KOMENTÁŘ RADKY TYPLTOVÉ | Prezident Petr Pavel odmítl pět žádostí o milost pro muže odsouzené za pěstování konopí. Drakonické tresty ve výši 8 let odnětí svobody vyměřil soud důchodcům, kteří si z rostlin vyráběli léčivé přípravky. Jednomu z odsouzených bude letos 73 let, dalšímu 71 – dost možná jsou tedy odsouzeni na doživotí.
Prezident Pavel loni v létě avizoval, že by v případě uzákonění legalizace marihuany udělil milost lidem, kteří si kvůli ní odpykávají trest odnětí svobody. Piráti a STAN přitom slibovali, že do dvou let od svého vstupu do vlády konopné represi zamezí – o legalizaci konopí se však zatím stále jen mluví.
Dědečci hnijí v kriminále za kytičky
Konopný aktivista Dušan Dvořák, který byl v minulosti odsouzen za pěstování marihuany, požádal na konci ledna prostřednictvím asociace Cannabis is The Cure o milost pro své bývalé spoluvězně. Argumentoval tím, že odsouzení nezpůsobili žádnou škodu ani neohrozili zdraví druhých.
Třem z pěti odsouzených mužů jejich kolega tvrdil, že má licenci na léčebné konopí a může jeho pěstování delegovat na další lidi. „Všichni tři mu uvěřili, neboť jim rovněž poskytl sazenice léčebného konopí a žádal, pokud sami konopí nezpracují na léčebné přípravky (masti), ať mu přebytek poskytnou. To uvedení činili tři roky a vůbec netušili, že jejich kolega konopí prodává na černém trhu a že jeho tvrzení o licenci nebylo pravdivé,“ psali autoři žádosti o milost prezidentovi. Informace přinesl web Novinky.cz.
Další z těch, pro něž žádali milost, je podle nich prvním vězněm, který byl v době odsouzení oficiálním „konopným pacientem“, a to v Centru bolesti Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Konopí má povoleno užívat i ve výkonu trestu. Dvojice odsouzených je v důchodovém věku. Prezident Petr Pavel žádosti nevyhověl.
Relativně čerstvě zvolený prezident loni v létě na festivalu Colours of Ostrava v rámci speciálního dílu podcastu Kecy a politika zaujal ke konopí shovívavý postoj. „Konopí páchá mnohem méně škod než jiné povolené drogy, ve všech ohledech. A tedy úvahy o regulované legalizaci jsou na místě,“ prohlásil tehdy. Zároveň naznačil, že v případě legalizace by udělil amnestii lidem, kteří v souvislosti s pěstováním konopí sedí ve vězení.
Protidrogový koordinátor „vyhořel“
O léčebných účincích konopí už dnes málokdo pochybuje. Velebí je i protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Utvrdila ho v tom vlastní zkušenost, kdy jeho 87letá matka po několika mrtvicích přestala prakticky komunikovat. Po užití léčebného konopí začala souvisle mluvit a reagovat.
„No, tak co s tím konopím tedy? Musí se něco změnit ještě jinak a jsem od toho, abych to navrhl. To si uvědomuji a víte, že i bez této zkušenosti jsem se snažil něco v tomto tlačit a chci to dotlačit! Určitě ale taky, pokud budu moci jakkoliv tlačit výzkum, tak budu! Pokud moje zkušenost s naší mamkou/babičkou je něco, co se může podařit i u ostatních, tak je snad povinnost celé společnosti tomuto pozornost věnovat v situaci, kdy je více a více lidí v naší společnosti v takovém trápení,“ napsal tehdy Vobořil, který regulovanou legalizaci dlouhodobě prosazuje, na sociální sítě.
„Chápu, že velké farmako firmy to nezajímá, ale mělo by to pro to obrovské množství lidí v těchto stavech prostě zajímat i třeba stát a jeho instituce. Řešením přece není jen naše stárnoucí a nemohoucí blízké odložit někde do instituce, ale alespoň trošku ulevit poslední dny života a udělat je trošičku lidské a hezké…“ dodal.
Ledy se ale nepohnuly. Koncem února Vobořil rezignovaně prohlásil, že zvažuje ještě letos odejít z postu protidrogového koordinátora. Mezi důvody, které ho k tomu vedly, uvedl politické překážky, jež mu neumožnily naplňovat svoji funkci. A popisoval pocity hraničící s psychickým vyhořením: „Taková celková únava organismu a to, jak se státní správa vždy zapře o futra. Cokoliv, co jim připadne trošičku nové, se dělat nebude nebo se to strhá do morku kostí,“ uvedl pro ČT24.
„Mirek Dušín“ i Piráti zklamali
Legalizace, kterou právě v těchto dnech schválili například i v Německu, je v Česku stále hudbou budoucnosti. Tím pádem se nekoná ani avizovaná amnestie. Přesto měl prezident možnost udělit odsouzeným milost.
Jistě, zákon je zákon a „ordnung muss sein“ (musí být pořádek). Petr Pavel ale ve své kampani působil jako Mirek Dušín, který slabším pomáhá za všech okolností. Část svých liberálních voličů rozhodnutím o neudělení milosti dozajista zklamal. V této souvislosti rezonuje i rozhodnutí brzy doslouživší slovenské prezidentky Čaputové, která omilostnila tři muže odsouzené právě za pěstování konopí pro vlastní potřebu.
Prezident má pravomoc udělovat milost, ovšem nikoli navrhovat či měnit zákony. Nejhlasitější podporovatelé legalizace – Piráti – protlačili slib změny legislativy o konopí do programového prohlášení vlády. Tato problematika byla i součástí jejich předvolebního programu (společně se STAN).
„Zrušíme trestní postih za zacházení s konopím a konopnými produkty, které bude v souladu s novou regulací trhu s konopím. Tím zastavíme zbytečnou konopnou represi,“ stojí v něm doslova – spolu s informací, že na to v případě účasti na vládě potřebují dva roky. Nyní tedy už o několik měsíců „přetahují“ a nejsou schopni postavit se konzervativní KDU-ČSL, která podle průzkumů nadále ztrácí své voliče.
Ilegální konopí kupuje téměř milion lidí
„Nám se tady velmi rozšířilo, že část lidí si kupuje konopí na černém trhu s myšlenkou, že se tím samoléčí. Podle našeho výzkumu jde u nás v České republice až o 900 tisíc lidí. Pak je důležité rozlišit ten rekreační důvod užití, kde chtějí lidé vyšší procento THC, a léčebné konopí by potom do určité míry mohlo být prodejné v lékárnách jako lék bez předpisu,“ uvedl pro web iRozhlas.cz Jindřich Vobořil.
Aktuálně „léčebné konopí“ předepisuje zhruba 150 lékařů (tato praxe je možná již od roku 2013) a užívá ho zhruba osm tisíc pacientů. Konopí je mnohem přísněji kontrolováno než mnohem nebezpečnější opioidy, jako například fentanyl.
Přestaneme se „zeleného strašáka“ bát dřív, než odsouzeným důchodcům vyprší tresty či doběhne životní čas, nebo mezitím za katrem skončí ještě pár dalších kmetů, kteří si pouze chtěli ulehčit od svých zdravotních strastí a bolestí?