Ačkoliv dnes důsledky klimatických změn můžeme vidět nejen v Česku, ale i jinde po světě, Amazonie a dalších oblastí v pásmu tropických lesů jako by se globální oteplování vůbec netýkalo. Jak je to možné? Z laického pohledu to svádí k podpoře teorie o tom, že za klimatické změny může hlavně úbytek vegetace. Odborníci jsou ale k této teorii skeptičtí.
Při čtení vědeckých zpráv o důsledcích globální klimatické změny musí každopádně každý laik narazit na jednu viditelnou nesrovnalost. Píše se o tání ledu v Arktidě, ozelenění Grónska, rekordních vedrech na jihu Evropy, tragických požárech v ruské tajze i v Kanadě, hurikánech i povodních tam, kde se dříve v takové míře nevyskytovaly. To všechno jsou důsledky globální klimatické změny, podle vědců vyvolané činností člověka a vedoucí k celoplanetárnímu oteplování atmosféry.
Pak ale musí být každému laikovi divné, proč, když se otepluje opravdu celá planeta, nemá toto dění vliv také na tropické lesy. V nich se totiž zatím takřka vůbec nic neděje. Nemění se kvůli většímu teplu druhová skladba rostlin a stromů, nedochází k přesunu či úhynům místní fauny, neřádí tam ve vyšší míře ani neobvyklé povodně, ani požáry (třeba kvůli vysychání). Anebo vědci alespoň o žádných změnách neinformují. Jak je to možné?
„V ekvatoriálním pásmu kolem rovníku, zahrnujícím tropické lesy, je tak vysoká vlhkost vzduchu, že vodní koloběh dokáže zatím důsledky oteplování eliminovat. Jednoduše řečeno to, co se ve vyšší míře vypaří, se zase jinde vyprší,“ řekl INFO.CZ Aleš Farda z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR (Czechglobe).