Trpí Donald Trump demencí? Poslední tiskovka přiživila spekulace, že to nemá v hlavě v pořádku

Debatu o fyzické a mentální kondici kandidátů na amerického prezidenta dlouhou dobu ovládal Joe Biden. Bylo to zejména jeho nepřesvědčivé vystupování v televizní debatě, které jej nakonec přinutilo neusilovat o nominaci strany do příštích prezidentských voleb. Tím to ale neskončilo. Když Joe Biden odstoupil, pozornost se obrátila také na Donalda Trumpa. I jeho chování podle mnohých vykazuje známky mentálního úpadku.

Projevy Donalda Trumpa, ve kterých si různým způsobem upravuje fakta a překrucuje realitu, se staly bezmála rutinou.

Nicméně poslední tisková konference (8. 8. 2024), kterou bývalý prezident absolvoval ve svém sídle v Mar-a-Lago, se ukázala natolik bizarní, že znovu vyvolala debatu o tom, zda je Donald Trump vůbec schopen rozlišit míru, kdy jeho slova ještě reflektují skutečnost, nebo už klesla pod hlubinu úplných fabulací.

Bývalý americký prezident a kandidát republikánské strany do amerických prezidentských voleb 2024 se na „tiskovce“ vyjadřoval na adresu Kamaly Harrisové a jejího vztahu s bývalým starostou San Francisca Willie Brownem mladším. 

Při té příležitosti Trump vyprávěl novinářům historku, podle které vrtulník, ve kterém cestoval s Brownem, měl nehodu a musel nouzově přistát: „Mysleli jsme si, že je to možná konec… Nebylo to hezké přistání… Willie se trochu bál. Znám ho velmi dobře, i když jsme se léta neviděli, ale o Harrisové mi řekl hrozné věci...“

Tři důvody, proč si Trump vybral J. D. Vance za viceprezidenta a proč to nepotěší Ukrajinu

Problém je v tom, že Brown popřel, že by měl s Donaldem Trumpem cokoli do činění, dokonce že by vůbec seděli spolu v jednom vrtulníku, natož mluvili o Harrisové. 

„Znáte mě dost dobře na to, abyste věděli, že kdybych s někým málem spadl ve vrtulníku, tak byste o tom slyšeli,“ potvrdil Brown deníku The New York Times.

Některá média pak začala spekulovat, že si Trump mohl splést Willie Browna s bývalým kalifornským guvernérem Jerry Brownem. S ním (a s tehdy nově zvoleným guvernérem Kalifornie Gavinem Newsonem) skutečně absolvoval cestu vrtulníkem v roce 2018, aby společně prozkoumali škody, způsobené rekordními požáry (2018).

Ovšem i toto vysvětlení má háček: k žádnému leteckému incidentu tehdy nedošlo. A jak potvrdil sám Jerry Brown: „Nedošlo k žádnému nouzovému přistání ani k diskuzi o Kamale Harrisové.“

Je Trump vůbec příčetný? Pochybnosti po jeho posledním vystoupení zesílily.

O čem to Donald Trump vlastně mluvil, zůstává tak trochu záhadou. Možné vysvětlení lze vyvodit z prohlášení Johna Boltona, poradce pro národní bezpečnost (2018–2019) v administrativě Donalda Trumpa, který o exprezidentovi prohlásil: „Trump nedokáže rozlišit, co je pravda a co lež. Není to tím, že by hodně lhal, protože abyste mohli lhát, musíte to dělat vědomě. On to prostě nedokáže rozlišit. Takže si vymýšlí, co chce v danou chvíli říct...“

Je-li tvrzení Johna Boltona pravdivé, samo o sobě nevysvětluje, proč se tak děje: odpovídá to osobnosti Donalda Trumpa, který se takto choval vždy, nebo je to důsledek jeho zhoršujícího se zdravotního stavu?

Technicky vzato to nebylo poprvé, co Donald Trump jednal více než zmatečně, jen si toho média méně všímala. 

