E471, E407 a E407a. Jde o tzv. emulgátory, široce používané v potravinářské výrobě, u nichž francouzští vědci zkoumali a potvrdili možnou souvislost s rakovinným bujením. Výrobky s těmito „éčky“ přitom nakupujeme běžně jako „housky na krámě“.
Vědci zjistili, že... lidé věří všemu, co vědci zjistili. K vědeckým studiím býváme zkrátka v současné postinformační době – a často právem – skeptičtí.
U nejnovější závěrů
francouzských výzkumníků bychom ale měli zpozornět. Vědci totiž zjistili, že některé emulgátory, které jsou dnes běžně
přidávány do potravin, mohou zvyšovat náchylnost k rozvoji
rakoviny. K tomuto závěru dospěli po více jak desetiletém rozsáhlém výzkumu zahrnujícím bezmála stovku tisíc osob.
Emulgátory jsou hojně používané potravinářské přísady v průmyslově zpracovaných potravinách – slouží ke zjemnění textury a prodloužení trvanlivosti. Již v minulosti naznačovaly experimentální výzkumy škodlivé účinky některých emulgátorů na střevní mikrobiom a biochemické procesy, což v důsledku vede k chronické zánětlivé reakci a zvyšuje možnost rakovinného bujení.
Možnou souvislost potravinářských emulgátorů s vyšším rizikem vzniku nádorů prokázala v minulosti významná studie provedená na zvířatech. Podle jejích závěrů mohou tyto přísady podporovat vznik rakoviny tlustého střeva u myší. Nicméně u lidí takovouto příčinnou souvislost dosud nikdo podrobněji nezkoumal.
Souvislost s rakovinou prsu i prostaty
Francouzská studie zkoumala souvislost mezi potravinářskými emulgátory a rizikem vzniku rakoviny v rozsáhlé populační kohortě: 92 tisíc dospělých respondentů, kteří nikdy předtím netrpěli rakovinou, sledovali výzkumníci v rozmezí let 2009 až 2021, každého v průměru po dobu 6,7 let. Jejich průměrný věk subjektů byl 44,5 let a 78,8 % z nich tvořily ženy.
V průběhu výzkumu bylo diagnostikováno 2604 nových případů rakoviny – 750 rakoviny prsu, 322 rakoviny prostaty, 207 případů rakoviny tlustého střeva.
Byla objevena souvislost s rakovinou prsu a prostaty, ale i se zvýšeným rizikem zhoubných nádorů obecně v případě vyšších příjmů mono- a diglyceridů mastných kyselin (E471). V případě karagenanů (E407 a E407a) byla pozorována souvislost se zvýšeným rizikem rakoviny prsu. Naopak u žádného ze jmenovaných emuglátorů nebyla zjistěna příčinná souvislost s rizikem vzniku rakoviny tlustého střeva.
Francouzští vědci upozorňují, že výsledky výzkumu bude nutné ještě ověřit i v jiných populacích dalšími studiemi.
E471: Změkčuje chleba, zjemňuje paštiky, leští ovoce – a přidává se do kojenecké výživy
Mono- a diglyceridy mastných kyselin jsou nejčastěji používané stabilizátory a emulgátory. Chemicky jsou vyráběny esterifikací glycerolu přírodními mastnými kyselinami.
Najít je můžete v pekařských výrobcích, cukrovinkách, zmrzlinách, brambůrcích, margarínech, ztuženém tuku, majonézách, sušeném mléku, práškové smetaně, čokoládě, žvýkačkách, paštikách, masových pomazánkách, instantních polévkách a vitamínových tabletách.
Od roku 2019 mohou být používány i jako leštící látka na čerstvé ovoce (např. citrusy, banány, manga, avokáda a granátová jablka) i zeleninu. Cílem tohoto povrchového ošetření je zachování vlhkosti a prodloužení trvanlivosti. Déle díky nim vydrží čerstvý i chleba, zároveň zlepšují jeho měkkost. Do těstovin se přidávají, aby se k sobě nelepily.
