Nikdy jste se neměli tak dobře, řekl Britům Harold Macmillan, poslední premiér s knírkem

HISTORIE BRITSKÝCH KONZERVATIVCŮ | V poslední, desáté části našeho seriálu, jsme si povídali o letech, kdy stál v čele britských konzervativců i britské vlády dlouholetý „korunní princ“ Winstona Churchilla: Robert Anthony Eden (1955–1957), kterého smetla z „vrcholu kluzkého stožáru“ Suezská krize z roku 1956. Jeho nástupce v čele strany i vlády – Harold Macmillan – řídil zemi jako premiér až do roku 1963. A právě za jeho vlády došlo v Británii k výraznému zlomu.

Přelomem padesátých a šedesátých let končí s definitivní platností poválečná „léta nouze a strádání“ (Austerity Years) a ostrovní stát vstupuje do v řadě ohledů „revolučních“ šedesátých let, někdy též zvaných „swingujících“ (Swinging Sixties).

Mění se i zahraniční politika ostrovního státu. Zkrátka a konečně začíná „nová doba“.

Rodinné zázemí, mládí a první období v politice

Maurice Harold Macmillan (1894–1986) pocházel, stejně jako drtivá většina jeho předchůdců v Downing Street číslo 10, z prominentní rodiny. Narodil se v luxusní londýnské čtvrti Chelsea otci Maurici Crawfordu Macmillanovi, významnému nakladateli (jeho otec, tedy dědeček „našeho“ Harolda, byl zakladatelem proslulého vydavatelství Macmillan Publishers), a matce Helen (Nellie) Artie Tarleton Bellesové, jejíž rodina pocházela z města Spencer v americké Indianě. Harold sám se vzhledem ke svým předkům pokládal za Skota.

Podtitul jeho biografie z roku 2009 zní: Narodil se za královny Viktorie, utrpěl zranění ve Velké válce a byl posledním premiérem, který nosil knírek.

Vzdělání budoucího premiéra odpovídalo rodinným možnostem i nárokům. Po oxfordské Summer Fields School nastoupil Harold na neméně elitní public school v Etonu v bezprostředním sousedství královského Windsoru. Tam byl ale často nemocen, a to tak vážně, že jej to dokonce ohrožovalo na životě. 

Univerzitu vystudoval také v Oxfordu, tentokrát na tamní Balliol College. Po jejím absolutoriu v roce 1912 již začal pomýšlet na politiku, přičemž jej ovlivňovali nejen někteří významní konzervativci (například Benjamin Disraeli), ale i liberálové (Henry Campbell-Bannerman, Herbert Henry Asquith a David Lloyd George), ba – dokonce – i některé myšlenky fabiánského socialismu.

Historie britských konzervativců: Od Peela k muži, který nebyl ničím, ale stal se vším

Za Velké (první světové) války sloužil Harold Macmillan u pěchoty. Získal kapitánskou hodnost, utrpěl několik zranění a odnesl si z ní – ostatně stejně jako jeho celá „ztracená generace“ (Lost Generation) – řadu (mnohdy doživotních) traumat. 

Po válce nastoupil do rodinného nakladatelství, ale „volání politiky“ bylo nakonec silnější. V roce 1924 byl poprvé zvolen do Dolní sněmovny britského parlamentu za konzervativce, a už jim zůstal až do konce života věrný. V roce 1929, kdy toryové vedení Stanleyem Baldwinem prohráli volby, ztratil křeslo v parlamentu i Macmillan. V roce 1931 se ale do sněmovny vrátil a zůstal jejím členem až do roku 1963. Posledních více než dvacet let života (1964–1986) byl členem Sněmovny lordů.

Historie britských konzervativců: Stanley Baldwin a meziválečná dominance na cestě „temným údolím“

Ve třicátých letech patřil Macmillan k nevelké skupině konzervativců, kteří se ostře vymezovali vůči politice appeasementu, tj. ustupování agresivním diktátorům, Adolfu Hitlerovi tehdy na prvním místě. 

V roce 1940 se Macmillan stal parlamentním sekretářem na důležitém ministerstvu pro zásobování, v roce 1942 náměstkem ministra pro kolonie, v letech 1942–1945 působil jako ministr pro severoafrická teritoria a krátce jako ministr letectva (1945). Po celou dobu měl poměrně blízko k premiéru Churchillovi, od něhož se, jak sám později řekl, naučil o politice víc než od kohokoli jiného.

Přední toryovský ministr

Po šesti trpkých letech, která konzervativci strávili v opozici (1945–1951), se Harold Macmillan vrátil v roce 1951 do Churchillova kabinetu: nejprve jako ministr pro bytovou výstavbu a pro místní vlády, poté v letech 1954–1955 jako ministr obrany. 