V minulosti „dokázal“ zaměnit jméno předsedkyně dolní komory Kongresu, Nancy Pelosiové (z Demokratické strany) za Nikki Haleyovou, bývalou velvyslankyni USA v OSN, která se (neúspěšně) pokusila Trumpa „zastavit“ během republikánských primárek 2024, jindy si zase opakovaně pletl bývalého prezidenta Baracka Obamu s úřadujícím prezidentem Joe Bidenem.

Zhoršení vyjadřovacích prostředků Donalda Trumpa zaznamenala například skupina psychologů a lingvistů z organizace STAT, která se zaměřuje na poskytování informací o zdravotnictví, medicíně a biotechnologiích. 

Podle nich je změna patrná, zejména když srovnáme projevy Donalda Trumpa z 80. let 20. století, pak ty v době jeho nástupu do Bílého domu (2017) a ty současné. 

V této časové chronologii jasně pozorujeme nárůst krátkých vět, zmatené pořadí slov, opakování téhož či těžko uchopitelné rétorické odbočky a jiné nesrozumitelné obraty. 

Přesnou příčinu takového jevu ale STAT neuvádí: může to být dané změnou nálady řečníka, snahou oslovit vybrané posluchače, ale také počátek Alzheimerovy choroby.

Zlámalová: Černé pondělí na burzách, strach ze slábnutí Ameriky a vystřízlivění z iluzí o všemocné AI

K variantě poklesu mentálního zdraví Donalda Trumpa se přiklání emeritní profesor lékařské fakulty na Harvardské univerzitě, psychiatr a psychoanalytik Lance M. Dodes. Jeho analýzu zveřejnil americký deník Newsweek již v březnu tohoto roku. 

Podle ní existují „přesvědčivé“ důkazy, že bývalý prezident USA trpí demencí. „Na rozdíl od normálního stárnutí, které se vyznačuje zapomínáním jmen nebo slov, Trump opakovaně předvádí něco zcela jiného: zmatení reality,“ napsal dr. Dodes ve svém prohlášení.

Donald Trump si z těchto obav „velkou hlavu“ nedělá. Dle svých slov se cítí ve skvělé zdravotní kondici, což je mimochodem pro pacienta s horšícím se mentálním stavem typické, protože závažnost svého stavu není schopen objektivně zhodnotit.

„Chci, aby každý, kdo se uchází o prezidentský úřad, podstoupil test schopností a kognitivních schopností. Myslím, že je to skvělý nápad. A já jsem si udělal dva a uspěl jsem v nich,“ prohlásil v rozhovoru pro Národní asociaci černošských novinářů. Bohužel žádné výsledky takového šetření nezveřejnil.

Trump říznutý Reaganem. Republikáni pracují na fúzi, která cílí na americké spojence i nepřátele

Mentální stav Donalda Trumpa ale dělá stále rostoucí vrásky lidem v jeho bezprostředním okolí. Podle kontroverzního podnikatele Lva Parnase, bývalého spolupracovníka republikána Rudyho Giulianiho, se po poslední tiskové konferenci v Mar-a-Lago začínají obávat, že absence racionálního úsudku by mohla poškodit budoucí kariéru Donalda Trumpa.

Republikáni jsou si ale vědomi, že nominační sjezd strany již proběhl a na rozdíl od demokratů nemohou provést výměnu kandidátů na poslední chvíli. „Karty“ byly rozdány a nezbývá jim nic jiného než jít do voleb s Donaldem Trumpem, a to i kdyby se potvrdily ty nejčernější informace o stavu jeho mentálního zdraví.

„Google je monopol.“ Přelomový verdikt amerického soudu může přepsat mapu internetu

Léčba Trumpem: Nejde se věčně spoléhat na USA, Evropa musí „dospět“ a postavit se na vlastní nohy

Můžu být bez šéfa? Do Česka míří trend z USA

sinfin.digital