KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Přišla velká voda. A s ní hromada „dobře míněných“ rad, abychom ještě zrychlili náš běh za uhlíkovou neutralitou. Takové doporučení je zcela chybné. Ti, kteří s ním přicházejí, buď nevědí, co říkají, nebo to naopak vědí velmi dobře a chtějí si na lidském neštěstí přihřát svou zelenou lobbistickou polívčičku. Pravda je, že bez fosilních paliv bychom nyní byli nahraní a hrozilo by velké množství obětí.
Argumentace klimafanatiků vypadá zdánlivě neprůstřelně: Za povodně může spalování uhlí, ropy a plynu. Když se jich zbavíme, nastane „ráj na zemi“ a pomůžeme planetě i ochráníme sami sebe. Ve skutečnosti však neobstojí ani jedna část jejich tvrzení.
Co nabízejí, není nic jiného než recept na genocidu. Někdo tak možná činí v dobré víře, protože naskočil na zelenou propagandu, jiní to ale říkají účelově, aby posílili svou moc či získali miliardové dotace.
„Stopněte fosilní paliva, copak nevidíte, jak moc prší?!“
K části českých novinářů a influencerů, kteří tohle říkají, se přidala i evropská liberální frakce RENEW. Je v ní i francouzský prezident Emmanuel Macron. A ještě při schvalování Green Dealu v ní byl i Andrej Babiš.
S neupřímnou starostí o osud vytopených káravě zdvihá prst a vybízí k okamžitému jednání o přitvrzení boje s klimatickými změnami.
Před časem by to ještě snad fungovalo. Zelené evropské elity si udržují souhlas občanů s Green Dealem ustavičným lhaním na více rovinách. Za prvé nafukují údajné negativní dopady emisí skleníkových plynů a do omrzení opakují, že „s tím“ něco musíme dělat, a to rychle, jinak bude zle. Za druhé se tváří, že klimatická politika nebude mít na lidi výrazné negativní dopady. Za třetí slibují, že prostě špinavé zdroje nahradíme čistými – a bude.
Tohle ustavičné vymývání mozků udržuje občany relativně v klidu a získává si jejich tichý souhlas. Jenomže po patnácti letech války s uhlíkem se čím dál více ukazuje, že politici, média, akademici a další opinion lídři neříkají lidem pravdu.
Evropská unie stojí ve svém úsilí osamocena – zatímco my si tvrdě utahujeme uhlíkové opasky, svět doslova čadí jako komín a produkce CO2 strmě stoupá. V zásadě kopíruje růst světového hrubého domácího produktu (proto také klesla jen za covidové krize). To nabourává alarmistický narativ, že je „honem honem“ třeba něco udělat. Odnáší to čtyři sta padesát milionů obyvatel EU, zbytek osmimiliardové populace Země zůstává v klidu.
Dále všichni jasně vidí, že důsledky hloupé evropské klimatické politiky jsou doslova drtivé. Prudce zdražuje energie a náš průmysl kvůli tomu ztrácí konkurenceschopnost. Účty za elektřinu pro domácnosti rovněž vyletěly vzhůru. A rozšíření systému emisních povolenek (tzv. EU ETS II) přinese další obrovskou zátěž pro peněženky občanů, protože velmi výrazně zvedne ceny motorového benzínu, nafty i uhlí a plynu pro vytápění.
Nakonec, ale spíše v první řadě, nás zelení propagandisté oklamali s tím, že vše prý proběhne jako jednoduchá výměna: vybudujeme obnovitelné zdroje a vypneme uhelné elektrárny. Fakticky nám ale nyní hrozí jejich odstavení, aniž bychom je měli v dohledné době čím nahradit.
Pokud se tak stane, pak místo abychom elektřinu exportovali, budeme ji muset dovážet. Jenže odkud? V důsledku nezodpovědného Green Dealu ubývá zdrojů v celé EU…
Klimatické katastrofy nejsou důsledkem spalování fosilních paliv – historické záznamy ukazují, že ničivé povodně přicházely již dávno před průmyslovou revolucí.
Nastává doba, kdy už vlády zemí EU nemají jak kličkovat a kam uhnout, budou se muset postavit před své občany a po pravdě jim říci, že se jim kvůli Zelenému údělu povede o dost hůře. A za této situace klimatičtí lobbisté zneužívají povodně, aby oživili svou skomírající dezinformační propagandu.
Tentokrát už však jde opravdu do tuhého a zkušenost s velkou vodou by nás před nimi měla varovat, neboť jejich uhlíková doktrína je doslova vražedná.
