Chaos v EU kvůli odlesňování se odkládá. Nejméně o rok, nebo možná na neurčito

Evropská komise navrhla odložení platnosti kontroverzního nařízení proti odlesňování, které mohlo podle odborníků vyvolat v EU chaos dosud nevídaných rozměrů. Otázkou nyní zůstává, zda bude ambiciózní projekt na ochranu světových lesů vůbec někdy spuštěn.

Takzvaný projekt EUDR (psali jsme o něm před pár dny zde), má být zárukou toho, že se evropská spotřeba přestane podílet na postupující devastaci světových lesů, kácených nebo vypalovaných například kvůli pěstování palmy olejné, kaučukovníku nebo chovu dobytka. 

Aby kvůli EU, zodpovědné dnes svou spotřebou za zhruba 10 % světového odlesňování, nadále nemizely zejména deštné pralesy, dohodly se unijní státy na průlomové změně spotřební legislativy.

S platností od začátku příštího roku by se do EU nemělo dostat už žádné zboží, k jehož výrobě či pěstování musel (s platností od konce roku 2020) ustoupit nějaký kus lesa či pralesa. Nařízení se zaměřuje na konkrétní suroviny jako sója, palmový olej, dřevo, kakao, káva, hovězí maso a kaučuk, stejně jako na výrobky z nich – včetně papíru, koženého zboží a pneumatik.

EU hrozí nevídaný rozkol kvůli novému nařízení. Povede ke konci Green Dealu?

Problém je ovšem v tom, že Evropská komise nestihla v posledních dvou letech připravit administrativní a IT nástroje k tomu, aby celý systém fungoval v praxi a zajišťoval, že kvůli žádnému v EU prodávanému výrobku či potravině se nikde na světě (včetně Evropy) neodlesňovalo – to je totiž z pochopitelných důvodů složitý proces, podle některých kritiků dokonce i neproveditelný. 

Proto dnes Evropská komise v čele s Ursulou von der Leyenovou rozhodla o tom, že navrhne platnost nařízení proti odlesňování odložit, nejméně o rok. Jinak by EU už za tři měsíce hrozil nevídaný obchodní a administrativní chaos.

„Návrh Komise znamená, že se nařízení skutečně odkládá, protože o to samé žádaly i členské státy,“ vysvětluje pro INFO.CZ Jan Freidinger, vedoucí kampaně Zachraňme přírodu české pobočky hnutí Greenpeace. Podle něj přitom Komise se svým liknavým přístupem totálně zaspala a způsobila odklad nařízení, důležité pro ochranu lesů na celé planetě, a tedy i pro globální klima. 

„Nyní bude důležité, aby různé lobbystické skupiny nakonec nedosáhly úplného zrušení legislativy proti odlesňování,“ doplňuje Freidinger. Každý rok se podle OSN vykácí na Zemi plocha lesa o velikosti Portugalska.

Tropické lesy zdánlivě odolávají klimatické změně. Na pozadí se ale odehrávají procesy, které mohou ovlivnit celou planetu

I tropický ekolog pochybuje

Producenti dřeva, kávy, pneumatik nebo cukrovinek však nejdou zdaleka jediní, kdo se nového nařízení obávají. Mezi těmi, kdo pochybují o jeho proveditelnosti, je například i světoznámý tropický ekolog Vojtěch Novotný, který již léta tráví každoročně několik měsíců na výzkumné stanici na Papui-Nové Guinei.

„Upřímně řečeno nevěřím, že by tohle řešení proti odlesňování mohlo fungovat,“ řekl Novotný INFO.CZ. Důvodů je podle něj několik. Sám sice uznává průkopnickou roli Evropy v ochraně přírody, ale pokud by zákaz prodeje plodin a výrobků spojených s odlesňováním zavedla EU jako jediná na světě, záhy se „odlesňovací byznys“ přesune do Číny, Japonska či USA, kde žádná podobná omezení neplatí. A do Evropy bude mířit produkce se zárukou „neodlesňování“, zato ovšem s výrazně vyšší cenou.

Druhou slabinou nařízení EU je podle Novotného schopnost velkých firem novou legislativu obcházet. Už dnes se totiž řada zemědělských společností, působících v tropech nebo subtropech, snaží své pozemkové portfolio rozčlenit tak, aby část plantáží byla takzvaně čistá (odlesněná už v hluboké minulosti) a další část ležela na pozemcích, odlesněných nedávno nebo v současnosti. O tom, z jaké z obou částí bude pocházet deklarovaná produkce pro konkrétního zákazníka, pak rozhoduje aktuální cenová nabídka.

„Nedovedu si vůbec představit, jak by bylo možná zkontrolovat, zda opravdu všechno, co tyto velké společnosti pěstují a prodávají, a jedná se často o směs z různých pozemků, nebylo zaručeně ani v sebemenší míře spojené s odlesňováním,“ řekl Novotný. Další problém vidí v tom, že nařízení EU může paradoxně uškodit chudým zemědělcům v rozvojových zemí, neschopným se administrativně do celého procesu „certifikace neodlesňování“ zapojit.

Zastánci legislativy proti odlesňování jsou ale i nadále přesvědčeni o tom, že by po vychytání „porodních bolestí“ měla EU celý systém uvést do praxe. „Zatím nikdo nic lepšího nevymyslel. Všechna opatření proti odlesňování, založená na dobrovolných závazcích, selhala,“ uvedl Freidinger.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Ekonomie pralesa ukazuje na další problém Green Dealu. A to i v Česku

Už lovci mamutů ovlivňovali ekosystém. Lidstvo je od počátku přirozenou součástí přírody, říká Pokorný

Stezky korunami stromů zdegenerovaly na přírodní Disneyland. Je opravdu potřeba je dotovat?

sinfin.digital