Musk vs. Soros: Americké volby jsou i soubojem miliardářů. Víme, koho má „za zády“ Trump i Harris

Americké volby nejsou jen soubojem republikána Donalda Trumpa a demokratky Kamaly Harris, ale i „armády miliardářů“, kterou mají oba politici ve svých zádech. Z nich je nejspíš nejviditelnější zakladatel Tesly či SpaceX, technokrat Elon Musk, který na Trumpovu kampaň přispěl více než 100 miliony dolarů. Silnou kohortu superboháčů má ale za sebou i Kamala Harris. 

Peníze jsou až na prvním místě a ve volebních kampaních to platí dvojnásob. Jak Donaldu Trumpovi, tak Kamale Harris se před nadcházejícími prezidentskými volbami podařilo dát dohromady silnou kohortu amerických superboháčů, která finančně, nebo alespoň svou záštitou, podpořila jejich kampaň. 

O něco lépe se daří Kamale Harris, která podle amerického magazínu Forbes na počet miliardářů vede. Svou podporu jí přislíbilo 83 miliardářů, zatímco u jejího protikandidáta Donalda Trumpa se počet superboháčů zastavil na číslovce 52. Nutno dodat, že řada miliardářů se rozhodla zaujmout neutrální postoj, jako je tomu v případě finančníka Warrena Buffetta, ředitele Applu Tima Cooka nebo zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga. 

„Nechci v nadcházejících volbách hrát žádnou velkou úlohu,“ uvedl Zuckerberg v dřívějším rozhovoru pro agenturu Bloomberg. „V minulosti jsem se občas k podpoře některého z kandidátů přiklonil, nicméně nyní to neplánuju.“ Přestože Zuckerberg osobně žádného z kandidátů nepodpoří, zaměstnanci jeho společnosti Meta většinově finančně podporují demokratickou kandidátku, ukazují data společnosti OpenSecrets. 

Kamala Harris má však v zádech své kampaně řadu jiných miliardářů. Její kampaň finančně nebo alespoň svou záštitou podporují například bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg, bývalý partner fondu Sequoia Capital Michael Moritz, režisér Steven Spielberg, zakladatel Netflixu Reed Hastings nebo investor a hlavní cíl všech konspiračních teoretiků George Soros.

Za Donaldem Trumpem se shromáždila o něco střídmější skupina superboháčů jak do počtu, tak do věhlasu. Jeho kampani vyjádřili podporu například bratři Winklevossovi, kteří se kdysi s Markem Zuckerbergem soudili o podíl v sociální síti Facebook/Meta, Trumpa a jeho kampaň podporuje i aktivistický investor Bill Ackman s finančníkem Marcem Andreesenem nebo realitní magnát Steve Wynn.

A ve hře je samozřejmě i „faktor“ Elon Musk. Ten přispěl Trumpově kampani přibližně 120 miliony dolarů a na podobnou částku podle odhadů vyšla jeho nefinanční podpora – a  zejména jeho tweety na sociální síti X.

Američtí superboháči se k jednomu či druhému kandidátovi přiklánějí nejen podle svých sympatií, ale i z čistě pragmatických důvodů. Zatímco Kamala Harris chce zvyšovat daňovou progresi, která by nejvíce dopadla právě na ty superbohaté, Trump během svého mandátu poskytl této skupině lidí řadu daňových výjimek a odpočtů. Oba kandidáti se liší například i v míře zdanění kapitálových příjmů, což je pro superboháče jeden z klíčových příjmů.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

„Americká jízda“ na INFO.CZ a E15: Pusťte si ve středu ráno živou show k volbám v USA

Jak s trhy zahýbou americké prezidentské volby? Tohle je scénář, při kterém by krvácelo všechno

New York: Ve městě ambicí a tvrdé práce stoupá volební napětí

sinfin.digital