Audioverze
Víkendový nevolební sněm hnutí STAN nebyl taková nuda, jak by se z tuzemských médií mohlo zdát. Stačí jen číst mezi řádky. Vojta s Vráťou si tak všimli, že na sněmu osobně vystoupili všichni zástupci koaličních stran kromě Pirátů. Právě s nimi přitom STAN vytvořil před posledními sněmovními volbami koalici. „Ivan Bartoš poslal video-zdravici, ale ta byla poměrně ostrá,“ říká v novém dílu České jízdy Vráťa.
„Bartoš ve zdravici v zásadě napadl Víta Rakušana, že svým objížděním regionů dělá populistickou kampaň a že politika se má dělat na vládě, a ne před lidmi,“ doplňuje Vráťa, který se víkendového sněmu zúčastnil.
Mezi Piráty a STANem přitom vřelé vztahy skončily poměrně záhy po volbách, ve kterých Piráti získali jen čtyři poslanecké mandáty proti 33 mandátům STANu. Dnes mezi oběma stranami hoří spor o nominování evropského komisaře za Českou republiku.
Chladné vztahy však nepanují pouze mezi STAN a Piráty, výhrady vůči Rakušanově kampani mají i některé další partaje. „Na sněmu chyběla například i Markéta Pekarová Adamová, a když jsem v zákulisí zjišťoval, proč to tak je, dostalo se mi odpovědi, že ani ona nemůže Víta Rakušana vystát,“ doplňuje Vráťa.
Důvodem má být poměrně asertivní předvolební kampaň STANu a Víta Rakušana „Bez cenzury“, která cílí na voliče celé pětikoalice.
Atmosféra v pětikoalici je tak před červnovými evropskými volbami poměrně napjatá, a to právě kvůli přetahování voličů mezi jednotlivými bloky. „To, že STAN bude zčásti kanibalizovat hlasy nikoliv konkurence, ale svých partnerů, to je zřejmé – a všichni si to moc dobře uvědomují,“ říká Vráťa.
Jak Vojta s Vráťou hodnotili dozvuky slovenských prezidentských voleb a co čekají od nadcházejícího kongresu ODS? A proč se názorově střetli o novelu podpory pro dlouhodobě nezaměstnané? Poslechněte si celý pořad.