„PLAJM, PLAJM, žvatlají v prodejně s cukrovinkami i předškoláci, kterým rodiče dovolí sledovat YouTube,“ upozorňuje prodavačka jedné z poboček pražského obchodu Candy Store. Desetileté děti si ho už chodí kupovat samy. Někdy třeba i čtyřikrát za den. Tady si ale koupí jen bezkofeinovou variantu nápoje, který vymyslel a masivně zpropagoval youtuber Logan Paul. Přestože i „hydratační“ drink PRIME v plastové láhvi může mít negativní dopad na zdraví, existuje ještě mnohem nebezpečnější varianta. Plechovka s „energy“ drinkem PRIME, který prodávají například ve vietnamských večerkách, obsahuje až 200 mg kofeinu. Maximální bezpečný denní příjem u dětí je 3 mg na 1 kg váhy.
Drink PRIME, o kterém mi desetiletý chlapec v Candy Store tvrdí, že je dobrý na sport, a na YouTube ho ve virálních videích s rozkoší ochutnávají i mladší děti, se stal statusovým symbolem, po kterém dnešní děti bytostně touží.
Koupíte ho i v Albertu. Půllitrová láhev stojí 150 korun. V některých obchodech ho ale pořídíte mnohem dráž. Klidně za trojnásobnou cenu. A tím se stává v očích dětí ještě exkluzivnější. Navzájem se chlubí, kdo už ho vyzkoušel, sbírají různobarevné flašky (každá příchuť má jiný obal), které si vystavují na poličku. Existují dokonce i plyšové hračky s motivem láhve PRIME. Můžete si je vystřelit místo růže na české vesnické pouti nebo koupit prostřednictvím čínského e-shopu.
Jak chutná PRIME?
Nejpopulárnější Ice Pop s bílo-modro-červenými pruhy chutná přibližně jako rozpuštěná žvýkačka Pedro. Ostatní jsou vesměs ještě sladší, přestože neobsahují cukr. Jsou totiž napěchovány umělými sladidly – acesulfamem draselným a sukralózou. Hvězdný kuchař Gordon Ramsay přirovnal pití PRIME k „polykání parfému“.
Přestože je svým tvůrcem, youtuberem Loganem Paulem (který se „proslavil“ tím, že v japonském lese sebevrahů natáčel oběšence), propagován jako nápoj vhodný pro sportovce, může drink PRIME ublížit i dospělému. Děti by ho podle lékařů raději neměly pít vůbec. Obsahuje totiž vysoké množství draslíku.
Lékař varuje před enormním množstvím draslíku
Jak upozorňuje lékař ze Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje, který na sociální síti X působí pod přezdívkou Simmar, jedna půllitrová láhev obsahuje 700 mg draslíku a naopak minimální množství sodíku.
„Využití bych viděl u dospělých ve speciální výživě nebo jako rehydratační roztok při průjmech. U nadměrného pocení je naopak dost nevhodný, neb chybí právě sodík. Pokud dítě (a vlastně i dospělý) vypije takových lahví více, hrozí ohrožení zdraví zvýšenou hladinou draslíku. Konkrétně se nejvíc bojíme poruch srdeční činnosti a dokonce zástavy. Riziko je i u lidí, kterým nefungují správně ledviny nebo užívají draslík v tabletách (vč. přípravků Cardilan, Magnosolv atd). Popravdě nechápu, kdo tenhle drink schvaloval pro EU/ČR a jak se tenhle drink vůbec může prodávat jinde než v lékárnách,“ varuje lékař.
Nový extrémně módní a populární nápoj Prime. Koupil a dovolil bych jej pít svému dítěti?
— Simmar (@Simmar_cz) November 5, 2023
Odpověď zní: NE!
Proč?
Zkoumal jsem verze bez kofeinu (viz fotky) a zjistil jsem, že jedna půllitrová láhev obsahuje celých 700mg draslíku (!). Naopak jen 5/10mg sodíku.
Využití bych… pic.twitter.com/ZwmSiwiBiR
Propagují ho nejlepší fotbalové kluby, dá se na něm i vydělat
Marketingová podpora drinku PRIME je masivní. Kromě jeho tvůrců – jedněch z nejvlivnějších youtuberů současnosti – Logana Paula, kterého sleduje 23,6 milionu lidí, včetně spousty dětí, a jeho společníka KSI, herce, rappera a profesionálního boxera s 24,1 miliony sledujícími, propagovali PRIME například i fotbalisté FC Barcelona, Arsenal FC nebo třeba FC Bayern Mnichov. PRIME je nyní jejich oficiálním drinkem.
Na PRIME se dá i vydělat. Speciální verze nápoje, který obsahuje kromě výše uvedeného kokosovou vodu, stopové množství vitamínů a BCAA aminokyseliny, se staly investiční komoditou, podobně jako třeba prémiový alkohol.
