Žerou migranti psy a kočky? Trumpova lež může mít větší dopad, než se na první pohled zdá

KOMENTÁŘ LADISLAVA NAGYE | Donald Trump v prezidentské debatě zdánlivě ztratil nervy a v reakci na výpady protikandidátky prohlásil, že migranti kradou Američanům domácí mazlíčky a ty si připravují k jídlu. Úsměvný moment ale může mít v předvolební kampani větší dopad, než by se mohlo zdát.  

Byl to asi nejbizarnější okamžik celé debaty. Kamala Harrisová se vysmívala Trumpovi za jeho mítinky. Že jsou nudné, plácá tam kraviny, lidi z nich odcházejí předčasně. To evidentně exprezidenta popudilo a naštvaně vybuchl. Migranti kradou Američanům psy a kočky a žerou je! V kontextu celé debaty, kdy se Trump na své poměry celkem ovládal, to byl ojedinělý nekontrolovaný výbuch.

Byl ale skutečně nekontrolovaný? Možná úplně ne. Trump zaútočil na nejslabší místo Harrisové a tím je právě nezvládnutá migrace. Tu měla na starosti v Bidenově administrativě a svou úlohu vůbec nezvládla. Je jasné, že Trump a jeho štáb budou právě na toto místo cílit většinu svých útoků. Proč ale proboha psi a kočky?

Ten výlev nepřišel jako blesk z čistého nebe. Připraveni na to byli i moderátoři — David Muir Trumpovi oponoval, že pro takové tvrzení nemá žádné důkazy. Trump totiž použil fámu, která po amerických sociálních sítích již nějakou dobu koluje a jež byla nesčetněkrát vyvrácena. Živily ji i významné postavy Trumpova tábora, například senátor státu Ohio (a zamýšlený viceprezident) J. D. Vance nebo miliardář a velký Trumpův podporovatel Elon Musk (ten tweetoval: „Podle všeho lidem žerou kočky“) a mnozí další. 

Nicméně to, že tato fáma zazněla v celostátní televizi při prezidentské debatě, jí přece jen dalo úplně jinou brizanci.

Prezidentská debata na ostří nože: Čím překvapila Harrisová a co zahnalo Trumpa do úzkých?

Na každém šprochu pravdy trochu

Trump, Vance a Musk jen opakovali fámu, kterou většina anglosaských médií bryskně a přesvědčivě vyvrátila. Samozřejmě to většinu nezajímá a fáma dál bude žít svým životem. Umně vypuštěná informace, co není pravda, ale mohla by pravda být, už v politice rozhodovala mnohokrát.

Fáma se zrodila z jednoho facebookového statusu, který na sociální síť umístil obyvatel města Springfield v Ohiu. Vlastně, na americké poměry spíše městečka: šedesát tisíc obyvatel není moc. Město se nachází v tzv. „rezavém pásu“, tedy oblasti, která zažila v posledních letech značný úpadek v důsledku utlumování těžkého průmyslu a kde Trump rekrutoval řadu svých voličů při svém překvapivém vítězství. 

Zároveň je jméno Springfield povědomé všem Američanům díky seriálu Simpsonovi (simpsonovský Springfield je nicméně inspirován městem stejného jména ve státě Oregon). Dotyčný ve statusu, který se původně objevil v uzavřené skupině, varoval před haitskými imigranty, které někdo viděl, jak vyvrhují sousedovu kočku. Podle pisatele statusu nebyly ohroženy jen kočky, nebezpečí se týkalo všech domácích mazlíčků, dokonce i hus a kachen v městském parku.

Fáma se rychle šířila a přidávaly se k ní další. O tom, jak někdo viděl Haiťany chytat kachny a uřezávat jim hlavy přímo v parku. Tyto fámy cirkulují po sociálních médiích již nějakou dobu a právě ve Springfieldu našly dokonalou živnou půdu. Město se totiž potýká se skutečnou invazí imigrantů z Haiti. Podle posledních odhadů jich tam má být kolem dvaceti tisíc, tedy třetina počtu původních obyvatel. Napětí se ještě zhoršilo loni v létě, kdy haitský imigrant bez řidičského průkazu naboural školní autobus a způsobil smrt jednoho z dětí.

Dlužno říci, že úřady ve Springfieldu všechna obvinění imigrantů rychle a věrohodně vyvracela. Přesto fáma nabrala takové hybné síly, že bylo obtížné ji zastavit. Na sociálních sítích se tak například objevilo video ženy zatčené policií za to, že zabila a snědla kočku. Později vyšlo najevo, že dotyčná není žádná imigrantka, že vůbec není ze Springfieldu, nýbrž z města Canton vzdáleného přes 200 km, ale to už bylo jedno. Fáma žila svým životem.

