Připravovaný zákon o legalizaci konopí operuje i s možností uzákonit tzv. konopné kluby. Prozatím fungují v Uruguayi, na Maltě a od letošního července se s nimi počítá i v sousedním Německu. Jaký je jejich princip a v čem spočívá výhodnost „kolektivního“ pěstování konopí, přibližuje v rozhovoru pro INFO.CZ Miroslav Vlček, člen Asociace konopných klubů.
Konopný aktivista Miroslav Vlček se touto tematikou zabývá už 13 let. Provozuje web konopnekluby.cz a spravuje facebookové stránky Konopí a Konopný Společenský KLUB. Konopná osvěta v jeho životě hraje zásadní roli. Na problematiku ale nahlíží prizmatem realističnosti.
V České republice se konopím samoléčí statisíce lidí. Nutno ale podotknout, že pěstování rostlin omezuje zákon. Většina lidí, která ho překročí, vyvázne s podmínkou, jen hrstka skončí před soudem. Vlček proto nevidí důvod ke strašení lidí vězením, pokud si konopí pěstují jen pro sebe, například pro svoji léčbu.
Co se týče kauzy seniorů, kteří byli za pěstování konopí odsouzeni na osm let, nezpochybňuje rozsudek a domnívá se, že prezident nemohl jinak než milost neudělit. „To množství, které ti lidé pěstovali, jak jsem se dočetl ve veřejné části rozsudku, mě nevede k tomu si myslet, že s tím konopím nebylo nějakým způsobem obchodováno,“ říká Miroslav Vlček.
„Možná mohou
existovat lidé, kteří jsou neinformovaní, netuší, že existuje
nějaký zákon a že konopí je droga a komodita, za kterou se platí
poměrně velké peníze. A oni si nechali nějaké množství,
kterým se léčili, což naprosto nerozporuji, ale zbytek někomu
přenechali. Proč by v České republice někdo někomu něco dával
zadarmo, když je to droga, která se prodává na černém trhu za
nemalé peníze? Nemám na to žádný důkaz, ale nejsem schopen ani
ochoten tomu věřit,“ vysvětluje svůj postoj.
Lidé by však podle jeho názoru (a stejně tak i podle posledního návrhu zákona o legalizaci konopí) měli mít šanci si konopí v rozumném množství sami vypěstovat a nebýt za to postihováni. Dokonce by měla existovat možnost „kolektivního pěstování“ v tzv. konopných klubech, stejně jako od července letošního roku v Německu. Miroslav Vlček je členem Asociace konopných klubů, která byla k připomínkování nového návrhu zákona přizvána.
Co přesně obnáší pěstování konopí v rámci konopného klubu?
Delegování práva pěstovat konopí na někoho, kdo
to umí a je schopný ho vypěstovat lépe než já. O konopné kluby
se zajímám řadu let. Nejznámější konopné kluby jsou ve
Španělsku.
Jsou tedy legální, tiše tolerované, nebo ilegální? Jak je to v jiných zemích?
Existují v rámci tolerance, ale v určitých cyklech se opakuje situace, kdy se je radnice snaží zavřít. Vzhledem k chybějící regulaci se tam konopí totiž prodává „téměř komukoliv“. Vím, že existuje kodex, kterým se některé konopné kluby řídí. Nevím ale jak velké procento. Přísná pravidla nastavená státem mají v Uruguayi, krátce fungují na Maltě a od 1. července budou konopné kluby legální v Německu.
Jak přesně fungují konopné kluby?
Hlavní myšlenkou
konopných klubů je dostat lidi z černého trhu a umožnit těm,
kteří nejsou schopni, ochotni nebo nemají možnosti si konopí
pěstovat sami, se k němu dostat legální cestou. Mám na
mysli například lidi středního věku, kteří se starají o rodinu a
zakouří si třeba jeden nebo dva jointy za měsíc. Takový člověk
asi nebude mít potřebu pěstovat si několik kytek, jak
nejspíš bude zákonně ukotveno, nebude potřebovat takové
množství, když jeho spotřeba bude maximálně 20 gramů za celý
rok.
Má vidina konopných klubů v Česku už nějaké konkrétní obrysy?
