Austrálie hoří. Na vině však nejsou požáry, ale válka gangů, kterou vyvolala nezvládnutá regulace tabákových a nikotinových výrobků. Nezamýšlené efekty nyní pociťuje řada Australanů: vypálené trafiky, únosy i vraždy, popisuje v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ bývalá politička státu Victoria Fiona Patten.
„My jsme si o sobě vždy mysleli, že v oblasti kontroly tabáku a nikotinu jdeme ostatním zemím příkladem,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ bývalá poslankyně jihoaustralského státu Victoria Fiona Patten.
A na první pohled to tak skutečně vypadá. Podíl kuřáků v populaci je okolo deseti procent, přibližně poloviční než v Evropě. „Jenže události z posledních měsíců spojené s válkami gangů jasně ukazují, že prohibice není řešení.“
Australané vsadili vůči cigaretám na tvrdý přístup. Možná trochu překvapivě, v řadě jiných oblastí je totiž stát průkopníkem snižování závislostí, takzvané politiky „harm reduction“.
Jako první země na světě tak Austrálie v 70. letech zavedla povinné zapínání pásů v autech a patřila i k brzkým adopterům náhradní metadonové léčby závislosti na opiátech. Vůči tabáku a nikotinu je však nekompromisní.
Kuřáci v Austrálii za svou neřest platí nejvyšší cenu na světě – krabička cigaret je vyjde na 50 australských dolarů, přibližně 760 korun; většinu této částky pochopitelně tvoří daně.
Kromě vysoké ceny cigaret je marketing tabákového průmyslu velmi přísně regulovaný: Austrálie byla první na světě, kdo přišel s jednobarevnými krabičkami cigaret. Limitovaná jsou i místa prodeje tabákových výrobků.
„To všechno vychází z přesvědčení politiků, že kuřáci by měli být schopni zkrátka přestat kouřit – a snaží se je k tomu na sílu přimět,“ vysvětluje Patten.
Australští politici jsou nekompromisní nejen v regulaci cigaret, ale i nikotinových alternativ, což je trh, na který se ve vyspělém světě kuřáci postupně přesouvají. Přesto, že alternativy, jako jsou e-cigarety či nikotinové sáčky, mají prokazatelně menší zdravotní nebezpečnost než spalovaný tabák, Austrálie vede válku i proti těmto výrobkům.
Například elektronické cigarety lze v zemi legálně získat jen na lékařský předpis v lékárnách a ministr zdravotnictví Hon Mark Butler dokonce před několika dny uvedl, že je „odhodlán dostat e-cigarety pryč z Austrálie“.
„Jenže tvrdý přístup a prohibice nikdy nefungovaly a nikdy fungovat nebudou,“ míní Patten, se kterou INFO.CZ hovořilo na konferenci Global Forum on Nicotine (GFN) ve Varšavě.
Výsledkem restriktivního přístupu a silného zdanění nikotinových alternativ je podle bývalé poslankyně státu Victoria jen masivní nabobtnání černého trhu jak s cigaretami, tak s alternativními nikotinovými výrobky. A s černým trhem přišly i války gangů.
Války gangů
Ty jsou přitom v posledních měsících stále intenzivnější. Jak informuje web The Conversation, v posledních šesti měsících lehlo ve státě Victoria plamenem více než 40 podniků, které prodávaly nelegální cigaretové a e-cigaretové produkty.
Loni v říjnu v souvislosti s válkou „nikotinových“ gangů o území zemřel jeden člověk a země eviduje rovněž silný růst případů vydírání i únosů.
„Zkušenosti Austrálie ukazují, že vysoce restriktivní opatření vedou k podstatným nezamýšleným, škodlivým důsledkům,“ říká na konferenci GNF Colin Mendelsohn, zakládající předseda Australské asociace pro snižování škod způsobených tabákem.
„Politici mají odpovědnost za to, aby pochopili, jaký dopad budou mít politiky, které prosazují, v reálném světě. Když politika selže, náklady – ať už peněžní, nebo jiné – mohou být značné.“
Pro kriminální gangy v Austrálii je to právě vysoká cena a obtížná přístupnost nikotinových alternativ, která tento segment činí tak lukrativní.
„U nelegální výroby je navíc cena elektronické cigarety poměrně nízká, takže i v případě, že část kontrabandu zabaví celníci při pašování do země, se jim tento byznys bohatě vyplácí,“ vysvětluje Patten.
Tvrdý přístup a prohibice nikdy nefungovaly a nikdy fungovat nebudou.
Trh s elektronickými cigaretami je v Austrálii obrovský. Podle odhadů tuto nikotinovou alternativu užívá až 90 procent z 1,7 milionu australských vaperů, skupiny organizovaného zločinu tak dovážejí a prodávají jednorázové elektronické cigarety v milionových objemech.
„Tyto e-cigarety jsou navíc zcela neregulované a prodávají se volně. Kriminální gangy mezitím mezi sebou soupeří ve válkách o území, aby ovládly podíl na trhu, což vede k bombovým útokům, vydírání, vraždám a zastrašování – stejně jako ve všech ostatních drogových válkách,“ popisuje Mendelsohn.
Přitom právě silný a přístupný trh nikotinových alternativ je podle Patten podstatnou podmínkou, aby mohl počet kuřáků v populaci nadále postupně klesat. Příkladem může být švédský model, který jde namísto prohibice cestou „harm reduction“, tedy snižování rizik.
Švédové na rozdíl od Austrálie podporují alternativní nikotinové produkty, kromě elektronických cigaret například nikotinové sáčky, které mají svůj předobraz v tradičním severském žvýkacím tabáku, snusu. Výsledkem je pouhých pět procent kuřáků v populaci a výrazně nižší výskyt rakoviny plic.
„Příklady, jako je Švédsko, jasně ukazují, že snížení počtu kuřáků lze dosáhnout i za menších společenských škod, než jsou tvrdé regulace a prohibice,“ uzavírá Patten. „Jedinou cestou, která se ukazuje jako fungující, je cesta snižování závislostí, tedy harm reduction.“