Konec houbiček a zajíčků ve školkách? Vídeň je považuje za diskriminační

Děti ve vídeňských mateřských školkách už neměly mít na šatních skříňkách obrázky zvířat a rostlin. Radnice tyto symboly podle deníku Kronen Zeitung zakázala jako diskriminační. Později to ale popřela. „Žádný zákaz obrázků neexistuje,“ uvedla mluvčí vídeňských školek Mirjana Savicová pro deník Der Standard. Školky si mají samy rozhodnout, jaké symboly budou používat. Co mělo znamenat předchozí prohlášení magistrátu, nevysvětlila. 

Vedení rakouského hlavního města dospělo tento týden ke kontroverznímu rozhodnutí. Děti v mateřských školkách už se neměly orientovat v šatně podle toho, jaký symbol mají na své šatní skříňce. Jako první o tom psaly rakouské noviny Kronen Zeitung.

Podle vídeňských radních mohou obrázky králíčků, houbiček, květin nebo jablíček některé děti traumatizovat, protože se s nimi nemusí ztotožnit. A tak měl být systém, fungující ve školkách celá desetiletí a dobře známý i z Česka, nahrazen jiným, méně diskriminačním systémem.

„Cílem je zabránit tomu, aby dětem byly přidělovány symboly, aniž by o tom přemýšlely, nebo aby děti, které přijdou později, dostaly zbylý symbol, se kterým je nespojují žádné pozitivní asociace,“ napsal na dotaz Kronen Zeitung zástupce příslušného radničního oddělení pro mateřské školy (MA 10).

Takové obrázky jsou prý diskriminační.

Stejně jako v českých školkách i v těch vídeňských slouží nálepky s obrázky hub, květin a různých zvířat k lepší orientaci dětí, které ještě neumějí číst. Jenže když například některý ze školáčků dostane symbol, který se mu nelíbí, může z toho mít údajně trauma. Stejně jako z toho, když ho s tímto symbolem přímo spojuje učitelka nebo se mu kvůli němu spolužáci smějí. „A naše houba může jít do zahrady,“ uvádí vídeňský magistrát klasický příklad věty, která může dítě traumatizovat.

Proto měly být tyto obrázky pod háčky na šatních skříňkách odstraněny a nahrazeny něčím jiným. Jenže čím? „V úvahu přicházejí jiné typy označování jako například různé smíšené tvary, jména s fotkami a jiné nápady,“ napsal magistrát.

Ani radní však zřejmě netušili, jak širokou diskusi svým rozhodnutím vyvolají. Ukázalo se totiž, že i mnoha dospělým zůstává celý život v hlavě, jaký obrázek měli ve školce na šatní skříňce. „Byla jsem tenkrát balón, pamatuji si to dodnes. Pro mě to jsou krásné vzpomínky, které se nyní těm nejmenším berou,“ řekla rakouským novinám jedna z oslovených matek.

Jiní rodiče ale naopak potvrzovali, že se s obrázkem na šatní skříňce nikdy neztotožnili a dodnes si to pamatují. A podobné to bylo v rámci krátké sondy mezi redaktory INFO.CZ. „Já měl zelenou hrušku a úplně jsem ji nenáviděl,“ napsal jeden z kolegů. Naproti tomu další kolegyně prý byla se svou „houbičkou“ ve školce naprosto spokojená.

Odkaz profesora Ptáčka, který by měl žít dál: Čím svým dětem ubližujeme

I když se celá debata o symbolech na skříňkách v „mateřince“ může zdát někomu jako naprosto malicherná a vlastně i legrační, obrovský ohlas, jaký rozhodnutí vídeňské radnice vyvolalo, svědčí o opaku. Diskuse o tom, zda by měly mít děti nad háčky v šatně i nadále houbičky, králíčky a hruštičky, či nikoliv, se rychle přenesla i do sousedního Německa a dalších zemí. V Německu o ní například informuje deník Bild.

„Vídeňáci jsou prostě blázni!“ napsal pod článkem jeden ze stovek diskutujících. Další doplňuje: „Všichni, kdo o tom zákazu rozhodli, by měli být okamžitě propuštěni“. Zároveň si ale celá řada diskutujících najednou vzpomíná na svůj symbol z mateřské školky i na stopu, kterou to v nich zanechalo.

Českobudějovická dětská psycholožka Ivana Nesnídalová je přesvědčena o tom, že celá debata zavání určitým nepochopením této symboliky a jejího účelu. „Samolepky květin, zvířat nebo rostlin v šatnách mateřských školek přece neoznačují žádné konkrétní dítě. Označují jen místo, kam si dává boty a oblečení, nic víc,“ řekla INFO.CZ.

Podobně by to měli podle Nesnídalové učitelé i rodiče vysvětlit samotným dětem. „Já osobně proti nálepkám, které označují skříňky ve školkách, nic nemám. Naopak mi přijdou jako asi to nejlepší řešení pro orientaci dětí, které ještě neumějí číst. Lepší způsoby si těžko dovedu představit,“ uzavírá doktorka Nesnídalová.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Děti se nemusí hrbit jen kvůli mobilu: Scheuermannova kyfóza a skolióza jsou časované bomby

Nečekejte, až děti vyrostou, berte je do světa od mala. Je to nejlepší investice do jejich budoucnosti

Spoustu zbytečné energie věnujeme tomu, aby děti byly průměrné, říká Ivana Blašková

sinfin.digital