Lenka Zlámalová: Tři scénáře, kam zamíří stagnující ODS

KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ | Bývaly časy, kdy kongresy Občanské demokratické strany přinášely jasné a velmi propracované nápady, co bude strana ve vládě zcela konkrétně dělat. A také často velmi napínavé souboje o posty místopředsedů. Nic z toho ale víkendový kongres v Ostravě nepřinesl. 

Kolega Vojta Kristen včera precizně popsal, jak moc jsou v současné ODS v rozporu slova o malém státu, kapitalismu a omezení regulací s realitou zestátňování a bytnění byrokracie a velmi často dost antitržními a antikapitalistickými instinkty. Stejně jako to, jak moc straně chybí otevřená kritika a poučení z ní, které by ji někam posouvaly.

Kongres v Ostravě ukázal, jak jsou Fiala a spol. odtržení od reality. ODS si musí pustit k tělu kritiku

Nic se nemění. Jede se dál stejným stylem. Voliči slyšeli spoustu úvah, co by se mělo a mohlo. Bohužel skoro nic, co by se ještě do voleb 2025 skutečně udělalo. 

Takže pokud vláda vedená ODS rozhodne o dostavbě atomových bloků a alespoň posune věk odchodu do penze a zvýší motivaci seniorů k práci, bude to úspěch. Pokud se nestane nic mimořádného, nic víc už Fialův kabinet neudělá.

Jaký je krátkodobý výhled pro ODS

Co můžeme od ODS čekat v nejbližších měsících a letech? V zásadě tři scénáře.

První mocenskou křižovatkou jsou teď volby do Evropského parlamentu. Průzkumy zatím ukazují, že koalice Spolu, kterou ODS vede, zaostává za ANO Andreje Babiše v poměru 20 ku 27,5 procenta.

To vypadá jako velký rozdíl. Jenže průzkum není schopen odhadnout účast, která bývá u voleb do Evropského parlamentu mimořádně nízká. Nejen u nás, ale v celé Evropě. Vzhledem k tomu, jak moc dnes Brusel ovlivňuje naše každodenní životy, je to až překvapivé, ale je prostě fakt.

Žádnému politikovi se ještě nepodařilo vysvětlit širším vrstvám, proč jsou tyto volby důležité, a mobilizovat je, aby k nim šly. V minulosti se to nepodařilo ani Andreji Babišovi, dokonce ani s tématem migrace, které vyvolává největší obavy.

Naposledy se volilo v roce 2019, už ve stínu migrační krize roku 2015 a všech následků, které přinesla. Volební účast tehdy byla 28,72 procenta. Ani ne na polovině té u parlamentních voleb.

Lenka Zlámalová: Chodíme do práce. Ale nemakáme a nebohatneme

Co by přineslo volební vítězství

Kdyby už tehdy existovala a kandidovala koalice SPOLU, Andrej Babiš by s ní prohrál v poměru 6 ku 7 až 9 poslancům (tři poslance tehdy získalo hnutí STAN dohromady s TOP 09, z nichž jen druhá strana dnes kandiduje se SPOLU). 

I tehdy Andrej Babiš, pevně usazen již druhým rokem ve vládě, dominoval průzkumům. Při volbách do Evropského parlamentu v roce 2014, tedy pár měsíců poté, co poprvé nastoupil spolu se sociální demokracií do vlády, získal čtyři mandáty, zatímco strany současné koalice SPOLU devět (resp. osm, bez Stanislava Polčáka za STAN). Účast tehdy byla jen 18,2 procenta.

Andrej Babiš evropské volby neumí, jeho voliče nezajímají a na rozdíl od příznivců stran současné vládní koalice k nim nechodí. 

Je tedy velmi reálná varianta, že koalice SPOLU vedená ODS volby do Evropského parlamentu vyhraje. Jenže toto vítězství bude paradoxně velkým ohrožením pro výsledek parlamentních voleb v roce 2025.

Občanští demokraté si přesně v unylém nekonkurenčním stylu bez energie a nápadů, jaký jsme sledovali přes víkend v Ostravě, řeknou: vyhráli jsme, funguje nám to. Jediný relevantní průzkum jsou volby. A Petr Fiala je zase, jak je jeho stylem, pochválí.