Po Churchillově odchodu z funkce premiéra nemohl Macmillan zpochybnit „nástupnická práva“ Anthonyho Edena, ale postupně získal další důležitá ministerstva: nejprve zahraničí (1955) a poté finance (1955–1957), což bylo mnohými kolegy ve straně i politickými komentátory chápáno jako poslední krok před převzetím premiérského úřadu.

Tragédie muže jménem Anthony Eden: Jak Velká Británie definitivně ztratila roli supervelmoci

Když Anthony Eden – zrazený během Suezské krize nejprve Američany a poté i vlastními straníky na počátku roku 1957 – rezignoval, přihlásil se ambiciózní Macmillan o jeho místo. Bylo tomu tak přesto, že byl starší než Eden; i přesto, že během krize na Suezu podpořil všechna jeho důležitá rozhodnutí; a přesto, že měl ve straně vážného vyzývatele – Richarda Austena „R. A.“ Butlera (1902–1982; přední konzervativní intelektuál a politik, v letech 1941–1945 ministr školství, v roce 1945 ministr práce, v letech 1951–1955 ministr financí, v letech 1957–1962 ministr vnitra, o dalších důležitých stranických a parlamentních postech nemluvě). 

Vzhledem k tomu, že toryové neměli v této době přesně stanovený mechanismus pro výběr nového premiéra, navrhla nakonec královna Alžběta II. jako nového šéfa vlády Macmillana. V tom ji podpořil i Churchill (sice váhavě, ale přesto), jenž měl ve straně i v Buckinghamském paláci stále značný vliv.

Premiér Jejího Veličenstva

Harold Macmillan se v letech 1957–1963 ukázal být velmi silným ministerským předsedou. Jeho přezdívka „Supermac“ byla v tomto ohledu příznačná, stejně jako jeho schopnost zachovat si za všech okolností chladnou hlavu, naprostý pragmatismus a bezohlednost.

Mnohé soupeře i veřejnost mátla jeho navenek přívětivá tvář „dobrosrdečného gentlemana“, který jako by stylem chování, vyjadřováním a oblečením „vypadl“ z pozdně viktoriánských a edwardovských časů. Ve skutečnosti se jednalo o brutálního politického predátora, z něhož měli velký respekt kolegové straníci i političtí protihráči.

Zábava nejvyšších vrstev, rok 1957: Premiér Macmillan loví tetřevy na pozvání Lorda Swintona na vřesovištích jeho panství v hrabství Yorkshire.

Jak nemilosrdný uměl Harold Macmillan být, ukazuje například tzv. „noc dlouhých nožů“ (The Night of Long Knives, pojmenovaná podle čistky, kterou Adolf Hitler provedl v nacistické straně na přelomu června a července 1934) – nekompromisní vyhazovy ve vládě v červenci 1962. Během nich najednou vyměnil osm kabinetních ministrů, z nichž mnozí patřili mezi jeho osobní přátele.

Macmillan byl rozhodným stoupencem „poválečného konsenzu“ v politických i ekonomických otázkách, to znamená stoupencem sociálního státu, tzv. „smíšené ekonomiky“ včetně „rozumného zestátňování“ a významné role odborů.

Jak jsem již naznačil, v době jeho vlády končí poslední dozvuky „let nouze a strádání“ (Austerity Years) a nastupuje éra blahobytu, jinak řečeno konzumní společnosti (Affluent Society či Age of Affluence). 

Právě růstu životní úrovně, který ale nebylo tváří v tvář inflačním a dalším hrozbám snadné udržet, vděčili konzervativci vedení Macmillanem za vítězství v parlamentních volbách v říjnu 1959, během nichž posílili svoji většinu v Dolní sněmovně ze šedesáti na více než sto křesel.

Nikdy jste se neměli tak dobře

Dominic Sandbrook: Never Had It So Good; History of Britain from Suez to the Beatles (2005)

Macmillanův slavný výrok určený Britům „Nikdy jste se neměli tak dobře“ (Never Had It So Good) výtečně odrážel atmosféru let, kdy stál v čele vlády.

Třebaže ekonomický růst v západoevropských zemích, členských státech Evropských společenství, jako byly Spolková republika Německo, Francie, země Beneluxu nebo v severní Itálii, byl ještě výraznější – a Britové, kteří „na kontinent“ vycestovali, si to dobře uvědomovali. 

O proměnách britské společnosti v Macmillanově době svědčí i to, že první elpíčko „čtyř střapatých kluků z Liverpoolu“ (The Beatles), s názvem Please Please Me, vyšlo v dubnu 1963, kdy byl Macmillan ještě předsedou vlády. A druhé With the Beatles v listopadu téhož roku, krátce po jeho odchodu z Downing Street (v říjnu 1963).

