V kauze sekty AllatRa je kromě Kristýny Cirokové ze Seznam Zpráv obviněn ještě další Čech: Jakub Jahl, student magisterského oboru Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy. Za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení základních práv a svobod mu hrozí až 8 let odnětí svobody. Byl na něj vydán evropský vyšetřovací příkaz.
Jahl dlouhodobě monitoruje a veřejně odhaluje praktiky různých sekt, jejichž příslušníky je označován termínem „antikultista“. Antikultisté mají podle sektářů na rukou krev nevinných dětí, včetně studentů z FF UK. Probíhající vyšetřování nazývají Norimberským procesem 21. století.
Jakub Jahl, stejně jako Kristina Ciroková, odtajnil informace o pobytu vůdce sekty a rodáka z doněcké Makijivky Igora Danilova a jeho sexuálního harému zvaného „nebeští ptáčkové“. Působení náboženského hnutí AllatRa v Česku a na Slovensku se věnuje k nelibosti jeho členů dlouhodobě. Nedávno zveřejnil prohlášení o provázanosti slovenské policie se sektou, která podle ukrajinských soudních dokumentů funguje jako globální trollí farma.
Orgasmem proti klimatické hrozbě
„Nebeští ptáčkové“ spolu s Danilovem uprchli z Ukrajiny a ubytovali se v apartmánech v blízkosti přehrady Veľká Domaša. Podle tvrzení bývalé prominentní členky hnutí AllatRa Evy Hronové a následných slov samotného Danilova měly ženy pomocí orgasmů při hromadných sexuálních orgiích „vzlétat do nebes“, přinášet zpět boží sílu a například tak zpomalovat klimatické hrozby.
Změna klimatu, respektive popírání lidské účasti na ní, je jedním z klíčových témat Tvořivé společnosti, pod jejíž hlavičkou AllatRa aktuálně působí i v Česku. „Shodou okolností“ je Rusko jedním z největších producentů fosilních paliv.
Nešlo ale zdaleka jen o poetické sexuální hrátky. Proti hnutí již loni v listopadu vznesla ukrajinská služba SBU obvinění ze schvalování ruské agrese a šíření prokremelské propagandy. V té době se Danilov nacházel na Slovensku. Letos v červnu na něj byl vydán zatykač. Ukrajina ho viní například z vlastizrady, mezinárodní zatykač však dosud nevydala. V hledáčku má i další představitele AllatRy.
Slovensko „sponzorovalo“ sektě AllatRa pobyt
Slovenský stát vyplatil za ubytování ukrajinských uprchlíků na Domaši příspěvek ve výši 386 391 euro (v přepočtu bezmála 10 milionů Kč). Sám Danilov spolu s rodinou žil v pronajatém domě v nedalekých Hanušovcích nad Topľou. I na ně stát vyplácel příspěvky. Jen za jeho osobu to bylo 5326 euro (cca 135 tisíc Kč). Danilov tvrdil, že je na Ukrajině nezákonně pronásledován, stejně jako v Rusku.
„Putinovi a Ruské federaci vyhovuje, pokud taková hnutí existují v zemích, které považuje za cílové země ve smyslu vlivových operací, ale rozhodně nestojí o to, aby se tato ideologie šířila i v samotném Rusku,“ uvedl bezpečnostní analytik Radovan Bránik pro pořad RTVS Reportéři.
AllatRa nemá ve své kolébce dobré jméno ani v církevních kruzích. Již v roce 2017 varovala Ukrajinská pravoslavná církev Kyjevského patriarchátu před jejími „destruktivními aktivitami“ a označila ji za „okultní paranáboženskou organizaci“. O tři roky později církevní Čeljabinská diecéze ve středozápadním Rusku uvedla, že je znepokojena tím, co považuje za „psychokult“.
„Prvními následovnicemi psychokultu se zpravidla stávají ženy s neuspokojivým životem a nestabilní psychikou. (...) Existují velmi věrohodná svědectví o tom, že následovníci kultu se také zabývají zvrácenými sexuálními praktikami, do kterých jsou zapojovány velmi mladé dívky. V této souvislosti je znepokojující i to, že přes tištěné publikace a speciálně vytvořené internetové zdroje jsou do hnutí zapojovány i malé děti,“ upozorňovalo tehdy misijní oddělení Čeljabinské diecéze.
Kam až sahají chapadla AllatRy?
Vůdce AllatRy v jeho novém působišti na Slovensku kontaktovala reportérka webu Seznam Zprávy Kristýna Ciroková. Za rozhovor jí pak poslal kytici květin. Později se ale dočkala dalšího „dárku“: obvinění od slovenské prokuratury.
Spolu s ní
čelí obvinění i výše uvedený Jakub Jahl. Ten se monitorování
aktivit (nejen) náboženského hnutí AllatRa věnuje dlouhodobě.
Již před několika měsíci poukázal na svých sociálních sítích
na to, že chapadla „chobotnice AllatRa“ sahají i do struktur
slovenské policie.