Přiživila ji fotografie muže černé pleti, jak jde po ulici s mrtvou husou v ruce. Fotografie je podle všeho autentická, leč nebyla pořízena ve Springfieldu, nýbrž v hlavním městě Columbusu.

Média, úřady i politici z opačného konce politického spektra tyto fámy detailně vyvracejí a jejich šiřitele obviňují z rasismu. Nicméně počet lajků, jichž se fámě dostává, svědčí o tom, že se dotkla citlivého místa a že alespoň zčásti jí budou věřit mnozí.

Kulturní rozdíly

Co může být horší obvinění, než že cizáci žerou domácí mazlíčky? Snad jen že pijí dětskou krev – i tohle jsme v nedávných dějinách slýchali. Kočky a psi se nám po dětech stali emocionálně nejobtěžkanější skupinou živých tvorů. Mezi domácím mazlíčkem a jiným zvířetem vedeme ostrou linii, přes kterou vlak prostě nejede. 

Pokud někdo odmítá jíst hovězí nebo vepřové, je to jeho volba, ale pokud jí psa nebo kočku, už to jeho volba není – takový člověk je barbar a je správné, je-li s ním jako s barbarem zacházeno. Takový člověk je vlastně něco jako kanibal. Stejně odporný, stejně postrádající lidství. V tomhle ohledu je zajímavé, že Trump ve svých veřejných projevech několikrát zmínil slavnou postavu Hannibala Lectera z Mlčení jehňátek.

Migranti z Haiti jsou coby objekt takové fámy doslova ideální. Pocházejí z jedné z nejchudších zemí světa, země, kde bují zločin a dávné kulty jako voodoo. Diváci hollywoodských thrillerů při byť jen zmínce o Haiti a vraždách okamžitě budou vědět, která bije. Na což Trump evidentně spoléhá.

O šišlajícím Trumpovi a submisivním Muskovi: Jak probíhal „rozhovor století“

Harrisová taky žere psy?

Použití fámy – anebo prosté lži, chceme-li to nazvat přesněji – v prezidentském klání je hanebné, odporné… ale může být politicky účinné. Trump touto lží neútočí na Harrisovou jen za to, že nezvládla migraci a do městeček jako Springfield proudí vlny přistěhovalců, které administrativní, zdravotnické a další systémy nemůžou zvládnout. Útočí na ni jako na někoho, kdo má zcela jiné kulturní pozadí.

Jak známo, Kamala Harrisová je smíšeného původu. Matka pochází z Indie, otec z Karibiku, tedy ze stejné oblasti, v níž se nachází Haiti. Obě tyto oblasti mají k domácím mazlíčkům diametrálně odlišný vztah než lidé na Západě – zejména asijské komunity jsou často, nejen v Americe, terčem útoků právě kvůli ingrediencím své kuchyně.

Trumpův výpad ohledně migrantů lze tak číst následovně: přistěhovalci ve Springfieldu žerou kočky a psy! Jsou to migranti, které jste sem nechala přijít vy. Asi s tím tedy souhlasíte!

Trump se nechal od Harrisové v prezidentské debatě rozhodit. Fáma o migrantech mu ale může získat body.

Efektivita bizáru

Bylo to bizarní a směšné. Na druhou stranu kulturní stereotypy jsou velice silné. Politika je umění zkratky a sloganu, bohužel též velmi často lži, jež rychle najde živnou půdu. Nelegální migrace je problém po celém světě a je nemoudré ho přehlížet. Stejně zhoubné je ale řešit ho zkratkou a lží, která vede ke konspiračním teoriím a xenofobii.

Že se tohle téma stalo jedním z klíčových témat amerických voleb, je nešťastné pro celý svět, stejně jako způsob, jímž je to téma traktováno. Nicméně se zdá, že Trump zde instinktivně trefil do černého. Jeho lžím o imigrantech požírajících kočky se můžeme smát – hodně lidí se jim ale smát nebude a bude je brát smrtelně vážně jakožto ohrožení samé podstaty vlastní existence.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Trump říznutý Reaganem. Republikáni pracují na fúzi, která cílí na americké spojence i nepřátele

Myš, která řvala. Proč by bylo dobré, aby miniaturní dunajský stát Liberland vyhlásil válku USA

Okamura se už zase chová jako ksindl a politický šmejd. A těm se nesmí ustupovat

sinfin.digital