Občanští demokraté si z toho hlavně vezmou poučení, že jejich vládní politika, která vychází ze strategie „nic moc nedělat, všechno vysedět a posilovat moc státu“, nese výsledky.

Takže až do parlamentních voleb na jaře roku 2025 pojedou v současném stylu. Budou ho považovat za vítězný. Řeknou: Všichni nás kritizují. V průzkumech nám lidé nevěří, ale ve volbách vítězíme. Děláme to dobře.

Děláme to dobře, nic neměníme

S touto strategií bohužel můžou občanští demokraté dokonce i vyhrát volby v roce 2025. Nikoliv proto, že by něco nabízeli, ale protože voliči nebudou mít žádnou alternativu. 

A i ti, kdo je kritizují a jsou přesvědčeni, že vládnou opravdu špatně, je půjdou volit. Jako hráz proti Andreji Babišovi. Odpor k němu je jedna z nejsilnějších motivací voličů vládních strach. Těch nespokojených je podle průzkumu Medianu až kolem 800 tisíc.

Takže Babiš bude sice nadále odstaven, ale ve Strakově akademii bude sedět podobně stagnující kabinet, jako je ten současný. Prosperitě země to rozhodně nepomůže.

Fiala do Bruselu, a kdo po něm?

I druhým scénářem je, že SPOLU volby vyhraje. Ale navzdory tomu dojde ke změně ve vedení strany. V bruselských kuloárech se mluví o tom, že Petr Fiala by se po případném volebním úspěchu své strany mohl stát velmi vhodným kandidátem na šéfa Evropské rady. 

Dnes tento post zastává belgický premiér Charles Michel. Fiala je považován za bezkonfliktního „mistra kompromisu“, což by se zrovna na tuto pozici mohlo hodit.

Jeho odchod by se prezentoval jako příběh reálné schopnosti ovlivnit evropskou politiku. Ve chvíli, kdy se řeší tak klíčová témata, jako je Green Deal, migrace a pomoc Ukrajině. Řekne se něco ve stylu, že tady už Petr Fiala vyhrál, co mohl, a v Bruselu bude pro nás cennější. Pro něho samotného jako politologa, který napsal o fungování Evropské unie řady knih, to bude cenný trumf.

Od Maláčové nalevo: Špičky ODS pohřbívají kapitálový trh v Česku

Hledá se lídr pro ekonomiku

V čele ODS se tím uvolní místo pro nástupce. Zatím se žádné jméno nerýsuje. Dá se čekat, že by to nebyl nikdo z těch, kdo Petra Fialu a jeho styl kritizuje, ale naopak politik, který mu stál celou dobu loajálně po boku. 

Nejvyšší podporu teď na kongresu dostali místopředsedové Martin Kupka a Alexandr Vondra. Oběma dalo hlasy více delegátů než Petru Fialovi. Alexandr Vondra je ale nyní pevně zakotven v evropské politice. Takže přirozenou volbou bude Martin Kupka.

To samotné nic nemění na faktu, že jestli současné ODS něco chybí, je to silný ekonomický hráč. Pokud bude chtít být Kupka úspěšný, bude si někoho takového muset velmi rychle najít. Respektovaného ekonoma, který bude pro ODS tím, čím je Tomáš Pojar v bezpečnosti a zahraniční politice.

Třetí scénář, jímž je porážka SPOLU ve volbách, přesun Petra Fialy do Bruselu spíš komplikuje. Taková místa se nabízí vítězům. Pak je otázka, jestli ta porážka stranu probere, přiměje ji ke změně stylu a k tomu dát voličům konečně atraktivní nabídku, aby už nemuseli hlasovat jen proti Andreji Babišovi. 

S Petrem Fialou se ale nová, akční a soutěživá ODS bude stavět těžko. Je to v přímém rozporu s jeho stylem. Pokud stranu dál povede on, pojede se v současné stagnační fázi i k volbám 2025.

Někteří lídři koaličních stran už nemohou Víta Rakušana ani cítit, zní kuloáry

sinfin.digital