KOMENTÁŘ PAVLA HLAVÁČKA | V noci na dnešek proběhla na síti X dlouho očekávaná debata mezi dvěma silnými hráči (nejen) americké společnosti: exprezidentem USA Donaldem Trumpem, který znovu usiluje o Bílý dům, a nejbohatším člověkem planety, podnikatelem Elonem Muskem, který ambicím Donalda Trumpa vyjádřil podporu – verbální i finanční.
Nevím, zda „debata“ je to správné slovo, protože ačkoli byla diskutována různá témata, v principu k žádnému sporu mezi jmenovanými nedocházelo. Ať to bylo z jakéhokoli důvodu, rozhovor začal se zpožděním, údajně kvůli „masivnímu útoku“ na systém společnosti.
Možná to byly jen technické možnosti sítě, kterou Musk přecenil. Nebylo by to ostatně poprvé. Příznivcům Elona Muska se v této souvislosti možná vybavil podobně nepovedený vstup z května 2023, kdy měl na síti X proběhnout začátek volební kampaně floridského guvernéra Rona DeSantise, kterého Musk podporoval.
Kvůli technickým potížím tehdy začal rozhovor mezi nimi až s 20minutovým zpožděním, za což DeSantis sklidil nejednu ironickou poznámku na svou adresu. Včetně té od Donalda Trumpa: „Tak to je něco! Spuštění twitterového účtu DeSanctuse je katastrofální. Celá jeho kampaň bude katastrofou. Dívejte se!“
Nynější debata Elona Muska s Donaldem Trumpem nakonec začala až po dlouhých 41 minutách čekání! Hláška o nefunkčním serveru („Details not available“), která vyskakovala po každém pokusu o přihlášení, mohla mnohé (nejen evropské) posluchače odradit. Nicméně je třeba dodat, že na účet X se postupně přihlásilo až 1,2 milionu uživatelů, což samo o sobě vypovídá o zájmu a dosahu, o jakém se konkurenci může jen zdát.
Samotné setkání Donalda Trumpa a Elona Muska je zajímavé už proto, že oba „velikáni“ nebyli vždy spojenci. Elon Musk se v minulosti hlásil do tábora demokratů a v prezidentských volbách v roce 2020 podpořil Joea Bidena. Navíc Trumpa z platformy X (tehdy Twitter) vyloučili poté, co byl obviněn z šíření dezinformací ohledně útoku na Kongres z 6. ledna 2021. V důsledku toho se Trump „stáhl“ na svou základnu „Truth Social“.
Ještě v průběhu roku 2022 Musk naznačoval, že Trump je příliš starý, aby mohl být prezidentem. Nakonec jej ale podpořil. Formálně tak učinil dva dny po neúspěšném atentátu na Trumpa při sjezdu republikánů v červenci 2024. Mnohé vysvětluje Muskův tweet května 2022, ve kterém napsal: „V minulosti jsem volil demokraty, protože to byla (většinou) strana laskavosti. Ale stala se stranou rozdělení a nenávisti, takže už je nemohu podporovat a budu volit republikány.“
In the past I voted Democrat, because they were (mostly) the kindness party.
— Elon Musk (@elonmusk) May 18, 2022
But they have become the party of division & hate, so I can no longer support them and will vote Republican.
Now, watch their dirty tricks campaign against me unfold … 🍿
Co přesně má na mysli „rozdělením a nenávistí“, nevíme. Stejně jako ani to, co stálo za tímto sblížením. V rozhovoru o tom nepadlo ani slovo, ale ke vzájemnému sblížení přispěl i Trump, který Muskovi neformálně podal ruku, když zmírnil svou kritiku elektrických aut. Navíc se začal pochvalně zmiňovat o samotném Muskovi a jeho společnosti Tesla.
Formát rozhovoru Musk-Trump odpovídal tomuto ideovému sblížení. Trumpova kampaň tuto událost předem označovala za „rozhovor století“ a Musk deklaroval, že proběhne „bez scénáře a bez omezení témat“. Ovšem takovému tvrzení mohl uvěřit jen on sám a možná Trump. A to je trochu zklamáním, protože ačkoli si oba pánové rozumějí, výchozí zkušenosti obou jsou odlišné. Pokud měl být rozhovor veden v přátelském duchu, šlo to udělat méně „okatě“.
