Dlouho očekávaný zákon o legalizaci konopí začíná mít ostré obrysy. Jak by mohla vypadat finální varianta, poodhaluje v rozhovoru pro Info.cz konopný aktivista Miroslav Vlček, který se na přípravě přelomového zákona spolupodílí.
Jaká je vaše role v připravovaném návrhu zákona o legalizaci konopí?
Jsem členem skupiny
Asociace konopných klubů. V rámci Expertní
skupiny pro přípravu rámcového návrhu k regulaci trhu s konopím
se podílíme na přípravě nového zákona, máme ho k nahlédnutí,
můžeme ho komentovat. Známe základní parametry toho, co by v něm
mělo být.
Existuje víc variant?
Celkově bylo osm
variant, pokud dobře počítám. Na té poslední variantě
existuje, podle mých informací, vládní shoda, jak jsem pochopil z
toho, co řekl pan Vobořil. Ten nestandardně, mimo běžné
skupiny, které tvoří obdobné zákony, pozval k tvorbě zákona i
odborníky z neakademických sfér, čehož si velice vážíme.
Společně jsme se snažili najít nejlepší průsečík všech
názorů a zkušeností. Velmi se přibližujeme nedávno uzákoněnému
německému zákonnému rámci.
Takže by na něj mohla kývnout i KDU-ČSL?
V pověření,
které dostal protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil od
premiéra Petra Fialy, se jasně píše, že se koalice dohodla na
přípravě zákona, který umožní samopěstování a konopné
kluby. KDU-ČSL veřejně deklaruje, že nemá žádný problém se
samopěstováním. Z nějakého důvodu jim vadí konopné kluby, což
je právě „moje parketa“. Ale nevím, co přesně jim na nich
vadí.
Kdy by mohl být návrh hlasován ve Sněmovně? A co se stane, když se tato „finální“ varianta nepodaří schválit?
Podle mých informací tuto novelu bude projednávat vláda velmi brzy, v řádech týdnů. Pokud se schválit nepodaří, hrozí riziko, že přírodní lék, který naše civilizace používá již tisíce let, bude zakázaný. A budou se prodávat a konzumovat syntetické kanabinoidy, které jsou několikanásobně nebezpečnější. Některé bych neváhal označit za jedovaté.
Pokud budou kolem návrhu zbytečné průtahy, KDU-ČSL nejspíš od domluvy odstoupí, protože příští rok nás čekají volby a podle mého osobního názoru nebude tato strana chtít být spojována s konopím a mediální kampaní ohledně legalizace uprostřed předvolební kampaně.
Pojďme si diskutovaný návrh zákona přiblížit.
Je tam samopěstování, na které existují různé náhledy: jestli má být povoleno pět kytek, nebo tři metry čtvereční, jak stojí v dosud posledním návrhu. Pro ilustraci: Někdo si pěstuje více malých květin konopí, další třeba dvě velké kytky. Experti spočítali, že na daném prostoru vypěstují všichni přibližně stejné množství konopných květů – marihuany.
Vnímáte v návrhu zákona v současné podobě nějakou kontroverzi?
Řekněme, že největší část lidí si chce pěstovat sama pro sebe. Ať už se konopím léčí, nebo ho používají jinak, to je samozřejmě jejich věc. Většina to chce dělat venku, pod sluníčkem, jde jim o tu rostlinu, přírodu. To je vlastně základ, proč to lidi chtějí, protože je to přírodní lék.
V návrhu zákona je ale uvedeno, že pěstovat konopí mohou pouze ve svém obydlí. Podle mého názoru tím není myšlena zahrada.
Nerozumí se to samo sebou? Jak vypadá tato definice v jiných zemích?
V německém zákoně je přímo uvedeno, že si lidé mohou pěstovat konopí venku na zahrádce. Je tam i jasně definováno, za jakých striktních podmínek. To v našem zákoně zcela chybí, naopak je tam jako místo pěstování uvedeno obydlí.
Zákon počítá i s průkazy pro pěstitele, jejichž vydání bude podmíněno potvrzením od lékaře.
Úmluvy OSN říkají, že pěstování konopí nemůže probíhat bez kontroly. Nejlepší model, na který přišli naši právníci, je právě registrace, a tím pádem kontrola v tom smyslu, že bude jasné, kdo a kolik konopí pěstuje. Obdobný systém mají nastavený třeba v Uruguayi. Samozřejmě ne všem lidem se to líbí. Je to nepříjemné omezení, nicméně bez toho to prostě nepůjde.
Tedy se počítá s průkazy pro snadnější identifikaci ze strany policie a kontrolních orgánů, podle kterých bude možné zjistit, zda je konopí drženo legální cestou.
Jak by podle vás měla vypadat „ideální“ konopná legislativa?
Současný zvažovaný návrh se mi líbí, až na výjimku, že nerozumím tomu, proč si lidé nemohou pěstovat konopí na zahrádce.
Sám bydlím v bytě a vůbec si nedokážu představit, že bych v něm pěstoval. Mám rodinu, děti, nemůžu si uprostřed obýváku postavit skříň a rozsvítit tam světla. Nechtěl bych pěstovat ani na balkóně, nerad bych obtěžoval sousedy. A ani bych nechtěl, aby to věděli. Proto je pro mě nejlepší variantou pěstovat konopí v rámci konopného klubu.
Co komerční prodej? Stát by z něj mohl získat nemalé finanční prostředky.
V současnosti se konopí prodává na černém trhu za obrovské množství peněz. Stát samozřejmě nechce být „dealer“, ale pokud by se uzákonil prodej ve velmi přísném a striktním režimu, zvýšily by se zásadním způsobem investice do prevence. Současné preventivní programy, které probíhají na školách atd. podle mého názoru nejsou dostačující.
Navíc je „legální“ prodej syntetických drog, ačkoli HHC bylo po tlaku přidáno na seznam zakázaných látek. Na trhu jsou ale i další varianty syntetických drog. Když se podíváme na statistiky, kterým vévodíme, myslím, že jsme na tom tak blbě, že hůř na tom být už snad ani nemůžeme.
Co dalšího pozitivního by nový zákon přinesl?
Legalizace konopí v Německu zmírnila regulaci a lékaři mohou léčebné konopí předepisovat mnohem snadněji a v mnohem vyšší míře. Léčit se ale lidé budou moct i sami. Když přestaneme postihovat konopí, budeme o něm konečně moct svobodně a legálně mluvit – konopí je lék a můžeme se jeho pomocí skutečně a účinně léčit.
Represe není cesta, tou je harm reduction, zaručená kvalita, přesné informace, možnost kontroly a jasný zákonný rámec. Regulace konopí omezí černý trh a ušetří státu peníze za stíhání drobných pěstitelů.
Pokud by byl schválen komerční prodej, šlo by o nemalý zisk do státního rozpočtu. Možnost legálně užívat konopí s přírodním THC by navíc snížila rizika, která přinášejí syntetické kanabinoidy, jež jsou vyráběny především v Rusku a Číně. Tyto režimy přece nechceme podporovat. Je třeba oddělit konopí od mnohem nebezpečnějších drog.