Trump potřebuje vytáhnout „esa“. Tanečky s Muskem ale působí jako pěst na oko

KOMENTÁŘ PAVLA HLAVÁČKA | O tom, že Elon Musk stojí na straně MAGA republikánů, věděl snad každý. Musk se netajil tím, že s demokraty, ke kterým se dříve hlásil a které volil, se názorově rozešel. Nicméně dlouhou dobu nebylo jasné, zda se excentrický podnikatel bude chtít angažovat ve volební kampani Donalda Trumpa. A pokud ano, tak jakou formu zvolí.

Tyto debaty do značné míry „utnul“ sám Musk, když na svém účtu v síti X zveřejnil (13. července) příspěvek, ve kterém vyjádřil „plnou podporu prezidentu Trumpovi“ s přáním „brzkého uzdravení“. Stalo se tak jen pár okamžiků poté, co byl na Donalda Trumpa ve městě Butler (Pensylvánie) spáchán neúspěšný atentát.

Tehdy se zdálo, že volební kampaň nabírá na „otáčkách“. Záběry na zkrvavenou tvář Donalda Trumpa obletěly Ameriku a svět. Trump byl ochrankou odveden, ale jeho gesto vzdoru mu vytvořilo image silného muže, který se nebojí a neustupuje. A toto vše bylo pak skvěle využito na stranickém sjezdu Republikánské strany (15–18. července).

Naopak demokraté zůstávali v defenzivě – do značné míry kvůli nepovedené televizní debatě, ve které úřadující prezident nepůsobil přesvědčivě. Jenže od chvíle, kdy stranické „kormidlo“ demokratů převzala Kamala Harrisová, začali její voličské preference nečekaně růst, zatímco republikáni v lepším případě stagnovali.

Triumf marketingu: Akcie Harrisové letí raketově vzhůru, navzdory nejprázdnější kampani všech dob

Všem republikánským dnům ale ještě není konec. Musk se rozhodl zapojit do Trumpovy prezidentské kampaně přímo a osobně. A aby to mělo svou symbolickou rovinu, společné vystoupení s republikánským exprezidentem bylo naplánováno do Butleru (na 6. října) – tedy přesně tam, kde před třemi měsíci padly výstřely, které jen těsně minuly tvář Donalda Trumpa.

Vezmeme-li v potaz, jak vlivný Elon Musk je, mohlo by toto jeho rozhodnutí přinést republikánům kýžené „ovoce“. Člověk nemusí být přímo expert amerických politických reálií, aby pochopil, že Elon Musk disponuje dostatečným finančním kapitálem a rovněž početným „klubem“ svých příznivců, kteří v něm vidí doslova ikonickou postavu.

Ale má to i svůj „háček“. Základní problém spočívá v tom, že „politické tanečky“ mezi exprezidentem Trumpem a podnikatelem Muskem působí jako pěst na oko. Volič by musel trpět těžkou formou amnézie, aby mohl zcela vytěsnit z hlavy, že oba jmenovaní se ještě před dvěma lety nevybíravě častovali. A nic na tom nemění fakt, že na setkání s voliči v Butleru se snažili působit, jako by byli dlouho sehraná dvojka.

Zapomenuta či vymazána by musela být Muskova vyjádření na jeho účtu sítě X, ve kterých Donalda Trumpa nelichotivě označoval za příliš starého, aby se ucházel o post hlavy státu: Je čas, konstatoval ironicky v dubnu 2022, aby Trump všechno pověsil na hřebík a odplul do západu slunce.

Ovšem zapomenuta by musela být také Trumpova vyjádření na jeho účtu sítě Truth Social z července 2022, ve kterém sarkastickým způsobem vyzval Muska, aby se mu omluvil za předchozí nelichotivé výroky: „Když Elon Musk přišel do Bílého domu a žádal mě o pomoc při všech svých četných dotovaných projektech – ať už jde o elektromobily, které nejezdí dostatečně dlouho, auta bez řidiče, která havarují, nebo vesmírné lodě do nikam, bez jejichž dotací by byl bezcenný – a říkal mi, jak je velkým Trumpovým fanouškem a republikánem, mohl jsem říct: ‚padni na kolena a pros‘ a on by to udělal.“

Tak jako Trump všechny výzvy k vlastní rezignaci ignoroval – ostatně dál nosí svůj červený „širák“ s nápisem MAGA a jeho „loď“ stále brázdí ve stejných „vodách“ –, i Musk odmítl pokleknout a prosit o odpuštění. Oba pokračovali ve své kariéře po vlastní ose, aby si nakonec uvědomili, že jeden druhého potřebují.

Žerou migranti psy a kočky? Trumpova lež může mít větší dopad, než se na první pohled zdá

Trump nutně potřebuje oslovit širší voličskou skupinu než tu, která chodí na jeho meetingy. Aby se tak mohlo stát, potřeboval by mimo jiné věrohodného spojence, jenže právě těch se mu nedostává. Paradoxně čím více se blíží volby, tím více osobností dává otevřeně najevo, že Trumpa volit nebudou. Nemám nutně na mysli Taylor Swift nebo jiné mediální hvězdy.

Na Trumpa zanevřeli i ti, kteří pro něj pracovali v jeho administrativě. V dlouhém sezamu republikánů, kteří veřejně zavrhli Donalda Trumpa, figuruje například bývalý ministr obrany Mark Esper, který Trumpa považuje za „hrozbu pro demokracii“, bývalý poradce pro národní bezpečnost John Bolton, který Trumpa označil za „nezpůsobilého být prezidentem“, anebo bývalý viceprezident Mike Pence, který Trumpa odmítl podpořit s odkazem na „hluboké rozdíly“.

Mít na své straně Elona Muska je pro Trumpa, po sérii událostí či zpráv, které mu k vítězství nepřidaly, bezesporu cennou vzpruhou. Do voleb ale zbývá méně než jeden měsíc a v tuto chvíli se průzkumy veřejného mínění pro Trumpa nevyvíjí dobře. Prakticky všechny volební agentury se shodují, že za Kamalou Harrisovou zaostává – ať už v měřítku celonárodním, nebo ve většině nerozhodnutých států. 

Má-li ještě Donald Trump další předvolební „esa“ v rukávu, je nejvyšší čas, aby je vytáhl a přešel do závěrečné ofenzívy – ať už s Muskem, nebo bez něj.

Evropa už nemůže být nezávislá. Bez nápadů a technologií z USA a Asie by se propadla o desítky let zpátky

Evropský komisař se pokusil cenzurovat Muska a Trumpa. Neuspěl, ale jde o skandál a výstrahu

Tohle bude velký problém: Jak naloží Trump či Harrisová s Čínou?

sinfin.digital