KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Máme v Evropské unii cenzuru? Striktně vzato nemáme. Ale máme zákony, které lze k cenzuře dobře zneužít a jak se ukázalo, máme i přinejmenším jednoho evropského komisaře, který by se velice rád stal cenzorem. Dopis, který napsal Thierry Breton – jenž má na starosti vnitřní trh, což je tedy opravdu parodie – majiteli sítě „X“ Elonu Muskovi, je skandální. Máme se vážně bát o svobodu projevu?
Co jsme to vlastně mohli číst? Nic jiného než varování aparátčíka, který chce zabránit vystoupení, jež pokládá za potenciálně škodlivé. Stejné přípisy dostávali ředitelé kulturních domů od krajských tajemníků, když u nich měl vystoupit někdo, kdo byl takzvaně „na indexu“. A papaláši měli strach, aby neplácl něco antisocialistického. Donald Trump je pro evropské elity obvyklým podezřelým. Ostatně Elon Musk, který se s ním bavil, také.
Dopis je otevřeným nátlakem, jímž se evropský komisař snaží pod hrozbami vysokých pokut donutit majitele sítě X k cenzuře. A to cenzuře předběžné, k cenzuře vyjádření, která ani nemusejí být nezákonná, k cenzuře projevu, který se týká amerických prezidentských voleb a ne Unie.
Onen dokument vejde do dějin jako doklad toho, jak může upadnout demokratická veřejná správa, pokud se dostane do spárů oligarchicko-byrokratické mašinérie.
With great audience comes greater responsibility #DSA
— Thierry Breton (@ThierryBreton) August 12, 2024
As there is a risk of amplification of potentially harmful content in 🇪🇺 in connection with events with major audience around the world, I sent this letter to @elonmusk
📧⤵️ pic.twitter.com/P1IgxdPLzn
Písmo je směsí pokrytectví, úskočnosti, vyhrožování a nadutosti. Breton velkopansky sděluje Muskovi, že i když X je jeho platformou a že diskuse s Donaldem Trumpem je součástí americké volební kampaně, Evropská komise si drze vyhrazuje právo do něj mluvit. A to už předem. Komisař se přitom odvolává nikoli jen na možné porušení zákonů o nenávisti, ale používá gumové termíny jako „škodlivý“ obsah či „narušení občanského diskursu“.
Což je bohužel přesně v souladu s jazykem takzvaného DSA (Digital Services Act – Zákon digitálních službách). Když před jeho přijetím právě z těchto důvodů varovali obránci svobody slova, byli odbyti, že malují čerty na zeď.
Teď se nám jeden čert s tváří eurokomisaře pěkně odhalil. Argumenty, že obsah je dostupný v EU a mohl by na zdejší občany mít škodlivé účinky, upomíná na doby, kdy nás takto před zprávami z Ameriky chránili komunisté.
Vysoký evropský byrokrat Muskovi vyhrožoval, že pokud neučiní příslušná opatření, nebude váhat sáhnout k vysokým sankcím, jež mohou v případě X jít až do stamilionů dolarů. Přičemž připomněl, že už proti síti vede řízení kvůli tomu, že odmítá aplikovat nesmyslná nařízení DSA o „moderování“ obsahu. Své hrozby Breton sděluje bruselským ptydepe, jež vskutku připomíná styl bolševických tajemníků, když zastrašovali ředitele kulturáků.
Podívejme se blíž na ty „nejpovedenější“ pasáže:
Už první věta je skvost: „Píši Vám v souvislosti s nedávnými událostmi ve Spojeném království a ve vztahu k plánovanému vysílání živého rozhovoru mezi kandidátem na prezidenta USA a Vámi na Vaší platformě X, který bude také přístupný uživatelům v EU.“
Proč evropský komisař řeší dění v zemi, která není v Unii, s majitelem americké sítě, který se chystá povídat si s kandidátem na amerického prezidenta? To ví snad jen Breton a Bůh.