Konopné kluby by měly být omezeny počtem členů, strop by měl být nastavený na 500. Ale limitování počtů členů není podle mě ideální cestou, nepomůže maximalizovat přechod od černého trhu. Bude samozřejmě existovat „podnikatelské riziko“. Lidé, kteří rozjedou konopný klub, budou muset zaplatit náklady. Pokud by si od nich řekněme sto lidí odebralo průměrně 2 až 3 gramy, byla by to z ekonomického hlediska hloupost.
Oficiálně v České
republice pravděpodobně nebude umožněn prodej konopí jako
takový. To ani nepovolují rezoluce OSN a zákony Evropské unie, kterými
jsme vázáni. Konopné kluby jako takové jsou ale svým způsobem
neziskové, neprobíhá v nich samotný prodej. Náklady se
rozpočítají a vy zaplatíte určitý podíl za množství, které
si odeberete. Bude se muset předem uvést, co přesně a kolik se
bude pěstovat.
Cílem konopného klubu není zisk. Peníze musí být utraceny na provoz a prevenci.
Nějaký zisk ale konopný klub přece jen mít bude. Co s ním bude dělat?
Jedná se primárně o organizaci, jejímž cílem není zisk, peníze musí být utraceny v rámci klubu, na prevenci či na provoz. Ale to je podobné jako v jiných spolcích, jako je třeba Fotbalová asociace ČR, kde je myslím peněz velmi mnoho, nebo třeba v Českém svazu ledního hokeje a dalších, menších spolcích.
Ale pochopitelně i lidé, kteří budou konopí pěstovat, tomu budou věnovat několik hodin denně a není reálné, aby pracovali úplně zadarmo. Myslím, že by ten model přestal fungovat, kdyby za to neměli nějakou odměnu.
Nevím, jak přesně by to mělo být zakotveno v zákoně, ale myslím, že v jedné variantě bylo uvedeno, že za to dostanou „obvyklou odměnu“. Tu si samozřejmě všichni členové schválí, bude veřejná, zapsaná, jasně definovaná a pevně daná.
Co se bude dít s přebytky konopí?
Klub se bude snažit kvalitním plánováním předcházet přebytkům. Nicméně pokud by toto nastalo nebo by došlo k napadení škůdci atp., v zákoně, pokud projde v navrhovaném znění, bude přesně uvedeno, že nespotřebované nebo nepoužitelné konopí se bude muset zlikvidovat přesně určeným způsobem.
Neexistuje u konopných klubů riziko zneužití?
Všechno je za určitých podmínek zneužitelné, ale jde podle mě o lepší model než to nechat na černém trhu. Kluby budou mít udělenou licenci a budou muset dodržovat pravidla, pokud o ni nebudou chtít přijít. Spousta lidí by si tak odřízla legální cestu, jak se dostat ke konopí. Myslím, že by nebylo v zájmu rozumných lidí dělat chyby, kvůli kterým by o licenci přišli.
Základní premisou je, že konopí nesmí být přenecháváno nikomu mladšímu
18 let a žádnému nečlenovi. Věřím, že jsme schopni zkopírovat
to, co udělali v Německu. Nechceme to, co se děje ve Španělsku,
to je tak trochu džungle.
Jak zamezíme tomu, aby se z toho džungle nestala i u nás?
Jeden z hlavních
faktorů je, že konopí bude určeno skutečně jen členům klubu starším 18 let. Ti musí být registrováni, stát jim vydá
povolení ve formě průkazu. Bude omezen přístup cizincům, kteří
zde dlouhodobě nežijí, nestudují atd. Obdobnou průkazku, ale
jiné kategorie, by měli mít i samopěstitelé.
S uzákoněním konopných klubů není plně ztotožněna KDU-ČSL. Co přesně lidovcům na konopných klubech vadí?
Vlastně vůbec nerozumím tomu, co se KDU-ČSL na konopných klubech nelíbí. Samozřejmě chápu, že pakliže jim bylo vysvětleno, jak to funguje ve Španělsku, kde konopí prodávají i turistům a pravidla moc nefungují, mají obavy.
My se ale snažíme nastavit stejná nebo obdobná pravidla jako v Německu: nemůžete si dělat, co chcete, musíte být zaregistrovaný, plnoletý a odebírat jen určité množství, které bude přesně evidováno. Pak nevidím důvod k obavě.