KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARZCE | Smlouva na nové jaderné bloky se prozatím nesmí podepsat. Rozhodl o tom Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Nestihl totiž vyřídit stížnost poražených firem v tendru, proto vydal předběžné opatření. Jde o komplikaci? Ano, ale zatím ne příliš velkou. Dohoda se má uzavřít až na jaře, do té doby by mělo být jasno. Horší problémy můžeme čekat od Evropské komise.
Antimonopolní úřad by měl stihnout vydat konečný verdikt dříve, než se podpis smlouvy stane aktuální. Francouzská EDF a americký Westinghouse nesouhlasí s tím, že zvítězila korejská KHNP. Tomu druhému vadí, že byl z druhého kola tendru vyřazen a také vede s Korejci spor o licence k reaktorům. Francouzi odmítají přijmout fakt, že jejich finální nabídka byla ve všech směrech horší, ať se to týká ceny, rychlosti výstavby i financování.
Daleko vážnější je to s EDF. Američané vedou s Korejci jednání o tom, že by získali finanční kompenzaci a také části zakázky. Je možné, že dojdou ke smíru a odpadne tím jedna z překážek. Ale země galského kohouta se zkrátka nehodlá vzdát a má podporu z nejvyšších politických míst. Prezident Emmanuel Macron dělá hodně pro evropskou jadernou renesanci a samozřejmě počítá s tím, že se uskuteční pod taktovkou Paříže.
Pro Francouze je výstavba českých reaktorů věcí cti i byznysu. Oni vedou koalici (jejíž součástí je i Česká republika), která se snaží zlomit odpor k jádru, jenž je v Evropské unii hluboko zažraný. Odmítají přijmout, že jim jejich spojenec nepřiklepl dostavbu Dukovan s opcí na další dva bloky v Temelíně. Berou to tak, že by se jim jejich velkolepý plán zadrhl hned na začátku. Možná si i připadají „zrazení“.
I když ÚOHS zakázku odsouhlasí, nemáme vyhráno.