Tyto látky jsou v EU i v USA povoleny jako běžná součást většiny potravin a mohou se dokonce v omezeném množství přidávat i do kojenecké výživy. Dosud jim nebyly připisovány žádné negativní účinky – snad jen kromě zvýšené hladiny cholesterolu v krvi při nadměrném příjmu nasycených mastných kyselin.
Konkrétní produkty, které E471 obsahují, si můžete prohlédnout ZDE.
E407: Párky pro vegetariány, tavený sýr i smetana ke šlehání
Karagenany, které se používají jako želírující látky, zahušťovadla a stabilizátory jsou sulfátové polysacharidy rostlinného původu. Pochází z červených mořských řas, nejčastěji tzv. irského mechu – puchratky kadeřavé. Extrahuje se z nich pomocí etanolu, metanolu, isopropanolu nebo horké zásadité vody.
V potravinářství se karagenany používají poměrně často, byť normy jejich obsah povolují jen v nezbytném množství. Najdete je například v šunce (i té výběrové nebo „dětské“) či tavených sýrech. Přidávají se i do čokoládového mléka, aby zůstalo kompaktní a netvořily se v něm usazeniny, v pekařských výrobcích tzv. vylepšuje těsto a zvětšuje jeho objem, u sýrů působí jako stabilizátor emulze.
Vzhledem ke schopnosti snižovat množství vstřebatelného oleje se přidává i do smažených jídel. Uplatňuje se také ve zmrzlinách, pudincích, čokoládových výrobcích, cukrovinkách, dresincích a zálivkách, džemech, smetaně ke šlehání, šlehačkách ve spreji, masových konzervách... a také v dětské výživě (od ukončeného 4. měsíce).
Najít je ale můžeme i u produktů, které se používají při odtučňovacích kůrách – vzhledem ke schopnosti zvětšovat objem (bobtnat) způsobuje rychlejší pocit nasycení. Pro vegetariány a vegany jsou alternativou k živočišné želatině – E407 obsahují například párky z tofu.
Jak uvádí web nezávislého spolku Fér potravina, studie na zvířatech prokázaly při vysokých dávkách poškození střev. Nízkomolekulární karagenan (vyrábí se s pomocí kyseliny chlorovodíkové) vede u zvířat ke vzniku rakoviny; u vysokomolekulárního karagenanu negativní vedlejší účinky prokázány nebyly.
Není však dosud zcela jasné, zda se karagen v potravinách dále štěpí či neštěpí na škodlivou nízkomolekulární formu. Ve výše zmíněné nejnovější francouzské studii však souvislost karagenanů s rakovinou tlustého střeva u lidí prokázána nebyla.
Konkrétní produkty, které obsahují E407, si můžete prohlédnout ZDE.
E407a: Výběrové šunky i pomazánky bez masa
Guma Euchema je karagenan s vyšším obsahem celulózy. V přírodě se vyskytuje v červených mořských řasách, konkrétně v druzích Eucheuma cottonii a Eucheuma spinosum. Z nich se získává působením horké zásadité vody a v potravinářském průmyslu se posléze využívá jako stabilizátor, zahušťovadlo, želírující látka a emulgátor.
Přestože francouzští vědci připisují působení tohoto karagenanu zvýšení rizika rakoviny prsu, z jiné studie, ve které byl účinek mořské řasy Eucheuma cottonii zkoumán na potkanech, vyplynulo, že extrakt z této řasy naopak potlačuje růst nádorů prsu lépe než obvykle předepisovaný lék tamoxifen a má i menší vedlejší účinky na játra a ledviny.
Guma Euchema zlepšuje gelové vlastnosti potravin, zlepšuje texturu dezertů a mražených mléčných výrobků, používá se i ve výrobcích z masa – najdeme ho například v mnoha výběrových šunkách, ale i v zeleninových pomazánkách. Přimíchává se i do nízkotučných jogurtů, zmrzlin a cukrovinek.
Ve vysokých koncentracích může způsobovat alergické reakce, nadýmání a průjmové stavy. Povolen je v nezbytném množství. Na rozdíl od výše uvedených „éček“ nesmí být přidáván do dětské výživy.
Konkrétní produkty, které obsahují E407a, si můžete prohlédnout ZDE.