ruskem a KLDR se zavazují obě strany poskytnout vojenskou pomoc v případě napadení ze strany třetí síly. To by vysvětlovalo zvěsti o pohybu vojáků z KLDR v ruské Kurské oblasti, kam před dvěma měsíci podnikla překvapivou invazi ukrajinská armáda a stále se tam bojuje. 

Účast severokorejských vojáků nemusí být ani zdaleka „projev zoufalství“, jak to interpretují někteří komentátoři, ale spíše racionální volbou. Doposud nesly hlavní náklady války skupiny „postradatelných“ občanů Ruska – ať již šlo o Burjaty, kriminálníky či nějak v civilním životě neúspěšné osoby. Není tak překvapením, že severokorejské jednotky by měly působit pod krytím Burjatů. 

Cílem bylo a je vytvářet pocit, že obyvatel hlavních center Ruské federace se válka, pokud sami nechtějí, vlastně ani nemusí týkat. Severokorejci se tak prostě zařadí mezi další skupiny, které budou jednoduše obětovatelné.

Pochopitelně existují i negativa účasti severokorejských vojáků ve válce na Ukrajině. Komplikací v takových situacích je hlavně jazyková bariéra. Kvůli ní bude nasazení lidské síly z KLDR nejspíš jen omezené – dokonce i maximální odhady mluví o patnácti tisících, což je počet, který ruská armáda spotřebuje za jeden měsíc války. Ani přes výše zmíněné problémy s nabíráním nových vojáků nejde o kritický počet – stále zbývají možnosti nucených odvodů pomocí obvinění z trestných činů či podobné triky, které ostatně ruská armáda užívá už nyní. 

Další komplikací by mohlo být zajetí těchto vojáků, byť Moskva již ukázala, že dokáže velmi efektivně popírat i nejzjevnější věci. Vnitřní situaci v Rusku by ani přiznání, že za Moskvu bojují Severokorejci, neublížilo. Kreml kontroluje veškerá média, navíc sami Rusové se po jiných informacích příliš neshání. A jejich vnímání Severní Koreje není zdaleka tak negativní, jako je tomu na Západě.

Řečičky jsou nanic. Prohráváme válku s Ruskem – ne tu hybridní, ale reálnou

Jisté je to, že současný severokorejský režim nepomáhal Putinovi z čiré nezištnosti. Potravinové dodávky jsou celkem logickou a vítanou volbou, co by mohlo Rusko Severní Koreji poskytnout, ale možností je daleko více a pro Kimův režim zajímavějších. 

I proto se dá spekulovat, že Severní Korea má zájem na získání vojenských technologií. Přítomnost osoby, která byla identifikována jako Kimův raketový inženýr, při posledních jednáních, ukazuje na to, že platby za služby půjdou i v tomto směru. 

Pro Kreml je předávání vojenských technologií Pchjongjangu nebezpečné, protože hrozí reakce Jižní Koreje, významného producenta zbraní. Pravděpodobně proto, aby od pomoci Kyjevu svého jižního souseda odradila, spustila Severní Korea válečné hrozby vůči Soulu.

Rusko už zase straší jadernými zbraněmi. O náladě v Kremlu to vypovídá víc, než by bylo Putinovi milé

Rusko může poskytnout Severní Koreji i další naprosto zásadní věc – a to reálnou bojovou zkušenost pro její vojáky a specialisty. Schopnost umět pochodovat a při armádních cvičeních simulovat boj je úplně něco jiného než zkušenosti z reálného bitevního pole.

Současná ruská válka proti Ukrajině je navíc svou povahou odlišná od předchozích konfliktů: Masivní nasazení dronů, umělé inteligence a dalších moderních prostředků mění styl a formu války. Severokorejská armáda a vedení vůbec bezpochyby takový vývoj sledují. Informace a zkušenosti přímo z bojiště se jim mohou hodit.

Problémem pro jakýkoli komentář je pochopitelně fakt, že se jedná o zprávy vypuštěné jihokorejskými a ukrajinskými tajnými službami. I když je jejich důvěryhodnost výrazně větší než u těch ruských či severokorejských, stále není jisté, kolik vojáků KLDR vyšle, s jakým účelem a do jakých míst. 

O severokorejských motivacích se dá zatím jen spekulovat. V tuto chvíli se osobně kloním k názoru, že se jedná o součást platby Moskvy za severokorejské dodávky zbraní.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Malá náplast pro Zelenského: EU poskytne Ukrajině půjčku, kterou zaplatí Rusko

Giorgia Meloniová: Umění vést ostatní je víc než ideologie i politická praxe

Cirkus jménem Tatra kolem světa 2 špiní památku původní expedice, dál vybírá peníze na svůj byznys

sinfin.digital