„Naším cílem je svět bez kouře,“ říká Summer Hanna z BAT

Je to trend přibližně posledního desetiletí: tradiční tabákové firmy dávají od tabáku ruce pryč a stále více se soustředí na prodej alternativních produktů. Elektronických cigaret, nikotinových sáčků anebo alespoň zahřívaného tabáku. „Všechny tyto alternativy podle našeho vědeckého výzkumu stále lidem dávají nikotin, ten jim však doručují s výrazně nižšími zdravotními riziky, než pokud by pokračovali v kouření klasických cigaret,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Summer Hanna, která v BAT působí na pozici ředitelky pro regulatorní záležitosti spojené s vědeckým výzkumem.

„Podobně jako některé vlády přicházejí s generačními zákazy nákupu cigaret, tak i naším cílem je svět bez kouře,“ říká s odkazem právě na bezdýmé alternativy Summer Hanna. 

„Je zřejmé, že k tomu dříve či později dojde. Zároveň jsem však přesvědčena, že dospělí lidé stále budou chtít užívat nikotin – ovšem v produktech, které s sebou ponesou výrazně nižší rizika než kouření cigaret,“ dodává odbornice, se kterou INFO.CZ hovořilo na akci Global Forum on Nicotine (GFN) ve Varšavě.

Summer Hanna, ředitelka vědecké regulace BAT

Summer Hanna je ředitelkou pro regulatorní záležitosti spojené s vědeckým výzkumem ve společnosti BAT. Dříve byla zodpovědná za vědeckou regulaci v rámci celé skupiny, za zvyšování povědomí o škodlivosti tabákových výrobků a za přijímání a rozvoj vědecky podložených regulačních opatření v oblasti snižování škodlivých účinků tabáku. 

Jak váš vědecký výzkum v posledních letech přispívá ke snižování závislostí na klasických cigaretách a spalovaném tabáku?

Velmi výrazně. U nás v BAT máme skutečně velký výzkumný a investiční program, za posledních pět let jsme do našeho R&D investovali přes 300 milionů liber (téměř devět miliard korun). To pochopitelně nese výsledky. 

Jedna z našich posledních studií, která mě zaujala, se věnuje nikotinovým sáčkům a možnosti, zda příchutě mohou vést k vyšším rizikům pro spotřebitele. Naše studie ukazují, že nikoliv.

Jde o další střípek do mozaiky, která tvoří naši strategii, ve které pomáháme kuřákům přecházet k méně rizikovým výrobkům – právě jako jsou nikotinové sáčky. 

U nich i u dalších alternativních nikotinových produktů různé příchutě tvoří významnou roli, která kuřákům pomáhá odklonit se od spalovaného tabáku, aniž by se museli obávat, že by příchutě pro ně měly nějaký negativní dopad. Naopak, příchutě jsou motivací.

Regulátoři to však takto nevnímají, nedávno vstoupila v Evropě platnost zákazu příchutí u zahřívaného tabáku. Jak si to vysvětlujete?

Regulatorní krajina se vždy mění poměrně rychle a to nejlepší, co můžeme dělat, abychom posouvali věci skutečně dopředu, je činit rozhodnutí založená na vědeckém poznání. A o to se také v BAT snažíme – oprostit se od emocí a rozhodnutí stavět na spolehlivých datech a odpovědné diskusi. 

Součástí naší práce je i to, že chceme pomoci regulátorům pochopit benefity toho, když kuřáci klasických cigaret postupně přecházejí na alternativní nikotinové výrobky, které mají podle našich dat jednoznačně nižší zdravotní rizika.

Jak ty konverzace s regulátory probíhají?

Když mluvím s politiky, s regulátory i s vědci, tak oni tomu rozumí. Chápou rozdíl v rizicích mezi spalovaným tabákem, ve kterém vzniká celá plejáda karcinogenních látek, a alternativními produkty, jakými jsou elektronické cigarety či nikotinové sáčky, které tyto produkty neobsahují.

Přesto například v Nizozemsku nikotinové sáčky zakázali, téma se řeší i na celoevropské úrovni. Čím si to vysvětlujete?

