KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Nejdříve přišel s kontroverzním videem ze sportovní šatny, kde ostatním říkal, že takhle už to dál nejde a musí začít hrát jinak, následovaly tzv. debaty bez cenzury, které byly avizovány s tím, že je na čase přestat s taktizováním. A teď Rakušan míří na venkov, chce poznat život malých obcí.
Do voleb zbývá nějakých deset měsíců. A například podle aktuálního šetření Medianu to s vyhlídkami vládních stran vypadá prachbídně. V danou chvíli se to jeví tak, že strany, které tvoří vládu Petra Fialy, nebudou mít v totožném složení sebemenší šanci dosáhnout v součtu na většinu. Navíc lidovci a TOP 09 jsou na tom nyní hůř než Motoristé a komunisté.
Zároveň lze říct, že pokud některá z nich aspoň mírně posiluje, jsou to Starostové a nezávislí. Nepochybně to lze přičíst úpadku Pirátů, část jejich původních voličů se skoro jistě přesouvá právě k nim. Zrovna tak ale nelze vyloučit jiné vlivy. A jedním z nich může být způsob, jakým Starostové a jejich předseda letos vystupují na veřejnosti.
„Pánové, tohle nebylo dobrý. Lidi na nás koukají a vůbec nerozumí tomu, co děláme. Zbytečně taktizujeme, hrajeme při zdi. Důvěru mnohých jsme zklamali.“ Tak začínalo video z volejbalové šatny a Rakušanův proslov ke „svým spoluhráčům“, který byl interpretován nejen jako přiznání chyb, ale i kritika koaličních partnerů. Rakušan to tehdy sice od některých lidí schytal, upoutal na sebe ale také pozornost.
Totéž platí o sérii tzv. debat bez cenzury. Rakušan se vypravil do hospod a kulturních sálů tam, kde se předpokládala spíše koncentrace jeho odpůrců. Byl v Havířově, Karviné, Sokolově, v Mostu nebo v Ústí nad Labem. Všude čelil kritice, někde i nadávkám. Ze všech akcí vznikla videa, která měla velmi slušný zásah. Když nic jiného, Rakušan dal všem najevo, že mu život lidí na periferii není lhostejný.
A teď to zkouší zase. Tento týden zahájil sérii výjezdů na venkov s cílem poznat, jak se tam lidem žije a starostům starostuje. Jako první si vybral obec Vysočina v Pardubickém kraji. A byť se to nelíbí opozici, podle které by se měl raději věnovat svému resortu, a třeba taky tomu, že mu stávkují policisté, je vyloženě sympatické, že to předseda Starostů nevzdává, znovu vystupuje ze své komfortní zóny a zkouší mluvit s lidmi mimo svou bublinu.
Na mém Youtubu právě teď najdete video z mého dnešního starostování. Budu rád, když se na něj všichni, kdo se diví, „Co to ten Rakušan zase dělá?", podívají. Třeba pochopí, proč ve snaze věnovat se venkovu vidím smysl. A ti, kdo nechtějí sledovat záběry z Vysočiny s místními a… pic.twitter.com/gpb2EEqhAo
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) November 11, 2024
„Přijel jsem do obce Vysočina, kde o mně někteří místní nechtějí ani slyšet. Aspoň podle ranní ankety před prodejnou pečiva,“ avizuje Rakušan svou novou kampaň na sociálních sítích. A skutečně, v přiloženém videu je střih na několik místních, kteří tvrdí, že jsou na něj alergičtí nebo že nechápou, proč se cpe mezi ně – obyčejné lidi. „Jak naše obec přijme Vítka? O tom jsem nepřemýšlel,“ říká pak místní starosta.
Tady je potřeba říct toto: že se život na venkově liší od života lidí ve velkých městech, je banální konstatování. A byť existuje mnoho obcí, jejichž kulturní a spolkový život vzkvétá, je i nemálo těch, které čelí stárnutí a úbytku obyvatel. A ti, kteří tam zůstali, musí řešit ubývání veřejných služeb, obchodů i hospod. Dojíždí tudíž prakticky za vším – dospělí za prací, děti do škol a kroužků, jedni i druzí za lékaři nebo na poštu.
