Debata o dopadech Green Dealu na peněženky lidí je tu. A vláda mlží

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Namísto mlžení a útoku na novináře, jaký předvedli zástupci vlády na středeční tiskové konferenci, by se koaliční politici měli pokusit debatu o dopadech Green Dealu na praktický život lidí moderovat a usměrňovat. Jinak to za ně udělá opozice a pak je ve volbách rozcupuje.

„Sotva mi v práci přidali, už se bude zdražovat benzín – možná až o deset korun.“ To mi ve středu dopoledne řekl soused, který se živí dělnickou profesí. Neptal jsem se ho, odkud tu informaci má, zjevně k němu ale doputovala zpráva o konkrétních dopadech Green Dealu, se kterou v posledních dnech přišlo několik zpravodajských webů. A ve středu taky nejčtenější bulvární deník Blesk.

Přesněji řečeno, jde o tři zásadní dokumenty (Státní energetická koncepce, Politika ochrany klimatu a Národní klimaticko-energetický plán), které měla vláda schvalovat ve středu, nakonec to ale odsunula.

Třeba server Seznam zprávy už minulý týden napsal, že obsahují řadu konkrétních bodů, ze kterých půjde jen stěží vycouvat. A že budou mít jasné dopady. „Od zdražení benzinu přes přísnější normy pro novostavby až po výzvy k novému pojetí lesního hospodářství.“

Když vláda bude mlžit, opozice to lidem moc ráda vysvětlí.

Když se kolegové z Blesku vládních politiků ptali, na co konkrétně se lidé vlastně mají připravit, mluvčí ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely jim odvětil, že „vaše dotazy jsem předal našim odborníkům, ale musím se přiznat, že jsme ani já, ani oni vše nepochopili“. V kontextu výše zmíněného to není zrovna nejšťastnější odpověď. 

Přitom je to vcelku jednoduché. Většina lidí řeší, jak vyjít se svými penězi, z čeho zaplatí bydlení a energie, jídlo nebo ošacení. Zda mají po ruce školu pro děti, doktora nebo zubaře. A třeba pečovatelskou službu pro stárnoucí rodiče. Kolik je to všechno a další základní životní potřeby stojí. A případně, kdo nese odpovědnost za to, když něco začne haprovat. Nebo je to drahé, a tedy stále hůře dostupné.

A tady platí, že když vláda bude mlžit, opozice to lidem moc ráda vysvětlí.

Zelená apokalypsa finišuje. Je načase říznout do živého a zachránit, co se dá

Třeba Karel Havlíček z hnutí ANO to už docela dlouho stále dokola a přičinlivě opakuje. Podle něj je a bude draho – pochopitelně kvůli vládě Petra Fialy.

A co na to ministři pětikoalice? Mlží. Petr Fiala se ve středu nechal slyšet, že mají celou debatu o zmíněných dokumentech teprve před sebou. A tedy že k tomu vlastně nemá co říct. Současně se nechal slyšet, že jeho vláda bude vlastně jen napravovat, co ta předchozí zpackala.

A že v žádném případě neschválí něco, co by ohrozilo prosperitu firem a životy lidí. Po něm si vzal slovo ministr financí Zbyněk Stanjura, který to vzal od podlahy. 

Sportovní komentátor by řekl, že se řídil poučkou, podle které je nejlepší obranou útok. „Český Green Deal není a nebude. Nevím, kde se to v mediálním prostoru vzalo. Zeptejte se těch, kteří ty titulky vymysleli. Vy novináři vždycky řeknete, to my ne, to editor. Tak si si prosím vyřiďte doma.“

Síkela pak zdůraznil, že tři v úvodu zmíněné vládní dokumenty nezavádí příkazy, které zdraží život občanů. „Pokud to někdo tvrdí, tak lže,“ dodal. Takže opět útok na novináře. 

Pokud si ve vládě myslí, že jde o moudrou strategii, vymlouvat jim to nemíním. Možná by ale měli hledat spíš způsob, jak celou debatu o dopadech Green Dealu na každodenní život lidí moderovat, jak jim vysvětlovat, co a proč vláda schvaluje a hlavně jaké to bude mít důsledky.

Varování pro Fialu: V Británii volili levici i byznysmeni ze City, pseudopravice je silně zklamala

Ono se to má totiž tak, že si jinak celá debata půjde svou vlastní cestou. Už teď se do ní kromě opozice zapojují rozliční experti, ekonomové nebo zástupci průmyslu a odborů. 

Třeba mluvčí sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martin Felix pro server iDnes.cz řekl, že případné zdražení pohonných hmot vyvolá obrovskou reakci. „Je potřeba si uvědomit, že cena nafty je třetina nákladů na přepravu. Kamiony se vozí úplně vše, některé výrobky třeba i třikrát – jako suroviny, pak jako polotovary a nakonec jako výrobky.“

Je naprosto zjevné, že to bude zásadní téma několika příštích měsíců a let. Bude to téma, kvůli kterému se bude stávkovat, demonstrovat nebo psát petice. Pokud ty dopady odnesou hlavně lidé s podprůměrnými příjmy, a těch je většina, nelze vyloučit sociální nepokoje. 

A ovlivní to pochopitelně jejich volební chování. I proto nelze vyloučit expanzi nejen populistů typu Andreje Babiše, ale vyložených extremistů, oproti kterým je předseda hnutí ANO dost umírněný a vlastně i kultivovaný politik ze staré školy.

Všechno je součást kampaně. A když jde Babišovi o hlasy voličů, udělá cokoli. Třeba se vrátí i k Monice

Vzestup extremistů může být problém nejen pro Fialu, ale i pro Babiše. Roztáčí se spirála zla

Z minimální mzdy v Česku nejde normálně vyžít. Vládní automat je ale socialismus, který křiví trh

sinfin.digital