Tři „éčka“ zvyšují riziko rakoviny, tvrdí vědci. Najdete je v šunce, dobrotách pro děti i na ovoci

E471, E407 a E407a. Jde o tzv. emulgátory, široce používané v potravinářské výrobě, u nichž francouzští vědci zkoumali a potvrdili možnou souvislost s rakovinným bujením. Výrobky s těmito „éčky“ přitom nakupujeme běžně jako „housky na krámě“.

Vědci zjistili, že... lidé věří všemu, co vědci zjistili. K vědeckým studiím býváme zkrátka v současné postinformační době – a často právem – skeptičtí. 

nejnovější závěrů francouzských výzkumníků bychom ale měli zpozornět. Vědci totiž zjistili, že některé emulgátory, které jsou dnes běžně přidávány do potravin, mohou zvyšovat náchylnost k rozvoji rakoviny. K tomuto závěru dospěli po více jak desetiletém rozsáhlém výzkumu zahrnujícím bezmála stovku tisíc osob.

Vědci zjistili, že... Děti se rodí až překvapivě častěji ve stejném měsíci jako jejich matky

Emulgátory jsou hojně používané potravinářské přísady v průmyslově zpracovaných potravinách – slouží ke zjemnění textury a prodloužení trvanlivosti. Již v minulosti naznačovaly experimentální výzkumy škodlivé účinky některých emulgátorů na střevní mikrobiom a biochemické procesy, což v důsledku vede k chronické zánětlivé reakci a zvyšuje možnost rakovinného bujení.

Možnou souvislost potravinářských emulgátorů s vyšším rizikem vzniku nádorů prokázala v minulosti významná studie provedená na zvířatech. Podle jejích závěrů mohou tyto přísady podporovat vznik rakoviny tlustého střeva u myší. Nicméně u lidí takovouto příčinnou souvislost dosud nikdo podrobněji nezkoumal.

Souvislost s rakovinou prsu i prostaty

Francouzská studie zkoumala souvislost mezi potravinářskými emulgátory a rizikem vzniku rakoviny v rozsáhlé populační kohortě: 92 tisíc dospělých respondentů, kteří nikdy předtím netrpěli rakovinou, sledovali výzkumníci v rozmezí let 2009 až 2021, každého v průměru po dobu 6,7 let. Jejich průměrný věk subjektů byl 44,5 let a 78,8 % z nich tvořily ženy. 

V průběhu výzkumu bylo diagnostikováno 2604 nových případů rakoviny – 750 rakoviny prsu, 322 rakoviny prostaty, 207 případů rakoviny tlustého střeva. 

Byla objevena souvislost s rakovinou prsu a prostaty, ale i se zvýšeným rizikem zhoubných nádorů obecně v případě vyšších příjmů mono- a diglyceridů mastných kyselin (E471). V případě karagenanů (E407 a E407a) byla pozorována souvislost se zvýšeným rizikem rakoviny prsu. Naopak u žádného ze jmenovaných emuglátorů nebyla zjistěna příčinná souvislost s rizikem vzniku rakoviny tlustého střeva. 

Francouzští vědci upozorňují, že výsledky výzkumu bude nutné ještě ověřit i v jiných populacích dalšími studiemi.

E471: Změkčuje chleba, zjemňuje paštiky, leští ovoce – a přidává se do kojenecké výživy

Mono- a diglyceridy mastných kyselin jsou nejčastěji používané stabilizátory a emulgátory. Chemicky jsou vyráběny esterifikací glycerolu přírodními mastnými kyselinami. 

Najít je můžete v pekařských výrobcích, cukrovinkách, zmrzlinách, brambůrcích, margarínech, ztuženém tuku, majonézách, sušeném mléku, práškové smetaně, čokoládě, žvýkačkách, paštikách, masových pomazánkách, instantních polévkách a vitamínových tabletách.

Od roku 2019 mohou být používány i jako leštící látka na čerstvé ovoce (např. citrusy, banány, manga, avokáda a granátová jablka) i zeleninu. Cílem tohoto povrchového ošetření je zachování vlhkosti a prodloužení trvanlivosti. Déle díky nim vydrží čerstvý i chleba, zároveň zlepšují jeho měkkost. Do těstovin se přidávají, aby se k sobě nelepily.

Tyto látky jsou v EU i v USA povoleny jako běžná součást většiny potravin a mohou se dokonce v omezeném množství přidávat i do kojenecké výživy. Dosud jim nebyly připisovány žádné negativní účinky – snad jen kromě zvýšené hladiny cholesterolu v krvi při nadměrném příjmu nasycených mastných kyselin. 