Osobně se na venkově pohybuju relativně často. Vím tedy, že existují místa, a není jich málo, kde převládá pocit jisté opuštěnosti. Ne že by se zde nikomu nedařilo, lidé se dokáží zařídit, avšak skoro každý to vnímá tak, že pokud se mu daří, určitě mu k tomu nepomohl stát. Spíše naopak. Mizení státu se pak projevuje v jejich míře důvěry v demokratický politický provoz a v preferencích jednotlivým stranám – často volí protestně.
Rakušan to ví. Zřejmě také tuší, že na tom mnoho nezmění. Přesto ve videu v jeden moment říká, že chce poznat, co lidi na venkově štve, a co štve jejich starosty. A na odpor místních reaguje takto: „Jsem rád, že žiju v zemi, kde lidé nemusí mít politiky povinně rádi.“ A to si je zcela jistě vědom, že napoprvé dorazil do obce, která vyloženě vzkvétá. „První dojmy jsou skvělé,“ přiznává ostatně.
V obci Vysočina mají obchod se smíšeným zbožím, hospodu, školu, kadeřnictví, knihovnu i fotbalový oddíl a zjevně oblíbeného starostu. A hlavně vcelku pestrý komunitní život. Chci tím říct, že pokud v tom bude pokračovat, může se brzo ocitnout i v místech, kde nic z toho nemají. Proto je vyloženě záslužné, že to Rakušan nevzdává. A někteří lidé v odlehlých částech země ocení, že se na ně přijel aspoň podívat.
Několik generací politiků totiž neudělalo ani to málo. Také proto byl dvě volební období na Hradě Miloš Zeman, také proto bude příští vládu skoro jistě už zase skládat Andrej Babiš. I to Rakušan ví. „Je evidentní, minimálně z výsledků evropských a krajských voleb, že lidé na venkově mají pocit, že na ně současná politická reprezentace zapomněla, že na jejich potřeby nemyslí, že je třeba ani nezná.“
To mi řekl, když jsem se ho ptal, proč se na venkov vypravil. Přitom realita je podle něj, minimálně když mluví se členy své strany, úplně jiná. „Ale mnohokrát už jsme se poučili, že tyhle věci se nejlépe vysvětlují v osobním kontaktu, osobním příkladem, v debatě. Takže neděláme vlastně nic jiného, než děláme běžně, v kontaktu s lidmi, při výjezdech do regionů.“
Za nové označuje pouze to, že o svých výjezdech dává najevo i na sociálních sítích nebo na YouTube. „Aby se zpráva, že politici na venkov rozhodně nekašlou, dostala k co nejvíc lidem. A taky aby se k nám dostala odezva od co nejvíc lidí. Protože komunikace politika s lidmi je důležitá, to se opakuje neustále. Jen nesmí být jednostranná,“ říká Rakušan pro INFO.CZ.
Podle jeho slov ale nepůjde o tour složenou z týdenních „starostovacích“ pobytů v různých obcích. „Tolik času tomu žádný ministr vnitra věnovat nemůže. Je to jedna z dalších aktivit, kterými se dlouhodobě snažíme zapojit lidi do dialogu, potkávat se s nimi pokud možno osobně, řada z těch aktivit měla podstatně menší viditelnost než Debaty bez cenzury nebo aktuální VenkOFF, ale je to kontinuální proces.“
Zeptal jsem se ho také, jak vnímá v úvodu zmíněnou kritiku opozice. „Musel jsem si samozřejmě vzít volno. Když se jako Starostové stavíme proti neslučitelné kumulaci funkcí, nemůžu ani týden zároveň ministrovat a starostovat. A vládní povinnosti mají samozřejmě přednost, takže dnes místo premiéra řídím vládu a ve čtvrtek mám jednání s odbory bezpečnostních složek. To mě budou muset na Vysočině omluvit.“
Časová náročnost je nakonec podle něj hlavní důvod, proč podobné akce nebude moct opakovat každý týden. Přesto je správné, že tento krok podstoupil. Kéž by ho následovali další koaliční politici. Bez permanentní kontaktní kampaně si totiž nelze představit, že by mohli uspět ve volbách. Není to sice podmínka jediná, je ale nutná. Ostatně vezměte jed na to, že i Andrej Babiš brzo opráší svůj obytňák a začne republiku křížem krážem objíždět.