Audioverze
Odmítat jadernou energii, jak to vidíme u některých zemí Evropy (například u Německa, Itálie a Litvy, ale i Rakouska, Portugalska a dalších), nedává smysl. Jak vysvětluje hlavní komentátorka vydavatelství CNC Lenka Zlámalová, právě levná energie z jádra je velmi těsně spojena s ekonomickou prosperitou v Evropě.
„Jádro je dnes jediný stabilní, bezemisní zdroj elektřiny, rozhodují se pro něj tak zelené země, jako je například Švédsko či Švýcarsko. Navíc, když se podíváme do Francie, ta roky měla pro firmy i pro domácnosti nejlevnější elektřinu právě proto, že ji vyráběla v již ‚odepsaných‘ jaderných elektrárnách,“ říká Lenka Zlámalová.
Hlavním důvodem, proč část zemí jádro odmítá, jsou podle Zlámalové obavy o bezpečnost. „Je to hlavně strach z jaderných havárií,“ poukazuje.
„Například v Německu bylo jejich rozhodnutí velmi silné po havárii ve Fukušimě v roce 2011, kdy tehdejší kancléřka Angela Merkelová rozhodnutí o vypnutí vlastních jaderných zdrojů uspíšila,“ popisuje hlavní komentátorka mediahousu CNC. Obavy z havárií přesto podle Zlámalové nejsou dostatečným důvodem, proč se tohoto typu energie v Evropě vzdávat.
Proč máme v Evropě dražší energii než v USA? A jakým směrem by v energetice mělo jít Česko? Poslechněte si novou epizodu podcastu Zlámalová vysvětluje.