U těchto produktů stále budou existovat nějaká rizika – navzdory tomu, že jsou výrazně nižší než u spalovaného tabáku. Naší prací je, abychom tato rizika pečlivě popsali a vysvětlili na základě vědeckého poznání. To, co regulátorům říkáme na základě výsledků nejen našeho vědeckého programu, je, že jde o výrazně méně rizikový produkt než klasické cigarety. 

Podstatné je i to, že se nám nepotvrdilo, že by uživatelé z nikotinových sáčků přecházeli na klasické cigarety. Z mého pohledu jde zkrátka o produkt pro lidi, kteří chtějí užívat nikotin, ovšem bez nežádoucích zdravotních rizik, které s sebou nese kouření cigaret.

Nikotinová prohibice v Austrálii vyústila ve válku gangů. Politici to totálně nezvládli, říká ex-poslankyně Patten

V BAT chcete do roku 2030 převést 50 milionů kuřáků směrem k alternativním nikotinovým produktům. Jak se vám to zatím daří?

Ten pokrok je jasně znatelný. Každým rokem vidíme, jak se stále více našich zákazníků odklání od klasických cigaret a přechází na produkty z alternativních kategorií se sníženými zdravotními riziky – a z toho máme radost. 

Co se aktuálních čísel týče, nyní pochází přibližně 17 procent našich tržeb právě z alternativních kategorií, do roku 2035 plánujeme tento podíl dostat na 50 procent. 

Která zařízení z portfolia vašich alternativních výrobků jsou mezi zákazníky nejoblíbenější? Jsou to zahřívané cigarety, e-cigarety, nikotinové sáčky nebo něco jiného?

Z globálního pohledu jsou to bezpochyby elektronické cigarety. Je však pro nás zásadní přinášet na trh dostatečně širokou paletu alternativních výrobků. Kuřáci, kteří se chtějí odklonit od spalovaného tabáku, potřebují co nejvíce možností vhodných produktů, aby se jim to podařilo. Z toho vychází naše obchodní strategie – nabízet velkou šíři produktů a nechat samotné uživatele, aby si vybrali.

Pokud se přesuneme ke klasickým cigaretám – v některých anglicky mluvících zemích postupně vznikají takzvané beztabákové generace – lidé od určitého věku narození si legálně nemohou krabičku cigaret koupit. Jak se na to díváte?

Generační zákazy nákupu cigaret se řeší ve Velké Británii či na Novém Zélandu. Nepřísluší mi hodnotit politiku, ale pokud se pozorně podíváte na naši strategii v BAT, zjistíte, že i my chceme lidi odnaučit kouřit. I naším cílem je svět bez kouře. A je zřejmé, že k tomu dříve či později dojde. Zároveň jsem však přesvědčena, že dospělí lidé stále budou chtít užívat nikotin – ovšem v produktech, které s sebou ponesou výrazně nižší rizika než kouření cigaret.

I Evropa chce vychovat vlastní beztabákovou generaci. Jaká je podle vás nejchytřejší cesta k tomuto cíli?

Součástí odpovědi na svět bez tabáku je pochopení toho, že určitá část populace zkrátka chce nikotin užívat a nechce se to odnaučovat. Je proto zásadní těmto lidem umožnit k této látce přístup. 

A opakuji, že nikotin sám o sobě nezabíjí. Ano, způsobí závislost, ale není karcinogenní, na rozdíl od řady látek, které v cigaretách vznikají při spalování tabáku. Dává mi tak smysl těmto lidem, kteří nikotin užívat chtějí, dát tu možnost v rámci co nejširší palety produktů se sníženým rizikem. 