Zvláštní náladu macmillanovských let výtečně vystihl i geniální spisovatel Ian McEwan (* 1948) v brilantní novele Na Chesilské pláži (On Chesil Beach; 2007). 

Pokud chcete životu v Británii v této době porozumět, přečtěte si ji. Případně se podívejte na stejnojmenný film z roku 2017.

Zahraniční politika a „Vítr změn“

Macmillanova zahraniční politika byla dána jeho racionálním pochopením toho, na co Británie stačí a co si může dovolit. Na rozdíl od svého „učitele“ Churchilla a konkurenta Edena premiér Macmillan pochopil, že velmocenská role ostrovního státu je dávno pryč, a přizpůsobil tomu svoji strategii. 

Jádrem jeho zahraniční politiky bylo udržování „zvláštního vztahu“ (Special Relationship) se Spojenými státy americkými, což nebylo „po Suezu“ a v době, kdy v Bílém domě vládl mladý prezident John Fitzgerald Kennedy (1961–1963), úplně snadné. 

Za Macmillanovy vlády podala Velká Británie v roce 1961 také přihlášku do Evropských společenství, což nebylo dáno proevropským nadšením premiéra a jeho kabinetu, nýbrž pragmatickou úvahou a vývojem britského zahraničního obchodu v posledních letech.

21. února 1959: Harold Macmillan s Nikitou Churščovem na vůbec prvním setkání nejvyšších oficiálních představitelů Velké Británie a Sovětského svazu po skončení druhé světové války

Totéž platilo o britské koloniální politice. Projev, který Macmillan pronesl před členy jihoafrického parlamentu v Kapském městě v únoru 1960 – „Celým tímto kontinentem vane vítr změn a růst národního uvědomění se stal politickým faktem, ať se nám to líbí nebo ne. 

Proto ho všichni musíme akceptovat… a v úvahu ho musí vzít i politiky našich vlád…“ (Wind of Change Speech) – vedl ve svém důsledku k nezávislosti dalších (nejen) britských kolonií a ke ztrátě kdysi dominantního postavení ostrovního státu ve světě.

Nečekaný konec a pozdní léta

Konec Harolda Macmillana jako ministerského předsedy v říjnu 1963 a konzervativní vlády, v jejímž čele po jeho demisi stanul Alexander Frederick „Alec“ Douglas-Home, baron Home z Hirselu (1903–1995; premiérem v letech 1963–1964), byl nečekaný a sehrálo v něm roli hned několik faktorů. 

Za prvé to byla – po čtrnácti letech vládnutí – vcelku logická „únava veřejnosti“ z toryů, za druhé skutečnost, že hospodářský růst a zvyšování životní úrovně začaly spíše stagnovat, a v neposlední řadě ošklivé špionážní a další aféry, které poškozovaly pověst vlády a její důvěryhodnost.

Březen 1959: Macmillan udržoval čilé vztahy i se spojenci – zde na setkání s Richardem Nixonem (tehdy viceprezidentem) na vojenské základně Arlington

Nejvýznamnější ze všech byla tzv. Profumova aféra (Profumo Affair), vůbec největší britský politický skandál šedesátých let. Jednoduše řečeno šlo o to, že se britský ministr obrany John Dennis Profumo (1915–2006) zapletl s „lehkou dívkou“ jménem Christina Keelerová (1942–2017, jejímž „důvěrným přítelem“ byl také Jevgenij Michajlovič Ivanov (Eugene Ivanov; 1926–1994), námořní atašé na sovětské ambasádě v Londýně a zároveň zpravodajský důstojník Moskvy.

Skončilo to nejen Profumovou, ale i Macmillanovou rezignací na podzim 1963. Důvodů k premiérově demisi bylo ovšem mnohem víc než jen tahle kauza – mimo jiné i únava z dlouholetého vládnutí a zhoršující se zdravotní stav.

Nástupcem Macmillana v Downing Street se stal již zmíněný „Alec“ Douglas-Home, jenž ale konci konzervativní éry nedokázal zabránit – a asi jí ani zabránit nemohl. 

Doba se prostě změnila. A stará toryovská generace definitivně vyklízela pole. O tom si ale budeme povídat až v příštím díle našeho seriálu.

Konzervativci na kolenou. Británie zažívá jeden z největších mocenských zvratů v dějinách země

Winston Churchill a proměna Konzervativní strany po druhé světové válce

Čas na novou „železnou lady“? Tři ženy, které by mohly vrátit konzervativcům ztracenou tvář

sinfin.digital