Apologeti Green Dealu nám totiž opět lžou. Vůbec není pravda, že klimatické katastrofy jsou důsledkem spalování fosilních paliv. Historické záznamy říkají, že stejně velké povodně přicházely dávno před začátkem průmyslové revoluce. Ta však přeci jen něco podstatného změnila – díky dostatku energie umírá následkem záplav, sucha, vysokých či nízkých teplot, požárů a bouří mnohonásobně méně lidí.
Před sto lety jsme vypouštěli sotva čtyři miliardy tun CO2 ročně. Přičemž přirozená absorpční schopnost planety činí deset miliard tun – neboli jsme zůstávali hluboce uhlíkově neutrální. Nyní se roční emise blíží 40 miliardám tun.
Tenkrát v průměru klimatické katastrofy zabíjely půl milionu lidí ročně, v současných dobách je to „jen“ deset tisíc, přičemž nás na Zemi žije čtyřikrát více. Neboli na počet obyvatel jsou ztráty na životech cca 200krát nižší.
Je tedy průkazným faktem, že rychlý odchod od fosilních paliv by nezastavil extrémní výkyvy počasí a s tím spojené kalamity. A naopak – bez dostatku energie bychom byli vydáni všanc řádění živlů tak jako před sto (či více) lety. Tehdy jsme celosvětově spotřebovávali na hlavu třikrát méně energie než dnes. Následující mohutný rozmach techniky, vědy a celé společnosti pak byl jednoznačně tažen růstem spotřeby fosilních paliv.
Dokud jsme byli závislí na spalování dříví, byla energetická výtěžnost tak nízká, že nedovolila větší rozvoj a pokrok. Po stovky let jsme zůstávali v podstatě na stejné úrovni. Až díky uhlí, ropě a plynu – což jsou koncentrované, dostupné a levné zdroje – přišla změna.
Náhle jsme byli schopni se stejným úsilím získávat z hmoty desetinásobek energie více než dříve. Mohli jsme začít masivně financovat nejen průmysl, ale i školství, zdravotnictví, vědu, kulturu.
Je zcela správné usilovat o odchod od fosilních zdrojů, ale ne bezhlavě a bez adekvátní náhrady.
Existuje přímá úměra mezi schopností získávat energii a vyspělostí společnosti. Přičemž v našich podmínkách na tom slunce a vítr nejsou lépe než dříví. Pouze jaderná energie ještě dvojnásobně překonává energetickou návratnost fosilních paliv. Jistě, jejich těžba a využití má negativní důsledky pro krajinu i obyvatele.
Ale je dobře se fosilních zdrojů zbavit? Zcela určitě ano! Máme to udělat co nejrychleji a bez adekvátní náhrady? Zcela určitě ne! Momentálně existuje (kromě vody) jediný čistý zdroj s vysokou účinností, jímž lze nahradit uhlí, ropu a plyn. A tím je jádro.
Zelení fundamentalisté, kteří dlouho bránili stavbám atomových elektráren (pořád nemají stejné podmínky jako sluneční a větrné) by nyní měli v koutě mlčet a zpytovat svědomí. Ne ještě vykřikovat, že se musíme okamžitě zbavit fosilních paliv. Právě jejich vinou je totiž nemáme čím nahradit. Bez energie bychom ovšem doslova umírali…
Musíme přijmout zásadu, že se fosilních paliv můžeme zbavovat jen tak rychle, jak rychle je stihneme nahrazovat jinými stabilními a spolehlivými zdroji s dostatečně vysokým poměrem mezi získanou a vloženou energií. Zelený úděl je postaven jinak – na direktivním plánu drakonického snižování emisí. Což za současných podmínek znamená jediné: připravit lidi o energii. Někdo se na tom napakuje, ale na úkor utrpení stovek milionů obyvatel unie.
Představme si, že by povodně přišly v době, kdy v důsledku Green Dealu budeme mít omezené příděly energie. Na záchranné práce – hasiče, policisty, techniku, zdravotníky – a dokonce i na meteorologické výpočty a provoz informačního systému potřebujete v součtu ohromné množství elektřiny a nyní i benzínu a nafty.
V Německu už tamní zelený ministr hospodářství zcela vážně navrhuje vyrábět, jen když svítí a fouká. A zachraňovat životy také?
Vzpamatujme se konečně. Postupná náhrada fosilních paliv něčím lepším je nutná, smysluplná a dobrá. Ale musí být čím. Povodně a další klimatické katastrofy byly, jsou a budou – bez ohledu na to, kolik vypouštíme CO2. Ale abychom je přežili a dokázali jim čelit, potřebujeme dostatek energie.
Pokud nás fanatici války s uhlíkem srazí někam na úroveň před sto lety, pak bude zase umírat dvěstěkrát více lidí než dnes. Čili jasné poučení z velké vody zní: Zrušte stávající Green Deal.
🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.