Švédsko přestalo kouřit. Evropa chce též, vybírá si ale těžší cestu, říká odborník

Když se zaměříme na zahřívaný tabák a zahřívané produkty bez obsahu tabáku, BAT představila náplně Veo pro zařízení GLO, které namísto tabáku obsahují rostlinu rooibos. Je to znamení, že celý tabákový průmysl se posouvá směrem nejen bez cigaret, ale i bez tabáku jako takového? Ostatně stále populárnější nikotinové sáčky také vychází z tabákového snusu…

Nutno říct, že nikotin, který je do těchto produktů přidáván, se stále získává z tabákových rostlin. S přihlédnutím k tomu, že dbáme na zodpovědný přístup jak k pěstitelům tabáku, tak k celému s tím spojenému dodavatelskému řetězci, element tabáku jako takového stále existuje a ani ho nelze opustit. 

Z pohledu spotřebitele je ale pravda, že přibývá těch, kteří mají zájem o produkty, které samy o sobě tabák neobsahují, jen z něj získaný nikotin.

V rámci strategie „Beyond Nicotine“ se zaměřujete i na úplně nové portfolio produktů, které neobsahují ani tabák, a dokonce ani nikotin. Můžete přiblížit, o co přesně tedy jde?

Máte pravdu v tom, že dochází k posunu od velmi tradičního a konzervativního byznysu postaveného na cigaretách na byznys zaměřený na nikotin jako takový. Zároveň je tu i prostor na přemýšlení o tom, jaké existují další produkty, které neobsahují ani nikotin a které zároveň uživatelům plní stejné či velmi podobné potřeby jako produkty s nikotinem. Vy ale určitě chcete konkrétní příklad (smích).

Můžete si to představit jako produkt uváděný v současné době na australský trh a na trh v texaském městě Austin pod značkou RYDE, což je šedesátimililitrový funkční nápoj. Představte si to jako něco mezi malým vitaminovým a energetickým nápojem, který zvyšuje koncentraci. Sečteno podtrženo, hledáme rozličné produkty, které by mohly doplňovat řadu našeho nikotinového portfolia.

Takže nejde ani tak o nikotin, ale o jeho uživatele?

Přesně tak, zajímá nás, co ještě chce uživatel našich nikotinových produktů, aby mu to mohlo zpříjemnit jeho den. Chceme pochopit, co našim zákazníkům dělá radost a co jim na trhu chybí. Jak správně říkáte, není to jen nikotinový byznys, ale byznys, který označujeme obecně jako wellbeing & stimulation.

Vy sama máte na starosti vědu, tak se vraťme k vědeckým tématům. Jaký vlastně pokrok udělala věda, která je v pozadí současného tabákového průmyslu?

Jde skutečně o velký a setrvalý pokrok. Součástí BAT je velké středisko pro vývoj a výzkum, které zaměstnává přes tisíc pět set lidí z celého světa, z valné většiny právě vědců. Právě do vědy a výzkumu zcela otevřeně investujeme obrovské sumy a náš CEO Tadeu Marroco opakovaně řekl při různých příležitostech, že to bude právě věda, která bude hlavním hnacím motorem pro dosažení našich strategických cílů. 

Celé vedení BAT je hluboce oddáno podpoře vědy a výzkumu jako naprosto klíčové součásti našeho byznysu. Stejně tak vědci, které zaměstnáváme, jsou oddáni nejen bádání, ale též tomu, aby nejvyšší možný standard současného vědeckého poznání byl vtělen do našich produktů.

Kdybyste to měla vysvětlit co nejjednodušeji, o jakou přesně vědu ve vašem odvětví jde? Do čeho konkrétně investujete ony vysoké sumy peněz, o nichž jste mluvila?

Samozřejmě na prvním místě je zkoumání dopadů našich produktů na lidské zdraví v rámci široké řady klinických studií z oborů biologie, chemie a toxikologie. 

Podstatná část vědeckého bádání ale hledá také odpovědi na otázky regulatorního charakteru. Konkrétní otázka by pro nás mohla vypadat třeba takto: „Jak vytvořit udržitelnou a vysoce kvalitní produktovou řadu pro jednotlivé trhy s jednotlivým regulatorním nastavením, tak aby to celé dávalo smysl pro všechny zúčastněné?“ 

Pak tu máme vědecké bádání týkající se otázek bezpečnosti produktů jako takových ve smyslu tom, jak je mohou lidé užívat. A v neposlední řadě hledání vědou podložených odpovědí na otázky, zda daný produkt může skutečně pomoci k přechodu od kouření cigaret. 