Prostor na kritické ani jakkoli nepříjemné připomínky doslova absentoval.
Důvody, proč Donald Trump potřebuje Elona Muska na své straně, jsou více než zřejmé. Vedle finančních darů umožnil Musk Trumpovi oslovit vybranou voličskou skupinu (zejména mladé lidi, resp. ty, kteří používají sociální sítě) v době, kdy preference republikánského kandidáta klesají. Podle nejnovějších celonárodních průzkumů Harrisová nabrala vedení o 3 procentní body, což se projevuje i v nerozhodnutých státech – demokraté vedou ve 4 ze 7 z nich.
Proč se Musk uchází o podporu Trumpa, nabízí prostor k širší interpretaci. Muskovy společnosti (Tesla, SpaceX) sváděly s administrativou Joea Bidena sérii právních soubojů, zatímco Trump sliboval, že bude prosazovat otevřenější a deregulační agendu, která bude Muskovi vyhovovat. Nicméně ani toto v rozhovoru nezaznělo.
Mluvil především Trump a Musk s tímto formátem souhlasil. Svému hostovi „nahrával“ na témata, ve kterých oba nacházeli společný názor. Prostor na kritické nebo jakkoli nepříjemné připomínky doslova absentoval.
Zpočátku se Trump a Musk věnovali pokusu o atentát a tomu, co dle Trumpa mohla udělat tajná služba, aby tomu zabránila. A pak následné reakci Trumpa, který – ač lehce raněn – pozvedl svou pěst jako gesto vzdoru. Na to Musk až submisivně reagoval: „Myslím, že mnoho lidí obdivuje vaši odvahu pod palbou.“
Dalším tématem byla migrace, ochrana jižní hranice USA a nekompetentnosti Joea Bidena a Kamaly Harrisové při jejím zajištění. Trump zopakoval svá nepodložená tvrzení o tom, že hranici ilegálně přecházejí „miliony lidí …za měsíc“ nebo že státy Latinské Ameriky záměrně umožňují lidem ze svých věznic – zločincům, drogovým dealerům, násilníkům – odchod do USA. Venezuela díky tomu údajně snížila svou kriminalitu o 72 %, tvrdil Trump.
A Musk? Ten nenamítal nic. Věděl, že jde o Trumpovu fabulaci? Nebo jen chtěl zůstat ve své komfortní zóně a svého hosta nedráždit?
Skoro to znělo, jako by Trump měl dentální protézu, která mu nedrží v ústech.
Jedna věc ale nemohla ujít pozornosti snad žádného diváka ani posluchače: a sice – diplomaticky řečeno – omezené řečnické schopnosti obou účastníků.
U Muska je známo, že jeho vystupování bývá neuhlazené, že se řečově zadrhává, že opakuje slova. U Trumpa šlo o něco jiného – to, že tematicky přeskakoval a byl myšlenkově nesoustředěný, asi nepředstavuje nic nového „pod sluncem“. Nicméně jeho řečový výkon poznamenalo zřetelné a trvalé šišlání.
Týdeník Newsweek o tom napsal: „V některých momentech rozhovoru zněla Trumpova slova poněkud zvláštně a lidé se ptali, zda to bylo způsobeno technickými problémy, nebo tím, že Trump šišlal nebo drmolil.“
Skoro to znělo, jako by Trump měl dentální protézu, která mu v ústech nedrží. Přesný důvod znám není, podle některých mohlo jít o digitální vadu způsobenou kompresí zvuku.
Ať už šišlání způsobilo cokoli, rozhovor Muska a Trumpa ukázal, kam bude směřovat předvolební kampaň republikánů. Z něj a dalších výstupů jsou patrná nejen témata, která bude chtít v předvolební kampani artikulovat, ale také nesmysly a fabulace, které Donald Trump při jejich rozboru používá.
Jistě, i toto má svou vypovídací hodnotu, ale pokud chtěl kdokoli slyšet více než to, co běžně slýchává na předvolebních mítincích republikánů, musel být zklamán.