Konkrétní produkty, které E471 obsahují, si můžete prohlédnout ZDE

Česko patří ke špičce v boji s rakovinou, říká spoluautor unikátní onkologické studie the Economist Robert Cook

E407: Párky pro vegetariány, tavený sýr i smetana ke šlehání

Karagenany, které se používají jako želírující látky, zahušťovadla a stabilizátory jsou sulfátové polysacharidy rostlinného původu. Pochází z červených mořských řas, nejčastěji tzv. irského mechu – puchratky kadeřavé. Extrahuje se z nich pomocí etanolu, metanolu, isopropanolu nebo horké zásadité vody. 

V potravinářství se karagenany používají poměrně často, byť normy jejich obsah povolují jen v nezbytném množství. Najdete je například v šunce (i té výběrové nebo „dětské“) či tavených sýrech. Přidávají se i do čokoládového mléka, aby zůstalo kompaktní a netvořily se v něm usazeniny, v pekařských výrobcích tzv. vylepšuje těsto a zvětšuje jeho objem, u sýrů působí jako stabilizátor emulze. 

Vzhledem ke schopnosti snižovat množství vstřebatelného oleje se přidává i do smažených jídel. Uplatňuje se také ve zmrzlinách, pudincích, čokoládových výrobcích, cukrovinkách, dresincích a zálivkách, džemech, smetaně ke šlehání, šlehačkách ve spreji, masových konzervách... a také v dětské výživě (od ukončeného 4. měsíce). 

Najít je ale můžeme i u produktů, které se používají při odtučňovacích kůrách – vzhledem ke schopnosti zvětšovat objem (bobtnat) způsobuje rychlejší pocit nasycení. Pro vegetariány a vegany jsou alternativou k živočišné želatině – E407 obsahují například párky z tofu. 

Jak uvádí web nezávislého spolku Fér potravina, studie na zvířatech prokázaly při vysokých dávkách poškození střev. Nízkomolekulární karagenan (vyrábí se s pomocí kyseliny chlorovodíkové) vede u zvířat ke vzniku rakoviny; u vysokomolekulárního karagenanu negativní vedlejší účinky prokázány nebyly. 

Není však dosud zcela jasné, zda se karagen v potravinách dále štěpí či neštěpí na škodlivou nízkomolekulární formu. Ve výše zmíněné nejnovější francouzské studii však souvislost karagenanů s rakovinou tlustého střeva u lidí prokázána nebyla. 

Konkrétní produkty, které obsahují E407, si můžete prohlédnout ZDE.

Souvislost psychiky a rakoviny: Jak se vyhnout rizikům a eliminovat stres

E407a: Výběrové šunky i pomazánky bez masa

Guma Euchema je karagenan s vyšším obsahem celulózy. V přírodě se vyskytuje v červených mořských řasách, konkrétně v druzích Eucheuma cottonii a Eucheuma spinosum. Z nich se získává působením horké zásadité vody a v potravinářském průmyslu se posléze využívá jako stabilizátor, zahušťovadlo, želírující látka a emulgátor. 

Přestože francouzští vědci připisují působení tohoto karagenanu zvýšení rizika rakoviny prsu, z jiné studie, ve které byl účinek mořské řasy Eucheuma cottonii zkoumán na potkanech, vyplynulo, že extrakt z této řasy naopak potlačuje růst nádorů prsu lépe než obvykle předepisovaný lék tamoxifen a má i menší vedlejší účinky na játra a ledviny.

Guma Euchema zlepšuje gelové vlastnosti potravin, zlepšuje texturu dezertů a mražených mléčných výrobků, používá se i ve výrobcích z masa – najdeme ho například v mnoha výběrových šunkách, ale i v zeleninových pomazánkách. Přimíchává se i do nízkotučných jogurtů, zmrzlin a cukrovinek.

Ve vysokých koncentracích může způsobovat alergické reakce, nadýmání a průjmové stavy. Povolen je v nezbytném množství. Na rozdíl od výše uvedených „éček“ nesmí být přidáván do dětské výživy. 

Konkrétní produkty, které obsahují E407a, si můžete prohlédnout ZDE.

PRIME děsí české rodiče. Touží po něm už pětileté děti zmasírované youtubery, energy drink ale ohrožuje jejich zdraví

Taurin prodlužuje život, zjistili vědci. Než do sebe ale začnete lít energetický nápoj, raději zpozorněte

sinfin.digital