Audioverze
Na žádné fotografii Jana Šibíka ze Severní Koreje není pes. Proč? Severokorejci nevlastní domácí zvířata? Neuživili by je? Snědli by je? Jak to ve skutečnosti je, se dozvíte v dalším díle podcastu Maxim Pavla Vondráčka.
Jan Šibík, muž, který se dívá na svět skrze čočku objektivu už více než čtyřicet let a který dokumentoval stovky konfliktů, katastrof, válek i obyčejných událostí po celém světě, považuje Severní Koreu za něco zcela se vymykajícího reálnému světu.
„Celý ten stát je bizarní. Všechno v něm je bizarní. A nejen kvůli tomu, že to je komunistická diktatura. Ta je i v Číně nebo na Kubě, ale Severní Korea je neuvěřitelná, nepochopitelná a také úzkostná,“ vypráví Jan Šibík, který zemi, která je dnes téměř hermeticky uzavřena před turisty, navštívil třikrát, a to v roce 2005, 2007 a 2019.
Ze snímků, které na svých cestách vytvořil, sestavil výpravnou knihu s čistým názvem Severní Korea. Kniha má 240 stran, najdete v ní 128 fotografií a stojí nemalou částku 1400 korun.
„Kniha je záměrně dražší, a to z pragmatických důvodů. Když za něco lidé dobře zaplatí, chovají se k tomu s respektem a dobře. A také si potřebuji vydělat – nikoliv na pivo, ale na moje reportážní cesty. Pryč jsou doby, kdy média byla schopna poslat reportéry tam, kde se něco děje. Dnes si musím platit vše sám a prodej knih je jeden ze zdrojů mých příjmů,“ říká Jan Šibík, kterého ode dneška můžete spatřit, jak sedí na židličce v pražském Karolinu, na Ovocném trhu, kde začala výstava jeho velkoformátových fotografií. A tam si také s ním můžete až do 24. listopadu promluvit.
- O tom, jak se Severní Korea změnila od roku 2005, kdy tam byl poprvé
- O prvním dojmu, který měl, když vlakem přejel z Číny do nejuzavřenější země světa
- O tom, proč si Korejci při práci na rýžových polích zpívají
- O bizarním Muzeu darů
- O tom, proč české kované komunistky zapochybovaly o vysněném světě, kde všechno patří všem
- O modelkách, které v Severní Koreji řídí automobilovou dopravu i tam, kde nejsou žádná auta
- O tom, jak se dají vyfotit severokorejští vojáci i se zbraněmi
- O smutných lidských vztazích, krádeži plakátů, o zamčeném hotelu
- O tom, proč neexistují téměř žádné noční fotky ze severokorejských měst
- O rozdílu mezi Kubou a Severní Koreou
- O naříznuté větvi důvěry obyvatel ke svému diktátorovi
- A také o děsu, který zažili severokorejští celníci, když jim bodří Moraváci nabízeli demižon slivovice, a proto jim zamkli vagon a už se neukázali
Sledujte nebo poslouchejte video podcast s Janem Šibíkem o jeho zážitcích z cest do nejsmutnější země světa.