I vývoj elektronických zařízení, které se používají ať už k vapingu, nebo k zahřívání tabákových či beztabákových náplní, má za sebou vědu. Rovněž výzkum toho, jak se jednotlivým produktům daří na trhu a proč jsou populární, je věda, jen ne přírodní, ale humanitní.

Generativní umělá inteligence v EU: Jak AI Act ovlivní další vývoj velkých modelů?

Dopady umělé inteligence

V současné době rozmachu umělé inteligence se nejde nezeptat, používáte v rámci vývoje a výzkumu AI?

Omlouvám se, ale přesně vám to, jak je AI využívána v procesu vývoje a výzkumu, neřeknu, protože to je mimo můj obor. Ale sama spíše jen jako nadšenec vnímám, jak obrovské nové obzory se díky umělé inteligenci otevírají a jak je všichni chtějí prozkoumávat. 

Vím s jistotou, že probíhá intenzivní zkoumání toho, jak může AI pomoci zefektivnit vědeckou práci, ale stále je to nezodpovězená otázka, jakou konkrétní roli bude umělá inteligence ve vědě hrát. Myslím, že může velmi pomoci například při sestavování různých prediktivních modelů a analýz. 

Jedna taková publikace týkající se vapingu již existuje, ale bohužel závěry AI v ní obsažené už nejsou konfrontovány reálnými daty z reálného světa, takže je to zatím taková první pokusná vlaštovka. A právě ta komparace s reálnými daty a podrobení nějaké kontrole a ověření závěrů umělé inteligence ze strany reálných vědců je v současné době stále ještě zásadně potřebné. Pokrok jde nicméně rychle dopředu.

To nepochybně. Takže si myslíte, že svou roli i ve vašem oboru a odvětví umělá inteligence brzy sehraje?

Myslím, že umělá inteligence změní většinu oborů a odvětví, vědu nevyjímaje. Je určitě skvělá představa mít k dispozici nástroj, který má v sobě v zásadě veškeré informace z internetu a za pár vteřin vám odpoví na jakoukoliv otázku, nicméně jak už jsem řekla, v současné době se domnívám, že je ještě příliš brzo používat AI bez lidského ověřování a slepě spoléhat na její závěry. To mi přijde příliš riskantní.

Pojďme závěrem k dalšímu tématu, o kterém se vedle umělé inteligence v poslední době neustále mluví, a to ESG. Jak implementace nových ESG pravidel změnila vaši práci?

Možná vás to překvapí, ale vlastně moc nezměnila. Protože má zkušenost v BAT je taková, že ještě než se o ESG vůbec začalo mluvit, tak ty věci, které jsou obsahem ESG, se u nás již delší dobu běžně praktikovaly. 

Už v 80. letech jsme například začali se zaváděním udržitelnějších a ke zdraví zaměstnanců i k životnímu prostředí šetrnějších metod zpracování tabáku. Tyto technologie jsme pak dali k dispozici samotným farmářům, ať mohou od samého počátku tabák pěstovat a zpracovávat udržitelněji. A to se bavíme o něčem, co se v BAT dělo před čtyřiceti lety. 

Stejně tak udržitelné a odpovědné hospodaření s vodou a odpady jsme zavedli dávno předtím, než se z ESG stala mediálně atraktivní zkratka. Jinde možná nyní diskutují o tom, co vlastně jim konkrétně ESG přinese za povinnosti, ale u nás jde spíše o to, že věci, které již děláme, dostaly nějaké pojmenování.

Deset let po Euromajdanu: Ukrajina je o krok blíž svému snu, Orbán ale není jediný strašák

Stát chce „kriticky významným“ firmám sáhnout do dodavatelského řetězce. Ze dne na den a bez náhrady škody

Mezi mladými neloví jen Šlachta s Turkem. Piráty a STAN by mohla o voliče obrat nová strana

sinfin.digital