Taylor Swift vs. „lepšolidi“: V Česku je všechno jinak

KOMENTÁŘ RADKY TYPLTOVÉ | Po debatě amerických kandidátů na prezidenta Taylor Swift otevřeně podpořila Kamalu Harrisovou. Toto gesto může mít dopad na výsledek voleb. Její politický vliv má dokonce i své heslo na Wikipedii. U nás podpora celebrit někdy dopadá opačně, než bylo původně zamýšleno. Vzpomeňte třeba na webovou agitku Přemluv bábu.

Předvolební klip z roku 2010, ve kterém Marta Issová a Jiří Mádl vyzývají mladé, aby přesvědčili prarodiče volit „rozumně“, tedy nikoli levici, byl jedním z prvních polarizačních momentů v české společnosti. Od té doby společnost, především díky algoritmům sociálních sítí, ale urazila značný kus cesty nesprávným směrem. 

Herci tehdy stihli během necelých čtyř minut urazit seniory, obyvatele venkova i demokracii. Provokativní klip o střetu generací rozhodně vzbudil diskuzi. Ale splnil i svůj hlavní smysl? 

Tehdy každopádně vyhrála ČSSD, tedy levice, s 22 % hlasů. Vládu však nakonec sestavovala ODS v čele s Petrem Nečasem. „Animální anální porno“, které celý klip korunovalo, možná zafungovalo spíše kontraproduktivně.

České osobnosti „montující se do politiky“ a podepisující různé petice jsou části obyvatel České republiky spíše trnem v oku než autoritami, jejichž příkladu je hodné následovat. V rámci rozmáhající se polarizace vznikly i nové termíny, například signifikantní „lepšolidi“. 

I ti mají své heslo na Wikipedii, kde se píše následující: Lepšolidi je neologismus z českého politického diskurzu, který popisuje skupinu lidí, kteří své názory považují za nadřazené. Ve svém základu je spjat s moralizováním a dogmatickým chováním uvedených lidí. 

Jakkoli jde o argumentační faul typu slaměný panák, v Česku se stal tento termín velmi populárním. Za své je přijali i exprezidenti Klaus a Zeman. A příkopy se hloubily a nenávist měla kudy téct.

Robert de Niro vs. Hulk Hogan

Ostře rozdělená je i americká společnost. Každý z kandidátů má své podporovatele. Kamalu Harrisovou, potažmo demokraty, podpořili například herci Matt Damon, Jane Fonda, Ben Stiller, George Clooney, Barbra Streisandová, Robert De Niro, šéfredaktorka Vogue Anna Wintourová nebo zpěvačky Cardi B a Kesha. Bývalý prezident Jimmy Carter, řekl svému vnukovi, že se snaží dožít svých stých narozenin, aby mohl hlasovat pro Kamalu Harrisovou.

Prezidentská debata na ostří nože: Čím překvapila Harrisová a co zahnalo Trumpa do úzkých?

Donalda Trumpa hlasitě podporuje bývalý profesionální zápasník Hulk Hogan, hudebník Kid Rock, vyvinutá modelka Amber Roseová, seriálová herečka Rosanne Barrová, herec Jon Voight nebo nejbohatší člověk planety Elon Musk.

Chodící Cybertruck chce Taylor Swift oplodnit

A pak je tu Taylor Swift – těžkotonážní jazýček na vahách. Tu si nikdo netroufne zařadit mezi „lepšolidi“. Poté, co nekompromisně podpořila Kamalu Harrisovou, to na ni sice zkusil právě Elon Musk, ale narazil vesměs na odpor a znechucení. 

Ve svém příspěvku totiž samozvaný „alfasamec“, který při pohledu z boku připomíná Cybertruck na výšku, učinil Taylor Swift neodolatelnou nabídku – že ji oplodní a bude strážit její kočky s nasazením vlastního života.

Musk reagoval na post, kterým zpěvačka po prezidentské debatě podpořila Kamalu Harrisovou. Podepsala ji totiž jako „Bezdětná kočičí máma“. Právě tak v minulosti demokratickou kandidátku na prezidentku hanlivě označil Trumpův viceprezidentský kandidát J. D. Vance.

Tohle už se na autismus asi svádět nedá. Musk svou rádoby vtipnou replikou získal další nepřátele – tentokrát pořádný šik. 

Taylor Swift má na Instagramu 283 milionů followerů, na samotné síti X pak přes 95 milionů. Elona Muska sice sleduje na sociální síti, kterou vlastní, o 100 milionů více lidí, ale jeho post si vysloužil mnohonásobně nižší podporu. „Olajkovalo“ ho jen přibližně 400 tisíc lidí, zatímco příspěvek Taylor Swift na Instagramu posbíral pozitivních reakcí přes 10 milionů.

Myslet si, že „Swifties“ (skalní fanoušci Taylor Swift) nemohou Donalda Trumpa ohrozit, protože jde především o teenagerky, které věkově ještě nedosáhly na volební právo, je chybným předpokladem. 

Květnový průzkum webového magazínu Newsweek na vzorku 1500 respondentů například ukázal, že 22 % voličů, kteří v minulých volbách podpořili Joea Bidena, by pravděpodobněji hlasovali pro republikánského kandidáta v případě, že by ho podpořila právě Taylor Swift. A opačně – 16 % voličů Donalda Trumpa by v případě pobídky od zpěvačky sáhli po demokratickém kandidátovi.

Za zmínku stojí především fakt, že větší vliv by její rozhodnutí mělo nejen na mladší voliče (což je předpokládatelné), ale i na muže. Zatímco 27 % mužů uvedlo, že by pravděpodobněji volili kandidáta, kterého podpořila Taylor Swift, mezi ženami to bylo jen 11 %.

Oproti tomu Lauren Rosewarne(ová), profesorka University v Melbourne, politoložka a publicistka, nevěří, že podpora Taylor Swift může mít zásadní dopad na nadcházející volby. „Není to žádné překvapení. V roce 2020 podpořila Bidena a Harrisovou, takže její politické směřování už bylo známé,“ řekla BBC.

Podle ní by zpěvaččina podpora mohla ovlivnit registraci voličů. Taylor Swift ve svém příspěvku mimo jiné vyzvala prvovoliče, aby se zaregistrovali a na svých sociálních sítích hodlá zveřejnit voličský tutorial. V minulých volbách Joe Biden drtivě zvítězil mezi voliči generace Z a mileniálů, podpora Taylor Swift může napomoct demokratům tento úspěch zopakovat.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Spojené státy a Evropa: Co nás čeká po zvolení Harrisové, nebo Trumpa

Fenomén Taylor Swift: Koule ze sněhových vloček, klaunování, mašina na peníze a perfektní Poláci

sinfin.digital