Zatčení ruského Elona Muska obestírá mlha. V Rusku se kolem Telegramu děly zvláštní věci

KOMENTÁŘ KARLA SVOBODY | Jako blesk z čistého nebe působí zpráva z Francie, že byl zatčen Pavel Durov, zakladatel sociální sítě VKontaktě (nyní VK) a komunikační platformy Telegram. Je obviněný z nedostatečného moderování obsahu na své síti, čímž má podle francouzských orgánů podporovat obchod s drogami, pedofilii a podvody.

Pavel Durov je typický internetový génius, miliardář žijící ve Spojených arabských emirátech, držitel čtyř občanství. Sám sebe označuje za libertariána, který odmítá jakékoli zásahy do svobody slova. V roce 2014 opustil Rusko, údajně nikoli na protest proti anexi Krymu, ale protože v zemi není dostatečná svoboda pro podnikání.

Šéf Telegramu je zároveň známý svými kontroverzními výroky. Někteří ho přirovnávají k zakladateli Facebooku Marku Zuckerbergovi, nicméně osobnostně, pokud už budeme používat podobná srovnání, sedí spíše k Elonu Muskovi, který také výrazně snížil moderaci obsahu na Twitteru.

Durov dal nedávno interview americkému konzervativnímu moderátorovi a komentátorovi Tuckeru Carlsonovi, kde obvinil ruskou vládu ze snahy Telegram zlikvidovat a jeho osobně zavřít do vězení za to, že odmítl v roce 2014 poskytnout údaje o účastnících ukrajinských protestů známých jako Euromajdan (tenkrát šlo o údaje ze sítě VKontaktě). Aby toho nebylo málo, nechybí ani obvinění ze spolupráce s FSB (nástupnická organizace sovětské KGB).

Pavel Durov je trnem v oku ruským, ale i západním tajným službám.

Největší záhadou ale na celém případě zůstává to, proč vlastně do Francie cestoval, když věděl, že bude zadržen, protože francouzské úřady se už nějakou dobu snažily o jeho zatčení a postavení před soud. 

Jednou linií bude určitě spor, nakolik jsou sociální sítě a programy podobné Telegramu zodpovědné za to, co se na nich píše. Ve zkratce řečeno, zda se jedná o platformy, na nichž je každý jednotlivý účastník zodpovědný za svoje příspěvky, zatímco sama platforma odpovědnost nemá, nebo zda jde o druh médií, která mají povinnost dohlížet na to, že zveřejněné příspěvky nemají nezákonný obsah. 

Nelze zcela vyloučit, že se Durov přijel osobně hájit. Možnost to není zase až tak absurdní, stačí si vzpomenout na Alexeje Navalného, který věděl, že bude po svém příletu zatčen a odsouzen (o ruských soudech, na rozdíl od těch francouzských, si není nutné dělat iluze), přesto do Ruska přiletěl. S jistotou lze tvrdit však pouze to, že Durov velmi dobře věděl, co dělá.

Evropský komisař se pokusil cenzurovat Muska a Trumpa. Neuspěl, ale jde o skandál a výstrahu

Zakladatel Telegramu dlouhodobě odolával požadavkům nejen ruských, ale i západních tajných služeb na spolupráci. Mazal prakticky jen účty přímo spojené s terorismem, ale jiný obsah nechával s odkazem na absolutní svobodu slova. 

Pro ruskou stranu, která se zajímala o činnost opozičních představitelů, šlo o vodu na mlýn. Moskva dlouhodobě obviňovala Telegram, že odmítá spolupracovat s ruskými bezpečnostními orgány v boji proti nelegální činnosti. 

Po zatčení Pavla Durova v sobě ale hlásné trouby Kremlu Dmitrij Medveděv či Marija Zacharovová najednou objevily úctu ke svobodě slova. Celkově ruská propaganda nasadila tón, podle kterého je svoboda slova v Rusku vyšší než na Západě. 

Celá situace, kdy je najednou Pavel Durov titulován jako „náš génius“, dostala v případě ruských představitelů až obskurní nádech. Zvláště proto, že v posledních týdnech se v Rusku kolem Telegramu děly zvláštní věci.

Putinova chlouba skončila v troskách. A stejným směrem míří celý ruský letecký průmysl

Z hlediska ruské politiky je na celém případu asi nejzajímavější probuzení strany Noví lidé. Ta od voleb v roce 2021 neudělala, kromě kandidatury Vladislava Davankova na post prezidenta, prakticky nic, ale v případě Telegramu se angažuje od samého počátku. 

Sám Davankov vyzval ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, aby požadoval propuštění Pavla Durova. Noví lidé také zorganizovali „spontánní“ protestní akci u francouzské ambasády v Moskvě, ke které házeli papírové vlaštovky, znak Telegramu. U Nových lidí sledujeme aktivitu až nebývalou (připomeňme i návrh na vysídlování odsouzených migrantů místopředsedkyně strany Sardany Avksenťjevy).

Ruská reakce na úder proti Telegramu a jeho majiteli může mít i praktické důvody než jen snahu vykreslovat Západ jako místo cenzury a Rusko jako zemi svobodou oplývající. Ruské úřady totiž, vedle pokusů o blokaci, Telegram také využívaly pro svoji propagandu. 

Telegram se těší oblibě mezi širokou veřejností už jen proto, že se jej ruským úřadům ani přes veškeré pokusy zatím nepodařilo plně ovládnout. Do nějaké míry tak jde o relativně svobodnou platformu, kterou využívají nejen opoziční představitelé, ale hlavně různí vojenští korespondenti či přímo stát. V neposlední řadě je nutné zmínit i to, že na Telegram je navázaná kryptoměna TON.

Před francouzským velvyslanectvím v Moskvě se hromadí papírové vlaštovky – symbol Telegramu.

Část komentátorů upozorňuje i na bezpečnostní aspekt ruské péče o svobodu slova. Ihned po Durovově zatčení probleskly zprávy, že z prezidentské administrace přišel příkaz smazat všechny konverzace spojené s činností státních orgánů, firem, ale i úředníků. To samé udělalo ministerstvo obrany. 

Ozývají se také hlasy, že přes Telegram, vzhledem k jeho důmyslné ochraně, jdou záležitosti čistě vojenské, protože je s oblibou používaný i na frontě. U ruských úřadů pochopitelně zatčení Durova vyvolává obavy, že začne s francouzskými (a podle propagandy zcela nepochybně americkými) úřady spolupracovat.

Na jednoduché závěry, co vlastně zatčení Pavla Durova znamená, je příliš brzy. Zatím mu bylo jen sděleno obvinění. Dokonce i bouřlivá ruská reakce může mít hned několik důvodů, ať propagandistických, nebo bezpečnostních (snaha o ochranu vlastních operací). Se soudy o ohrožení svobody slova tak bude dobré ještě chvíli počkat.

Zóny beze zbraní. Budeme se muset obejít na veřejnosti bez nožů?

Ne děti, které měly v životě smůlu, ale Okamura je parazit, který zneužívá dávky

Zlámalová vysvětluje: Jak psi a kočky roztáčejí kola světové ekonomiky

sinfin.digital