🚨🚨✅| OFICIÁLNĚ značka pití PRIME je nástupcem značky Gatorade✍️ pic.twitter.com/OSSTVd0rPp
— FCBarcelona.cz (@FCBarcelona_cz) July 1, 2023
Dnes už jede marketing samospádem. Ochutnávky PRIME sdílí samotné děti, které si jejich prostřednictvím zkouší vybudovat popularitu. Někdy jim ho ale nabídne starší kamarád, který by, alespoň podle údajů v občance, měl mít více rozumu. Jako například ve videu níže. To už vidělo přes milion lidí.
PRIME v plechovce může dětem ublížit mnohem víc
Ještě mnohem nebezpečnější variantou než „hydratační“
drink je energetická řada nápojů. I o té vědí už děti na
prvním stupni základních škol. A leckteré by ho rády
vyzkoušely. Jiné už ho zkusily. Moje sedmiletá dcera naštěstí
zatím podléhá urban legend, která se šíří její školou:
„Když si jen cucneš, pojedeš do nemocnice. Když vypiješ půlku, zastaví se ti srdce. Když vypiješ celý, na místě zemřeš.“
Otázkou je, jak dlouho jí tohle přesvědčení vydrží. Až
uvidí, že spolužák po požití nezkolaboval, nejspíš si bude
chtít „cucnout“ taky. Protože kdo nepije PRIME, jako by nebyl.
Tak to vidí dnešní děti.
Jedna plechovka PRIME Energy (355 ml) obsahuje 200 mg kofeinu, tedy výrazně více než u ostatních běžných energetických nápojů jako je např. Red Bull (114 mg) či Monster Energy (107 mg). Dětem stačí k předávkování kofeinem podstatně menší dávka než dospělým. Maximální bezpečný denní příjem v dětském věku, tedy do 18 let, je dle EFSA 3 mg na 1 kg váhy dítěte. Vyšší dávky kofeinu způsobují bolesti hlavy, nervozitu, nespavost, úzkosti, výkyvy nálad i energie.
Zadělávají si školáci na závislost?
„Energy drinky si kupují děti už na prvním stupni základních škol, ale výrazně jejich konzumace stoupá až mezi 11. a 15. rokem. Podle posledních studií více než 10 % žáků základních škol užívá minimálně 2 energy drinky týdně, a více než 3 % druhostupňových dětí je pije denně,“ upozorňuje vedoucí Centra adiktologických služeb Magdaléna, o.p.s. v Příbrami Mgr. Hana Vavřincová.
Dnešní děti nejvíce ohrožuje závislost na nikotinu (včetně nikotinových sáčků a e-cigaret), alkoholu, THC a on-line závislosti. Na energy drincích nevzniká přímá závislost, ale bez rizika nejsou.
„Největším rizikem, pokud budeme mluvit o souvislostech s možným vznikem a rozvojem závislosti, je rychlá změna, nástup energie. To znamená, že už děti se učí a přijímají jako běžné, že je možné velmi rychle změnit únavu ve výkon (i když velmi krátkodobý a s dalšími vedlejšími účinky) něčím, co zkonzumují. Nemusí v danou chvíli respektovat svoje tělo, mysl, limity, ale mohou téměř lusknutím prstů a bez námahy dosáhnout změny. Tohle je fenomén dnešní společnosti. Potřeba velkého výkonu a následně pak např. při nespavosti opět konzumace něčeho dalšího (léků, alkoholu), co navodí útlum a spánek. A pokud se takto naučí fungovat děti, je možné, že tento způsob budou vyhledávat i v dospívání a dospělosti. Jen látky už budou jiné,“ varuje adiktoložka.
Měly by se energy drinky pro děti zakázat?
V odborné komunitě, tedy mezi adiktology pracujícími s dětmi a
mladistvými, se opakovaně řeší možnost regulace. Americký úřad
pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) aktuálně drink PRIME
přezkoumává.
„Opakovaně se
diskutuje o omezení prodeje osobám mladším osmnácti, případně šestnácti let, výrazném označení rizik na obalech, tlaku na změnu
marketingu tak, aby necílil na děti a mládež. Bohužel je tady i
cenová dostupnost některých energy drinků, kdy plechovka stojí
méně než 10 korun, a zároveň i jakási atraktivita pro děti,
která je spojená s popíjením nápoje z plechovky. Uvidíme, co
přinese drink PRIME. Má výborný marketing, ale o něco vyšší
cenu, takže je možné, že po ochutnání se konzumenti z řad dětí
a mladistvých vrátí k levnějším nápojům,“ uvažuje Hana
Vavřincová.
Otázkou ale je,
jestli právě vyšší cena, z níž pramení exkluzivita, a aura
nebezpečí a dobrodružství, která drink PRIME obestírá, nejsou
pro děti spíše lákadlem. Rodiče by měli každopádně zbystřit,
začít řešit, kdo a jak jejich děti ovlivňuje, a minimálně si
s nimi promluvit o rizicích (nejen) drinku PRIME.